AMEA Rəyasət Heyətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyası arasında elmi əməkdaşlığa həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, eləcə də Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini professor Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Çin əlaqələrinin möhkəm təməllərinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çin Xalq Respublikasına rəsmi dövlət səfəri ilə atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev də Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və Azərbaycan Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəkləyir, Çin də öz növbəsində Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat layihələrinə dəstək verir.
Bu gün Azərbaycanla Çin arasında elmi əlaqələrin də inkişaf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyib. Akademiya rəhbəri hazırda AMEA ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti, Hebey Pedaqoji Universiteti və Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının “Xəzərdən Çin səddinədək” mövzusunda birgə elmi layihənin icra edildiyini, bu istiqamətdə ilk elmi konfransın cari ilin iyun ayında Çində keçirildiyini, növbəti beynəlxalq tədbirin isə 2025-ci ildə ölkəmizdə təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Pekin Xarici Dillər Universitetində “Azərbaycan dili” ixtisasının tədris olunduğunu, AMEA-nın universiteti azərbaycandilli elmi-ədəbi, tarixi və digər əlavə ədəbiyyatla təmin etdiyini bildirib.
Hazırda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Tədqiqatları Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyası nəzdində də Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən AMEA-nın Şərqşünaslıq, Fəlsəfə və Sosiologiya institutlarında da Çinə dair geniş elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Honkonq Kore Akademiyasının alimlərinin ölkəmizə səfəri və bu gün imzalanacaq memorandumun Azərbaycan-Çin münasibətlərinin, eləcə də  elmi-mədəni əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei qonaqpərvərliyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə dərin minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, üç gün ərzində Bakının bir çox tarixi məkanlarını, görməli yerlərini ziyarət edərək şəhərin gözəl və baxımlı olmasının şahidi olublar. 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan Qələbənin Azərbaycan xalqı üçün nə qədər mühüm tarixi hadisə olduğunun şahidi olduqlarını vurğulayan Li Lei insanlardakı ruh yüksəkliyinin hər yerdə hiss edildiyini əlavə edib.
Dövlətlərarası münasibətlərin elm sahəsini də əhatə etdiyini bildirən çinli alim bu gün Kore Akademiyasının nümayəndə heyətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olmasını ikitərəfli elmi əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoymasının, münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsinin əlaməti kimi qiymətləndirib.
Professor vurğulayıb ki, bu gün imzalanacaq memorandum ikitərəfli elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə gətirib çıxacaq: “Biz bu gün Elmlər Akademiyasının müəssisələrini gəzərək orada yaradılan şəraitlə yaxından tanış olduq. Bir daha geniş əməkdaşlıq perspektivlərimizin mövcudluğunun şahidi olduq. Qarşılıqlı bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün müştərək laboratoriya və ya mərkəz yaradılması barədə də düşünmək olar”.
Çinli professor Azərbaycanda təkcə humanitar və ictimai elmlər sahəsində deyil, bərpa olunan enerji, “yaşıl energetika” və digər sahələrdə həyata keçirilən tədbirlərə də öz töhfəsini verməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Honkonq Kore Akademiyasının Baş katibliyinin icraçı müavini prof. Raymond J. Wu isə öz növbəsində Kore Akademiyası haqqında ətraflı məlumat verib. Akademiyada multidissiplinar tədqiqatların aparıldığını deyən professor ölkəmizə səfərin AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında yeni əməkdaşlıq imkanları açdığını söyləyib.
Sonra AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və professor Li Lei imzalayıblar. Memorandumda birgə elmi layihələrin, tədqiqat proqramlarının, konfransların, simpoziumların, seminarların, görüşlərin təşkili, elmi kadrların,  nəşrlərin və əsərlərin mübadiləsi kimi müddəalar yer alıb.
Tədbirdə həmçinin akademik Dilqəm Tağıyevə Kore Akademiyasının həqiqi üzvlüyü diplomu və üzvlük nişanı təqdim edilib. Qeyd edək ki, Honkonq Kore Akademiyasının Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bu elmi qurumun həqiqi üzvü seçilmiş akademik İsa Həbibbəyliyə isə həqiqi üzvlük diplomu və Akademiyanın üzvlük nişanı AMEA prezidentinin iyun ayında Çinə səfəri zamanı təqdim olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elminin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə akademik Arif Həşimova AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.

Подписан меморандум о взаимопонимании между НАНА и Академией Core (Гонконг, Китай)
Состоялось заседание Президиума НАНА, посвященное научному сотрудничеству между Национальной академией наук Азербайджана и Академией Core (The International Core Academy of Sciences and Humanities, Гонконг, Китайская Народная Республика).
