“Böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqi və Azərbaycan” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Mayın 30-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda türkmən ədəbiyyatının görkəmli klassik şairi və filosofu Məhtimqulu Fəraqinin anadan olmasının 300 illiyi münasibətilə “Böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqi və Azərbaycan” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasov, Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allaberdi Aşırov, Məhtimqulu Fəraqi adına Dil, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini fil.e.d. Həzrətqulu Durdıyev, şöbə müdiri, fil.ü.f.d. Çarı Kulıyev və böyük elmi işçi Dövlətgəldi Seyidov AMEA-nın Əsas binası ilə tanış olublar.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin açılışı olub.
Mərkəzdə Azərbaycanın və Türkmənistanın bayraqları, iki ölkənin görkəmli dövlət və siyasət xadimlərinin şəkilləri, eləcə də Məhtimqulu Fəraqi və digər türkmən mütəfəkkirlərinin kitablarının nümayiş olunduğu sərgi qurulub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti və qardaş ölkənin Azərbaycandakı səfirinin iştirakı ilə belə bir mərkəzin açılmasını tarixi hadisə kimi dəyərləndirib, mərkəzin dostluq və qardaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb. O, mərkəzdə Türkmənistan ədəbiyyatının araşdırılması yönündə mühüm işlərin aparılacağını bildirib.
Daha sonra konfrans iştirakçıları Məhtimqulu Fəraqiyə həsr olunmuş kitablardan ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.
Beynəlxalq tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan və Türkmənistanın dərin köklərə, ortaq milli-mədəni və mənəvi dəyərlərə, zəngin ənənələrə mənsub dövlətlər olduğunu bildirib.
“Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin böyük təməllərini yaratmışdır”, - deyən AMEA rəhbəri ölkə Prezidenti İlham Əliyevin andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı Türk dünyası ilə əməkdaşlığı dövlət siyasətində əsas prioritet kimi müəyyənləşdirdiyini və Türk Dövlətləri Təşkilatını vahid bir ailə kimi təsvir etdiyini bildirib.  O, Azərbaycanda Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin açılmasını və böyük türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin 300 illiyinin qeyd olunmasını Azərbaycan və Türkmənistan Elmlər akademiyalarının Türk dünyasına ortaq xidməti kimi səciyyələndirib.
İki elmi qurum arasındakı əlaqələrdən bəhs edən AMEA rəhbəri qarşılıqlı əməkdaşlığın son illərdə daha da inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb, bugünkü konfransın bu əlaqələrin möhkəmlənməsinə zəmin yaradacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, qüdrətli şair Məhtimqulu Fəraqi türkmən ədəbiyyatının zirvəsini təşkil edir. O, sadə xalq dilində və xalq ədəbiyyatı ənənələri əsasında yazdığı şeirləri ilə türkmən xalqının düşüncəsində hakim olmuşdur. Türkmən xalqının XVIII əsrdəki birliyi, həmrəyliyi, dövlətçilik təfəkkürü ədibin əsərlərində geniş şəkildə əks olunmuşdur.
Məhtimqulu Fəraqinin qiymətli irsinin öyrənilməsinin, tədqiqi və nəşrinin ölkələrimiz arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyən AMEA prezidenti Fəraqinin türk-müsəlman dünyasının və ümumən bəşəriyyətin yetişdirdiyi görkəmli sənətkar olduğunu vurğulayıb.
O, Məhtimqulu poeziyasında şairin Azərbaycanla bağlılığının əyani şəkildə meydana çıxdığını, ədibin ölkəmizdə səfərdə olduğunu və şeirlərindən birini Nuxaya, indiki Şəki şəhərinə həsr etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, görkəmli mütəfəkkir Azərbaycan-Türkmənistan arasında körpü rolunu oynayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Məhtimqulu Fəraqinin əsərlərinin Azərbaycanda dəfələrlə nəşr olunduğunu, ölkəmizdə onun yaradıcılığına həsr edilmiş müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Həmçinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən türkmən şairinin seçilmiş əsərlərindən ibarət “Divan”ının ilk dəfə doğma dilimizdə çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Türkmənistan Elmlər Akademiyası prezidentinin iştirakı ilə keçirilən bugünkü tədbiri birliyimizin, elmi əməkdaşlığımızın nümunəsi kimi dəyərləndirib, Məhtimqulu Fəraqinin 300 illiyinə həsr edilən beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allaberdi Aşırov çıxış edərək xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açıb, tədbirin iki ölkə arasındakı ədəbi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycanda, xüsusilə də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqinin yaradıcılığının nəşri və təbliği sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirən professor Allaberdi Aşırov qardaş ölkədə şairin xatirəsinin sonsuz ehtiramla anıldığını bildirib.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti vurğulayıb ki, Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlılığı həmişə diqqəti cəlb edib. Onun “Yaylaqları var” şeiri Azərbaycana həsr edilib. Şair öz şeirlərində dönə-dönə görkəmli Azərbaycan şairlərinin - N.Gəncəvinin, İ.Nəsiminin, M.Füzulinin adlarını çəkib. O, bu günlərdə Məhtimqulu Fəraqinin 300 illiyi münasibətilə Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda ədibin nəhəng abidəsinin ucaldığını qeyd edib.
