Üzvlük diplomu elmi qurumun genişləndirilmiş iclasında təqdim olunub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası Ümumi yığıncağının 10 iyul 2024-cü il tarixli qərarı ilə bu qurumun xarici üzvü seçilib.
Bu məqsədlə Tbilisi şəhərində Gürcüstan MEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli gürcü həmkarı, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli ilə birlikdə Tbilisi şəhərində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoyublar.
Genişləndirilmiş iclası giriş sözü ilə açan Gürcüstan MEA-nın prezidenti akademik Roin Metreveli akademik İsa Həbibbəylini görkəmli ədəbiyyatşünas alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və siyasi xadim kimi dəyərləndirərək onun Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. İki dost və qardaş xalqlar arasında elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafında böyük xidmətlər göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik Roin Metreveli Gürcüstan MEA-nın xarici üzvü diplomunu AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Tədbirdə Gürcüstan MEA-nın vitse-prezidenti akademik Ramaz Xuradze, akademik-katib akademik Vladimir Papava, Dil, Ədəbiyyat və İncəsənət Bölməsinin akademik-katibi akademik Elizbar Cavelidze, Gürcüstan MEA-nın sabiq prezidenti, Akademiyanın baş müşaviri akademik Georgi Kvesitadze, Kimya və Kimya Texnologiyaları Bölməsinin akademik-katibi akademik Vladimir Tsitsişvili, Mühəndis Elmləri və İnformasiya Texnologiyaları Bölməsinin akademik-katibinin müavini akademik Tamaz Şilakadze, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani və institutun elmi işlər üzrə direktor müavini professor Maka Elbakidze çıxış ediblər. Çıxışlarda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin çoxistiqamətli elmi yaradıcılığından danışılıb, iki dost və qardaş ölkənin elmi qurumları arasında yaradılmış möhkəm elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafında akademik İsa Həbibbəylinin böyük xidmətləri xüsusi vurğulanıb. Görkəmli alim və elm təşkilatçısı akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan və Gürcüstanın Elmlər Akademiyaları arasında elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün bundan sonra da əhəmiyyətli töhfələr veriləcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli fəxri rütbəyə – Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının xarici üzvü seçildiyinə görə Gürcüstan MEA-nın prezidenti akademik Roin Metreveliyə və Rəyasət Heyəti üzvlərinə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan və Gürcüstan arasında elmi əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün bundan sonra da əzmlə çalışacağını bildirib. Azərbaycan aliminin Gürcüstan MEA-nın xarici üzvü seçilməsini qardaş Gürcüstanın Azərbaycan elminə verdiyi yüksək qiymətin ifadəsi hesab edib.
Bununla da Gürcüstan MEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası başa çatıb.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Dövlət İncəsənət Muzeyini ziyarət edib, qurumun rəhbərliyi və burada çalışan alimlərlə görüşüb. Görüş zamanı qarşılıqlı elmi əlaqələrdən söhbət açılıb, fikir mübadiləsi aparılıb.
AMEA rəhbəri Tbilisinin azərbaycanlılar yaşayan məhəlləsini də gəzib.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli professor Givi Abduşelişvilinin müşayiəti ilə Tbilisidə Müasirlik Muzeyi ilə tanış olub. AMEA rəhbəri, həmçinin Kaxetiyanın Saqareco şəhərində “Bağ-Muzey”i ziyarət edərək burada professor Lali Qoqeliani və bir qrup alimlə görüşüb. Görüşdə iki ölkə alimlərinin qarşılıqlı elmi əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

Академик Иса Габиббейли избран иностранным членом Национальной академии наук Грузии
Диплом иностранного члена был вручен академику на расширенном заседании Президиума этой научной организации
По постановлению Общего собрания Национальной академии наук Грузии от 10 июля 2024 года президент НАНА академик Иса Габиббейли избран иностранным членом указанной организации.
В связи с этим в городе Тбилиси состоялось расширенное заседание Президиума НАН Грузии.
Вначале академик Иса Габиббейли и его грузинский коллега, президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели посетили памятник общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву в Тбилиси и возложили к памятнику букеты цветов.
Открыв расширенное заседание вступительным словом, президент НАН Грузии академик Роин Метревели сообщил, что академик Иса Габиббейли является выдающимся ученым-литературоведом, умелым организатором науки и  политическим деятелем, и рассказал о заслугах академика в развитии азербайджано-грузинских научных связей. Академик Роин Метревели отметил, что руководитель НАНА внёс весомый вклад в расширение научных и литературных связей между двумя дружественными и братскими народами.
Затем академик Роин Метревели вручил президенту НАНА академику Исе Габиббейли диплом иностранного члена НАН Грузии.
На мероприятии выступили вице-президент НАН Грузии академик Рамаз Хуродзе, академик-секретарь академик Владимир Папава, академик-секретарь Отделения языка, литературы и искусства академик Элизбар Джавелидзе, бывший президент НАН Грузии, главный советник Академии наук академик Георгий Квеситадзе, академик-секретарь Отделения химии и химических технологий академик Владимир Цицишвили, заместитель академика-секретаря Отделения инженерных наук и информационных технологий академик Тамаз Шилакадзе, директор Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессор Ирма Ратиани и заместитель директора института по научной работе профессор Мака Элбакидзе. В выступлениях говорилось о многогранном научном творчестве президента НАНА академика Исы Габиббейли, особо подчеркивались большие заслуги академика в развитии крепких научных и литературных связей, установленных между научными структурами двух дружественных и братских стран. Ораторы выразили уверенность в том, что видный учёный и организатор науки академик Иса Габиббейли и впредь будет осуществлять деятельность, нацеленную на ещё большее развитие сотрудничества между академиями наук Азербайджана и Грузии.
В заключение выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который поблагодарил президента НАН Грузии академика Роина Метревели и членов Президиума за свое избрание иностранным членом Национальной академии наук Грузии. Сказав, что и в дальнейшем приложит все усилия для ещё большего расширения научных связей между Азербайджаном и Грузией в различных отраслях, академик подчеркнул, что избрание азербайджанского учёного иностранным членом НАН Грузии является выражением той высокой оценки, которую братская Грузия дает науке Азербайджана.
После завершения расширенного заседания Президиума НАН Грузии академик Иса Габиббейли посетил Государственный музей искусств Грузии, встретился с руководством музея и работающими здесь учеными. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с развитием научных связей.
Руководитель НАНА также посетил квартал Тбилиси, в котором проживают азербайджанцы.
Далее президент НАНА академик Иса Габиббейли в сопровождении профессора Гиви Абдушелишвили ознакомился с Музеем современного искусства в Тбилиси. Помимо этого, академик посетил Сад-музей в городе Сагареджо в Кахетии и встретился с профессором Лали Гогелиани и группой учёных. В ходе встречи была подчеркнута необходимость в расширении научных связей между учеными двух стран.
Академик Иса Габиббейли также посетил Пантеон писателей и общественных деятелей Грузии, который считается Аллеей почетного захоронения в Грузии.