İyulun 8-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyinin təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti Muxtar Babayev, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, ziyalılar, universitet rektorları, media rəhbərləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq dövlət başçısı tərəfindən 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırladıb, ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması, təbii fəlakətlərdən müdafiəyə diqqətin artırılması baxımından bu Sərəncamın əhəmiyyətini qeyd edib.
O, həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının – COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi barədə qəbul edilmiş qərarın Azərbaycanın növbəti tarixi uğuru olduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, bütün dünya ölkələri tərəfindən qəbul edilən bu qərar ölkəmizə göstərilən böyük etimad və hörmətin bariz nümunəsidir. Belə bir mötəbər tədbirə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin daim artan beynəlxalq nüfuz və qüdrətindən xəbər verir. Akademik İsa Həbibbəyli digər beynəlxalq səviyyəli tədbirlər kimi, bu mötəbər tədbirin də Azərbaycanda uğurla təşkil olunacağına əminliyini ifadə edib. O,“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 tədbirlərinin bir-biri ilə vəhdət təşkil etdiyini, Azərbaycanda strateji inkişafın hərəkətverici qüvvəsinə çevrildiyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl artım”, “yaşıl texnologiyalar” və s. kimi anlayışlar təkcə söz və məfhum olaraq qalmır, Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasının reallıqlarını ifadə edir. Ölkə başçısının sərəncamları ilə Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonası elan edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “yaşıl enerji”yə keçid Azərbaycan üçün mühüm strateji məqsədlərdəndir. Bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimində ifadə etdiyi kimi, ölkəmizin daxil olduğu yeni tarixi mərhələnin reallıqları fonunda ümumi inkişafımıza böyük fayda verir.
Prezident İlham Əliyevin Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) Zirvə toplantısında iştirakından bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dövlət başçısının ŞƏT-in Zirvə toplantısındakı geniş nitqi, dünya liderləri ilə keçirdiyi görüşlər, həmçinin tədbir çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə” və “Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi ilə “Samruk-Kazına” Milli Rifah Fondu” Səhmdar Cəmiyyəti arasında Səhmdarlar Müqaviləsi”nin imzalanması müstəqil Azərbaycan dövlətinin inkişafı tarixində mühüm hadisələrdəndir. O, həmçinin ölkə başçısının təşəbbüsü ilə Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün Şuşada keçirilməsini təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün Türk dünyası üçün tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Alim Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də keçirilən andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı Türk xalqları ilə əlaqələri prioritet istiqamət kimi müəyən etdiyini deyərək, Azərbaycanın daha böyük strateji hədəflərə doğru müzəffər addımlarla irəlilədiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ictimaiyyətə təqdim olunan “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyinin COP29 strategiyasına və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə mühüm töhfə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, nəşrin ideya rəhbəri və “Ön söz”ünün müəllifi Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri dosent Sadiq Qurbanov, redaktoru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru akademik Urxan Ələkbərovdur. Kitabda Prezident İlham Əliyevin ekoloji siyasətinin ana xəttini təşkil edən “yaşıl iqtisadiyyat”a dair çıxışları, görüşləri və seçilmiş iqtibasları xronoloji ardıcıllıqla verilib. Nəşrə ölkə başçısının imzaladığı qanunlarla yanaşı, Azərbaycan dövlətinin qoşulduğu Beynəlxalq Konvensiyalar daxil edilib, həmçinin kitabda 20 il müddətində qəbul olunmuş Dövlət Proqramları və Milli Strategiya proqramlarına dair tədbirlər planı əksini tapıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyinin tədqiqatçılar, eləcə də ekoloji siyasət sahəsində mövcud qanunvericiliyi öyrənənlər üçün mötəbər mənbə, etibarlı bələdçi olduğunu bildirib.
Sonra Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti Muxtar Babayev çıxış edərək kitabın mahiyyətindən danışıb, nəşrin ərsəyə gəlməsində əməyi keçənlərə təşəkkürünü bildirib. O, ictimaiyyətə təqdim edilən üçcildlikdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş strateji sənədlər, Fərman və sərəncamlar, qanunvericilik aktları, Dövlət Proqramları və Beynəlxalq Konvensiyalar haqqında geniş məlumatların yer aldığını diqqətə çatdırıb. Nazir dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində yüksək keyfiyyətli ətraf mühitin təmin olunması kimi mühüm vəzifənin qarşıya məqsəd qoyulduğunu qeyd edib.
