Üzvlük diplomu elmi qurumun genişləndirilmiş iclasında təqdim olunub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası Ümumi yığıncağının 10 iyul 2024-cü il tarixli qərarı ilə bu qurumun xarici üzvü seçilib.
Bu məqsədlə Tbilisi şəhərində Gürcüstan MEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli gürcü həmkarı, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli ilə birlikdə Tbilisi şəhərində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoyublar.
Genişləndirilmiş iclası giriş sözü ilə açan Gürcüstan MEA-nın prezidenti akademik Roin Metreveli akademik İsa Həbibbəylini görkəmli ədəbiyyatşünas alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və siyasi xadim kimi dəyərləndirərək onun Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. İki dost və qardaş xalqlar arasında elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafında böyük xidmətlər göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik Roin Metreveli Gürcüstan MEA-nın xarici üzvü diplomunu AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Tədbirdə Gürcüstan MEA-nın vitse-prezidenti akademik Ramaz Xuradze, akademik-katib akademik Vladimir Papava, Dil, Ədəbiyyat və İncəsənət Bölməsinin akademik-katibi akademik Elizbar Cavelidze, Gürcüstan MEA-nın sabiq prezidenti, Akademiyanın baş müşaviri akademik Georgi Kvesitadze, Kimya və Kimya Texnologiyaları Bölməsinin akademik-katibi akademik Vladimir Tsitsişvili, Mühəndis Elmləri və İnformasiya Texnologiyaları Bölməsinin akademik-katibinin müavini akademik Tamaz Şilakadze, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani və institutun elmi işlər üzrə direktor müavini professor Maka Elbakidze çıxış ediblər. Çıxışlarda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin çoxistiqamətli elmi yaradıcılığından danışılıb, iki dost və qardaş ölkənin elmi qurumları arasında yaradılmış möhkəm elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafında akademik İsa Həbibbəylinin böyük xidmətləri xüsusi vurğulanıb. Görkəmli alim və elm təşkilatçısı akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan və Gürcüstanın Elmlər Akademiyaları arasında elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün bundan sonra da əhəmiyyətli töhfələr veriləcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli fəxri rütbəyə – Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının xarici üzvü seçildiyinə görə Gürcüstan MEA-nın prezidenti akademik Roin Metreveliyə və Rəyasət Heyəti üzvlərinə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan və Gürcüstan arasında elmi əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün bundan sonra da əzmlə çalışacağını bildirib. Azərbaycan aliminin Gürcüstan MEA-nın xarici üzvü seçilməsini qardaş Gürcüstanın Azərbaycan elminə verdiyi yüksək qiymətin ifadəsi hesab edib.
Bununla da Gürcüstan MEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası başa çatıb.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Dövlət İncəsənət Muzeyini ziyarət edib, qurumun rəhbərliyi və burada çalışan alimlərlə görüşüb. Görüş zamanı qarşılıqlı elmi əlaqələrdən söhbət açılıb, fikir mübadiləsi aparılıb.
AMEA rəhbəri Tbilisinin azərbaycanlılar yaşayan məhəlləsini də gəzib.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli professor Givi Abduşelişvilinin müşayiəti ilə Tbilisidə Müasirlik Muzeyi ilə tanış olub. AMEA rəhbəri, həmçinin Kaxetiyanın Saqareco şəhərində “Bağ-Muzey”i ziyarət edərək burada professor Lali Qoqeliani və bir qrup alimlə görüşüb. Görüşdə iki ölkə alimlərinin qarşılıqlı elmi əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

The Diploma of Foreign Membership was presented to the Academician at an extended meeting of the scientific institution.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, was elected a foreign member of the Georgian National Academy of Sciences (GNAS) by the decision of the General Assembly of this institution dated July 10, 2024.
To mark this event, an extended meeting of the Presidium of GNAS was organized in Tbilisi.
Academician Isa Habibbeyli, along with his Georgian colleague, the President of the Georgian National Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli, first visited the monument of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, in Tbilisi and laid flowers at the monument.
During his opening speech at the extended meeting, the President of GNAS, Academician Roin Metreveli praised Academician Isa Habibbeyli as a prominent literary scholar, a skilled organizer of science, and a political figure. He highlighted Isa Habibbeyli's contributions to the development of scientific relations between Azerbaijan and Georgia, emphasizing his significant role in fostering scientific and literary ties between the two friendly and brotherly nations.
Following his speech, Academician Roin Metreveli presented the Diploma of Foreign Membership of the Georgian National Academy of Sciences to Academician Isa Habibbeyli.
Vice-President of GNAS, Academician Ramaz Khurodze; Academician-Secretary of the Academy, Academician Vladimer Papava; Academician-Secretary of the Department of Language, Literature, and Art, Academician Elizbar Javelidze; Former President of GNAS and Senior Advisor of the Academy, Academician Kvesitadze Giorgi; Academician-Secretary of the Department of Chemistry and Chemical Technologies, Academician Vladimer Tsitsishvili; Deputy Academician-Secretary of the Department of Engineering Sciences and Information Technology, Academician Shilakadze Tamaz; Professor Irma Ratiani, Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature; and Professor Maka Elbakidze, Deputy Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature on scientific work, made speeches at the event.
They spoke about the multidirectional scientific creativity of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli. His significant contributions to the development of strong scientific and literary relations between the scientific institutions of the two friendly and brotherly countries were particularly emphasized in their speeches. They expressed confidence that Academician Isa Habibbeyli, a well-known scientist and a skilled organizer of science will continue to make valuable contributions to the further development of scientific relations between ANAS and GNAS.
In his speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, expressed his gratitude to the President of the Georgian National Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli, and the members of the Presidium for electing him to the honorary rank-a foreign member of the Georgian National Academy of Sciences. He said he would continue to work with determination to advance scientific relations between Azerbaijan and Georgia in various areas. Academician Isa Habibbeyli saw the election of an Azerbaijani scientist as a foreign member of GNAS as an indication of Georgia's high respect for Azerbaijani science.
With that, the extended meeting of the Presidium of GNAS concluded.
Academician Isa Habibbeyli then visited the Georgian State Museum of Art, where he met with the management of the Museum and scientists. During the meeting, they discussed mutual scientific relations and exchanged views.
The head of ANAS also visited the neighborhood of Tbilisi where the Azerbaijani live.
Then the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, accompanied by Professor Givi Abdushelishvili, visited the Museum of Modern Art in Tbilisi. The head of ANAS also toured the “Garden-Museum” in Sagarejo, Kakheti, where he met with Professor Lali Gogeliani and a group of scientists. They emphasized the importance of expanding mutual scientific relations between the scientists of the two countries.
Academician Isa Habibbeyli also visited the Pantheon, which is considered an Alley of Honor of Georgia.