AMEA prezidenti MAQATE-də çalışan həmvətənimizlə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli uzun illər Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyində (MAQATE) çalışan həmvətənimiz Bəxtiyar Siracovla görüşüb.
Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada aparılan elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə söz açıb. Bu ilin oktyabr ayında keçirilməsi planlaşdırılan “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, çətinliklər, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfransın məramı haqqında danışan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd ölkəmizdə Nobel mükafatı haqqında maarifləndirmə işlərinin aparılması, Azərbaycan elminin bu mükafatı qazanmış dünyanın aparıcı alimlərinin apardıqları tədqiqat istiqamətlərinə doğru yönləndirilməsidir.
AMEA rəhbəri vaxtilə Nobel Sülh Mükafatına layiq görülmüş Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyində çalışanların arasında bu beynəlxalq təşkilata həmin mükafatı qazandıranların siyahısında Azərbaycan vətəndaşı Bəxtiyar Siracovun da adının olmasının qürurverici fakt olduğunu bildirib.
Sonra MAQATE-nin əməkdaşı Bəxtiyar Siracov çalışdığı beynəlxalq qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb, həmçinin apardığı elmi-tədqiqat işlərinə dair məlumat verib.
Sonda AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli MAQATE-də çalışan həmvətənimiz Bəxtiyar Siracovu Akademiyada keçiriləcək “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, çətinliklər, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfransda iştiraka dəvət edib.
Həmvətənimiz Bəxtiyar Siracov Nobel mükafatına həsr olunan konfransın əhəmiyyətini vurğulayaraq, dəvətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.

Президент НАНА встретился с нашим соотечественником, который работает в МАГАТЭ
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с нашим соотечественником Бахтияром Сираджевым, который долгие годы работает в Международном агентстве по атомной энергетике (МАГАТЭ).
В ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о направлениях проводимых в Академии наук научно-исследовательских работ. Говоря о целях научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, трудности, успехи и вызовы», которую планируется провести в октябре текущего года, президент НАНА сообщил, что основной целью конференции является реализация просветительских мероприятий в связи с Нобелевской премией и призыв к проведению научных исследований, соответствующих ее высоким критериям.
Академик Иса Габиббейли отметил, что чувство особой гордости вызывает тот факт, что среди сотрудников Международного агентства по атомной энергетике, удостоившихся в свое время Нобелевской премии мира, есть и имя гражданина Азербайджана Бахтияра Сираджева.
Затем сотрудник МАГАТЭ Бахтияр Сираджев рассказал о направлениях деятельности международной организации и проводимых им научно-исследовательских работах.
В заключение президент НАНА, академик Иса Габиббейли пригласил Бахтияра Сираджева принять участие на научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, трудности, успехи и вызовы».
Подчеркнув значение конференции, посвященной Нобелевской премии, наш соотечественник Бахтияр Сираджев поблагодарил академика Ису Габиббейли за приглашение.