Tədbirdə Türkmənistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasov çıxış edərək Azərbaycanda Məhtimqulu Fəraqi yaradıcılığına göstərilən diqqətə və tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür edib. Səfir bugünkü konfransın qədim tarixə, zəngin ənənələrə malik türkmən və Azərbaycan xalqlarının mənəvi dəyərlərini nümayiş etdirdiyini bildirib.
Qurbanməmmet Elyasov qeyd edib ki, Məhtimqulu ölkələrimiz arasındakı həm siyasi, həm də sosial sahədəki dostluq və qardaşlığın simvoludur. O, Türk dünyasını, Azərbaycanı dərin məhəbbətlə sevmiş, bu ölkəni qarış-qarış dolaşmış, bu doğmalığı şeirlərində dilə gətirmişdir.
AMEA alimləri tərəfindən Məhtimqulu Fəraqinin əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu, onun kitablarının dəfələrlə qardaş ölkədə çap olunduğunu deyən səfir böyük türkmən şairinin yaradıcılığının, zəngin ədəbi irsinin daim Azərbaycan xalqının marağında olduğunu vurğulayıb.
Konfransda Türkmənistan EA-nın Məhtimqulu Fəraqi adına Dil, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru Həzrətqulu Durdıyev “Məhtimqulu: insanlığın şairi”, həmin institutun şöbə müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Çarı Kulıyev “Məhtimqulu yaradıcılığına eşq poeziyasının təsiri”, institutun böyük elmi işçisi Dövlətgəldi Seyidov “Məhtimqulu Fəraqi: dövlətli-dövranlı türkmən balası”, AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor Məmməd Əliyev “Məhtimqulu Fəraqi və Molla Pənah Vaqif şeirinin özəllikləri”, həmin institutun Elmi nəşrlər və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Töhfə Talıbova “Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi əlaqələri Ədəbiyyat İnstitutunun alimlərinin araşdırmalarında” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı “Məhtimqulu Fəraqinin poema yaradıcılığı” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonra görkəmli türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqiyə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli şairin yeni çapdan çıxmış kitablarını Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidentinə və türkmən qonaqlara hədiyyə edib.
Daha sonra konfrans iştirakçıları AMEA-nın Əsas binasının önündəki Elmlər Akademiyası parkında III Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı (III LitBookFest) çərçivəsində keçirilən Türkmənistan günündə iştirak ediblər. Çıxışlardan sonra Xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın ifasında Azərbaycan və türkmən dilində mahnılar səsləndirilib.

30-го мая в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась международная научная конференция «Великий туркменский поэт Махтумкули Фраги и Азербайджан», посвященная 300-летию со дня рождения выдающегося поэта и философа Махтумкули Фраги.
До начала мероприятия чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в нашей стране Гурбанмаммет Эльясов, президент Академии наук Туркменистана профессор Аллаберды Аширов, заместитель директора Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Фраги доктор филологических наук Хезретгулы Дурдыев, заведующий отделом доктор философии по филологии Чары Кулиев и старший научный сотрудник Довлетгелди Сеидов ознакомились с Главным зданием НАНА.
Затем в Институте литературы состоялось открытие Центра туркменской литературы имени Махтумкули Фраги.
В центре демонстрируются государственные флаги Азербайджана и Туркменистана, фотографии выдающихся государственных и политических деятелей двух стран, а также организована выставка, на которой представлены книги Махтумкули Фраги и других туркменских мыслителей.
В своем выступлении на церемонии президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что открытие подобного центра при участии президента Академии наук Туркменистана и посла братской страны в Азербайджане является историческим событием, центр внесёт важный вклад в ещё большее укрепление дружбы и братства между нашими странами. Академик сообщил, что в центре будут реализовываться мероприятия, направленные на изучение туркменской литературы.
Далее участники конференции ознакомились с выставкой книг, посвященных Махтумкули Фраги.
Открыв международную конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что Азербайджан и Туркменистан – это государства, обладающие глубокими корнями, общими национально-культурными и духовными ценностями, богатыми традициями.