“Ötən il böyük fəxr hissi ilə qeyd etdiyimiz “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində ölkəmizdə genişmiqyaslı ekoloji tədbirlər həyata keçirilib”, - deyən Muxtar Babayev 2023-cü il ərzində milyonlarla ağacın əkildiyini, 30 illik fasilədən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının flora və fauna növlərinin təsdiq olunduğunu, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlandığını bildirib. O, “Qırmızı kitab”ın III nəşri zamanı ilk dəfə ANAMA-nın köməyi ilə alimlər tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tədqiqatların aparıldığını söyləyib. Bundan başqa, nazir Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatlar atlası və iqtisadi rayonlar xəritəsinin tərtib olunduğunu da diqqətə çatdırıb.
Muxtar Babayev vurğulayıb ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın milli və beynəlxalq səviyyədə apardığı siyasətə, o cümlədən iqlim dəyişikliyi probleminin həllinə töhfə vermək səylərinə beynəlxalq ictimaiyyətin etimadının təzahürüdür. O, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə çapdan çıxmış “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyinin məlumatlılığın artırılması sahəsində vacib rol oynayacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra nəşrin redaktoru, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru akademik Urxan Ələkbərov, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Tahir Rzayev, AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov çıxış edərək təqdim olunan kitabın məziyyətlərindən danışıb, nəşri mühüm mədəni hadisə kimi dəyərləndiriblər. Bildirilib ki, ekoloji maarifləndirmə məqsədilə çap olunan kitabda 62 qanun, 97 Fərman, 95 Sərəncam öz əksini tapıb.
Sonda layihənin rəhbəri və baş məsləhətçisi, nəşrin “Ön söz”ünün müəllifi Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri dosent Sadiq Qurbanov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına, eyni zamanda nəşrin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara təşəkkürünü bildirib. O, Zakir İsmayılov və Səməd Vəkilovun tərtibçiliyi ilə nəşrə hazırlanmış çoxcildliyin qiymətli vəsait, geniş ictimaiyyət üçün dəyərli maarifləndirici mənbə olduğunu söyləyib.

8-го июля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация трёхтомника «Экологическая политика Ильхама Алиева. Устойчивое развитие и зелёный мир (2003-2023)».
На церемонии приняли участие министр экологии и природных ресурсов, назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев, президент НАНА академик Иса Габиббейли, официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, представители интеллигенции, ректоры ВУЗов, руководители СМИ и т.д.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли напомнил, что 2024 год в нашей стране объявлен главой государства «Годом солидарности во имя зеленого мира», и отметил, что данное Распоряжение имеет большое значение с точки зрения повышения внимания к вопросам, связанным с охраной окружающей среды, смягчением последствий изменения климата и защитой от стихийных бедствий.
Академик подчеркнул, что решение о проведении 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в Азербайджане является очередным историческим успехом нашего государства, и это решение – наглядное свидетельство доверия и уважения стран мира к нашей республике. Сказав, что проведение столь значимого мероприятия в Азербайджане говорит о растущем международном авторитете и могуществе республики под руководством Президента Ильхама Алиева, академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что, как и другие международные мероприятия, COP29 пройдет в Азербайджане на самом высоком уровне. Академик добавил, что мероприятия, реализуемые в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира», и COP29 дополняют друг друга, они превратились в движущую силу стратегического развития в Азербайджане.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в результате целенаправленной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, такие понятия, как «зелёная энергия», «зелёная экономика», «зелёный рост», «зелёные технологии» и т.д., являются не только словами и терминами, но и выражают реалии стратегии развития Азербайджанского государства. Сказав, что по распоряжениям главы государства Карабах, Восточный Зангезур и Нахчыванская Автономная Республика объявлены зонами зеленой энергии, академик Иса Габиббейли добавил, что переход к «зелёной энергии» на освобожденных от оккупации территориях является одной из важных стратегических целей Азербайджана: «Как отметил Президент Ильхам Алиев в своей речи на церемонии инаугурации, все эти мероприятия нацелены на всесторонне развитие нашей страны на фоне реалий новой исторической эпохи».