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, директора научных учреждений и организаций, член Исполнительного совета Академии Core профессор Ли Лэй, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата профессор Раймонд Ж. Ву и научные сотрудники Академии Фэн Лу и Янь Чжэн.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что фундамент крепких взаимоотношений между Азербайджаном и Китаем был заложен в ходе официального визита общенационального лидера Гейдара Алиева в Китайскую Народную Республику в 1994 году. Академик отметил, что связям с Китаем особое внимание уделяет и Президент Ильхам Алиев, Азербайджан оказывает поддержку проекту Китая «Один пояс – один путь», а Китай, в свою очередь, поддерживает международные проекты Азербайджана.
Сказав, что сегодня связи между Азербайджаном и Китаем развиваются и в научной сфере, академик Иса Габиббейли добавил, что НАНА тесно сотрудничает с Китайской академией социальных наук, Хэбэйской академией общественных наук,  Пекинским университетом иностранных языков и Хэбэйским педагогическим университетом. Руководитель НАНА подчеркнул, что в настоящее время Национальной академией наук, Пекинским университетом иностранных языков, Хэбэйским педагогическим университетом и Хэбэйской академией общественных наук начата реализация крупного проекта «От Каспийского моря до Китайской стены», первая научная конференция в данном направлении прошла в июне текущего года в Китае, а очередное международное мероприятие будет организовано в 2025 году в нашей стране.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в Пекинском университете иностранных языков функционирует Кафедра азербайджанского языка, НАНА передала университету дополнительную научную литературу на азербайджанском языке.
Отметив, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА функционирует Центр китайских исследований, академик Иса Габиббейли рассказал о необходимости создания в Академии Core Центра азербайджанской культуры. Помимо этого, продолжил академик, научные исследования по Китаю ведутся в институтах востоковедения, философии и социологии НАНА.
Руководитель НАНА подчеркнул, что визит ученых Академии Core в нашу страну и меморандум, который будет подписан, внесет свой вклад в развитие научных и культурных связей между Азербайджаном и Китаем.
Затем выступил член Исполнительного совета Академии Core профессор Ли Лэй, который поблагодарил академика Ису Габиббейли за гостеприимство. Ученый сообщил, что в течение трех дней они посетили многие исторические и культурные достопримечательности Баку и увидели, насколько красив и ухожен город, а также стали свидетелями того, насколько важным историческим событием для азербайджанского народа является Победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне.
Китайский ученый отметил, что двусторонние связи охватывают и научную сферу, и назвал сегодняшний визит делегации Академии Core в Национальную академию наук Азербайджана началом нового этапа двусторонних научных связей, которые достигли уровня стратегического партнерства.
Профессор подчеркнул, что меморандум, который будет подписан, приведет к расширению двустороннего научного сотрудничества: «Сегодня мы побывали в учреждениях Академии наук и ознакомились с созданными там условиями, стали свидетелями имеющихся у нас широких перспектив для дальнейшего сотрудничества. Для взаимообмена знаниями и опытом можно подумать и о создании совместной лаборатории или центра».
Профессор Ли Лэй сообщил, что китайские ученые готовы сотрудничать не только в сфере гуманитарных и общественных наук, но и внести свой вклад в инициативы, осуществляемые в Азербайджане в области возобновляемых источников энергии, «зеленой энергетики» и т.д.
В свою очередь, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата Академии Core профессор Раймонд Ж. Ву подробно рассказал о деятельности организации. Сказав, что в Академии Core ведутся мультидисциплинарные исследования, профессор отметил, что визит делегации китайских ученых в Азербайджан открывает новые возможности для сотрудничества между НАНА и Академией Core.
Далее был подписан меморандум о взаимопонимании в области сотрудничества между НАНА и Академией Core. Документ подписали академик Иса Габиббейли и профессор Ли Лэй. В меморандуме нашли свое отражение такие вопросы, как реализация совместных научных проектов и исследовательских программ, проведение конференций, симпозиумов, семинаров и встреч, обмен научными кадрами, изданиями и т.д.
На мероприятии академику Дильгаму Тагиеву были вручены диплом и значок действительного члена Академии Core. Отметим, что по постановлению Президиума Академии Core академик Иса Габиббейли также был избран действительным членом этой организации, диплом и значок действительного члена были вручены академику во время его визита в Китай в июне текущего года.
Затем на заседании Президиума академик Иса Габиббейли вручил академику Арифу Гашимову Почетную грамоту НАНА за заслуги в развитии отечественной науки.