Сказав, что крепкий фундамент азербайджано-туркменских связей заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что в своей речи на церемонии инаугурации Президент Ильхам Алиев объявил сотрудничество с тюркским миром приоритетом государственной политики и назвал Организацию тюркских государств единой семьей. Академик назвал открытие Центра туркменской литературы имени Махтумкули Фраги и празднование 300-летия классика в Азербайджане общим вкладом академий наук Азербайджана и Туркменистана в развитие тюркского мира.
Говоря о связях между двумя научными организациями, руководитель НАНА отметил, что в последние годы взаимное сотрудничество расширилось ещё больше, и сегодняшняя конференция приведет к укреплению имеющихся связей.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что творчество выдающегося поэта Махтумкули Фраги является вершиной туркменской литературы, своими произведениями, которые он писал на простом народном языке, опираясь на традиции народной литературы, Махтумкули воздействовал на мышление туркменского народа; в произведениях классика нашли свое отражение идеи государственности, единство и солидарность туркменского народа в XVIII веке.
Сказав, что изучение, исследование и издание ценного наследия Махтумкули Фраги имеет большое значение для развития двусторонних литературных и культурных связей, академик подчеркнул, что Фраги является выдающейся личностью, которую взрастил тюрко-мусульманский мир и человечество в целом.
Поэзия Махтумкули, продолжил академик Иса Габиббейли, наглядно свидетельствует о привязанности поэта к Азербайджану, классик посетил нашу страну и посвятил одно из стихотворений Нухе, то есть современному Шеки, великий мыслитель играл роль моста между Азербайджаном и Туркменистаном.
Руководитель НАНА отметил, что произведения Махтумкули Фраги неоднократно издавались в Азербайджане, в нашей стране проходили различные мероприятия, посвященные его творчеству, а Институт литературы впервые издал «Диван» туркменского поэта на азербайджанском языке.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодняшнее мероприятие, которое проходит при участии президента Академии наук Туркменистана, является образцом нашего единства и научного сотрудничества, и пожелал успехов работе международной конференции, посвященной 300-летию Махтумкули Фраги.
Затем выступил президент Академии наук Туркменистана профессор Аллаберды Аширов, который рассказал о дружеских и братских взаимоотношениях между нашими народами и выразил уверенность в том, что мероприятие внесёт свой вклад в развитие двусторонних литературных связей.
Высоко оценив мероприятия, реализуемые в Азербайджане, особенно в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, в области издания и пропаганды творчества Махтумкули Фраги, профессор Аллаберды Аширов отметил, что память поэта высоко чтится на Родине.
Президент Академии наук Туркменистана подчеркнул, что связь Махтумкули Фраги с азербайджанской литературой всегда привлекала внимание, его стихотворение «Луга там есть» посвящено Азербайджану; в своих произведениях поэт неоднократно упоминал имена выдающихся азербайджанских поэтов – Низами Гянджеви, Имадеддина Насими, Мухаммеда Физули. Аллаберды Аширов сообщил, что на днях в честь 300-летия Махтумкули Фраги в столице Туркменистана Ашхабаде возведен величественный памятник классику.
В своем выступлении чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в нашей стране Гурбанмаммет Эльясов поблагодарил руководство НАНА за внимание к творчеству Махтумкули Фраги и организацию мероприятия на высоком уровне. Посол отметил, что сегодняшняя конференция демонстрирует духовные ценности азербайджанского и туркменского народов, имеющих древние корни и богатые традиции.
Гурбанмаммет Эльясов сообщил, что Махтумкули является символом дружбы и братства между нашими странами как в политической, так и в социальной сфере, он глубоко любил тюркский мир, Азербайджан, обошел все уголки страны и отразил отношение к Азербайджану в своем творчестве.
На конференции заместитель директора Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Фраги доктор филологических наук Хезретгулы Дурдыев выступил с докладом на тему «Махтумкули: поэт человечности», заведующий отделом указанного института доктор философии по филологии Чары Кулиев – на тему «Влияние любовной поэзии на творчество Махтумкули», завотделом Института литературы НАНА профессор Мамед Алиев – на тему «Особенности поэзии Махтумкули Фраги и Моллы Панаха Вагифа». Также были прослушаны и другие доклады.
Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный великому туркменскому поэту Махтумкули Фраги.
Академик Иса Габиббейли подарил президенту Академии наук Туркменистана и другим гостям изданные книги поэта.
Далее участники конференции приняли участие на Дне Туркменистана, который проходил в рамках Третьего литературно-книжного фестиваля тюркского мира (III LitBookFest) в Академическом парке перед Главным зданием НАНА. После прослушивания выступлений в исполнении народной артистки Гюльянаг Мамедовой прозвучали песни на азербайджанском и туркменском языках.