Рассказав об участии Президента Ильхама Алиева на Саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), который проходил в столице Казахстана Астане, академик Иса Габиббейли сообщил, что обширная речь главы государства на Саммите ШОС, проведенные им встречи с лидерами мировых держав, подписание в рамках мероприятия «Совместной декларации об установлении стратегического партнёрства между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой» и Договора акционеров между «Азербайджанским инвестиционным холдингом» и Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния “Самрук-Казына”» – важные события в истории развития независимого Азербайджанского государства. Историческим событием не только для Азербайджана, но и для всего тюркского мира академик назвал проведение неформального Саммита Организации тюркских государств в Шуше по инициативе главы нашего государства. Руководитель НАНА подчеркнул, что в своей речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля, Президент Ильхам Алиев объявил сотрудничество со странами тюркского мира приоритетом государственной политики, и Азербайджан победоносными шагами движется в направлении ещё больших стратегических целей.
Академик Иса Габиббейли отметил, что трёхтомник «Экологическая политика Ильхама Алиева. Устойчивое развитие и зелёный мир (2003-2023)» является весомым вкладом в стратегию COP29 и «Год солидарности во имя зеленого мира». Академик сообщил, что идейным руководителем издания и автором «Предисловия» является председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии доцент Садиг Гурбанов, редактором – ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики академик Урхан Алекперов. В книге в хронологическом порядке представлены выступления, встречи и избранные цитаты в сфере «зелёной экономики», которая составляет основную линию экологической политики Президента Ильхама Алиева. В издании нашли свое отражение соответствующие законы, международные конвенции, к которым присоединился Азербайджан, а также принятые за последние 20 лет государственные программы и планы мероприятий по реализации национальных стратегий.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что трёхтомник «Экологическая политика Ильхама Алиева. Устойчивое развитие и зелёный мир (2003-2023)» является блестящим источником и надёжным путеводителем для исследователей, а также для лиц, изучающих существующее законодательство в области экологической политики.
Затем выступил министр экологии и природных ресурсов, назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев, который рассказал о значении книги и поблагодарил всех, кто трудился над изданием. Министр сообщил, что в трёхтомнике представлена обширная информация о подписанных Президентом Ильхамом Алиевым стратегических документах, указах и распоряжениях, а также о законодательных актах, государственных программах и международных конвенциях. Мухтар Бабаев отметил, что в утвержденных главой государства «Национальных приоритетах социально-экономического развития: Азербайджан 2030» поставлена важная цель – обеспечить формирование благоприятной окружающей среды.
Говоря о широкомасштабных экологических мероприятиях, реализованных в прошлом году в рамках «Года Гейдара Алиева», Мухтар Бабаев сообщил, что были высажены миллионы деревьев, после 30-летнего перерыва возобновилось изучение видов флоры и фауны в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, выпущено третье издание «Красной книги» Азербайджанской Республики, в ходе подготовки которого впервые при помощи ANAMA учёные вели исследования на освобожденных от оккупации территориях. Помимо этого, были составлены атлас природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура и карты экономических районов.
Мухтар Бабаев подчеркнул, что проведение COP29 в Азербайджане является свидетельством доверия международной общественности к политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым на национальном и международном уровнях, а также к стремлению Азербайджана внести вклад в решение проблем, связанных с изменением климата. Министр выразил уверенность в том, что трёхтомник «Экологическая политика Ильхама Алиева. Устойчивое развитие и зелёный мир (2003-2023)», изданный в «Год солидарности во имя зеленого мира», сыграет важную роль в сфере экологического просвещения.
Далее выступили редактор издания, ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики академик Урхан Алекперов, председатель Комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалят Мурадов, председатель Комитета Милли Меджлиса по аграрной политике Тахир Рзаев, генеральный директор Института систем управления Министерства науки и образования академик Али Аббасов, которые говорили о значении книги и назвали издание трёхтомника важным культурным событием. Сообщалось, что в книге нашли свое отражение 62 закона, 97 указов и 95 распоряжений.
В заключение руководитель и главный консультант проекта, автор «Предисловия» издания, председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии доцент Садиг Гурбанов поблагодарил организаторов и участников мероприятия, а также всех, кто трудился над изданием. Садиг Гурбанов отметил, что трёхтомник, составителями которого являются Закир Исмаилов и Самед Векилов, является ценным пособием и источником для широкой общественности.