AMEA Rəyasət Heyətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyası arasında elmi əməkdaşlığa həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, eləcə də Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini professor Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Çin əlaqələrinin möhkəm təməllərinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çin Xalq Respublikasına rəsmi dövlət səfəri ilə atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev də Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və Azərbaycan Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəkləyir, Çin də öz növbəsində Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat layihələrinə dəstək verir.
Bu gün Azərbaycanla Çin arasında elmi əlaqələrin də inkişaf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyib. Akademiya rəhbəri hazırda AMEA ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti, Hebey Pedaqoji Universiteti və Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının “Xəzərdən Çin səddinədək” mövzusunda birgə elmi layihənin icra edildiyini, bu istiqamətdə ilk elmi konfransın cari ilin iyun ayında Çində keçirildiyini, növbəti beynəlxalq tədbirin isə 2025-ci ildə ölkəmizdə təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Pekin Xarici Dillər Universitetində “Azərbaycan dili” ixtisasının tədris olunduğunu, AMEA-nın universiteti azərbaycandilli elmi-ədəbi, tarixi və digər əlavə ədəbiyyatla təmin etdiyini bildirib.
Hazırda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Tədqiqatları Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyası nəzdində də Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən AMEA-nın Şərqşünaslıq, Fəlsəfə və Sosiologiya institutlarında da Çinə dair geniş elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Honkonq Kore Akademiyasının alimlərinin ölkəmizə səfəri və bu gün imzalanacaq memorandumun Azərbaycan-Çin münasibətlərinin, eləcə də  elmi-mədəni əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei qonaqpərvərliyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə dərin minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, üç gün ərzində Bakının bir çox tarixi məkanlarını, görməli yerlərini ziyarət edərək şəhərin gözəl və baxımlı olmasının şahidi olublar. 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan Qələbənin Azərbaycan xalqı üçün nə qədər mühüm tarixi hadisə olduğunun şahidi olduqlarını vurğulayan Li Lei insanlardakı ruh yüksəkliyinin hər yerdə hiss edildiyini əlavə edib.
Dövlətlərarası münasibətlərin elm sahəsini də əhatə etdiyini bildirən çinli alim bu gün Kore Akademiyasının nümayəndə heyətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olmasını ikitərəfli elmi əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoymasının, münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsinin əlaməti kimi qiymətləndirib.
Professor vurğulayıb ki, bu gün imzalanacaq memorandum ikitərəfli elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə gətirib çıxacaq: “Biz bu gün Elmlər Akademiyasının müəssisələrini gəzərək orada yaradılan şəraitlə yaxından tanış olduq. Bir daha geniş əməkdaşlıq perspektivlərimizin mövcudluğunun şahidi olduq. Qarşılıqlı bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün müştərək laboratoriya və ya mərkəz yaradılması barədə də düşünmək olar”.
Çinli professor Azərbaycanda təkcə humanitar və ictimai elmlər sahəsində deyil, bərpa olunan enerji, “yaşıl energetika” və digər sahələrdə həyata keçirilən tədbirlərə də öz töhfəsini verməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Honkonq Kore Akademiyasının Baş katibliyinin icraçı müavini prof. Raymond J. Wu isə öz növbəsində Kore Akademiyası haqqında ətraflı məlumat verib. Akademiyada multidissiplinar tədqiqatların aparıldığını deyən professor ölkəmizə səfərin AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında yeni əməkdaşlıq imkanları açdığını söyləyib.
Sonra AMEA ilə Honkonq Kore Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və professor Li Lei imzalayıblar. Memorandumda birgə elmi layihələrin, tədqiqat proqramlarının, konfransların, simpoziumların, seminarların, görüşlərin təşkili, elmi kadrların,  nəşrlərin və əsərlərin mübadiləsi kimi müddəalar yer alıb.
Tədbirdə həmçinin akademik Dilqəm Tağıyevə Kore Akademiyasının həqiqi üzvlüyü diplomu və üzvlük nişanı təqdim edilib. Qeyd edək ki, Honkonq Kore Akademiyasının Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bu elmi qurumun həqiqi üzvü seçilmiş akademik İsa Həbibbəyliyə isə həqiqi üzvlük diplomu və Akademiyanın üzvlük nişanı AMEA prezidentinin iyun ayında Çinə səfəri zamanı təqdim olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elminin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə akademik Arif Həşimova AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.

A meeting of the Presidium of ANAS dedicated to scientific cooperation between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Hong Kong Core Academy of the People's Republic of China weld held.
The event was attended by president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, department heads of the Presidium administration, directors of the scientific institutions and organizations, as well as Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of the People’s Republic of China, Executive (Vice) Secretariat-General, Professor Raymond J. Wu and the Academy’s scientific staff members Feng Liu and Yan Zheng.
Opening the meeting with a welcoming speech, Academician Isa Habibbeyli said that the strong foundations of Azerbaijan-China relations were laid during the official state visit of National Leader Heydar Aliyev to the People's Republic of China in 1994. He noted that President Ilham Aliyev also attaches great importance to the development of Azerbaijan-China relations, emphasizing that Azerbaijan supports China’s “One Belt, One Road” project and in turn, China supports international transportation projects of Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli underlined that scientific relations between Azerbaijan and China are also developing today, noting that ANAS closely cooperates with the Chinese Academy of Social Sciences, Hebei Academy of Social Sciences, Beijing Foreign Studies University and Hebei Normal University. The head of the Academy said that ANAS is currently implementing a joint scientific project with Beijing Foreign Studies University, Hebei Normal University and Hebei Academy of Social Sciences on the topic “From the Caspian Sea to the Great Wall of China”. He mentioned that the first scientific conference on this matter was held in China in June of this year and the next international conference will be organized in our country in 2025.
Academician Isa Habibbeyli also mentioned that the “Azerbaijani Language” specialty is taught at Beijing Foreign Studies University and ANAS is providing the university with Azerbaijani-language scientific, literary, historical and other supplementary literature.
Academician Isa Habibbeyli said that the Center for Chinese Studies is currently operating at the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi and emphasized the significance of establishing an Azerbaijani Culture Center at the Hong Kong Core Academy. He also underlined that extensive scientific research on China is conducted at the Institute of Oriental Studies, Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.
The head of ANAS emphasized that the visit of the scientists from the Hong Kong Core Academy to our country and the memorandum to be signed today will contribute to the development of Azerbaijan-China relations as well as scientific and cultural relations.
Then, Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of the People’s Republic of China expressed his deep gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the warm hospitality. He noted that during their three-day visit, they were in many historical places and sites of Baku, witnessing the city’s beauty. Li Lei emphasized that they witnessed how significant the victory achieved in the 44-day Patriotic War is for the Azerbaijani people.
Saying that interstate relations also encompass the field of science the Chinese scientist assessed the visit of the delegation of the Core Academy to the Azerbaijan National Academy of Sciences today as a sign of bilateral scientific relations entering a new stage and the relations rising to the level of strategic partnership.
The Professor emphasized that the memorandum to be signed today will lead to the expansion of bilateral scientific cooperation: “Today, we toured the institutions of the Academy of Sciences and closely got acquainted with the conditions created there. We once again witnessed the existence of wide cooperation prospects. We can also think about establishing a joint laboratory or center for mutual exchange of knowledge and experience.”
Professor Li Lei stated that Chinese scientists are ready to cooperate not only in the field of humanities and social sciences but also to contribute to initiatives being implemented in Azerbaijan in the areas of renewable energy sources, "green energy," and so on.
In turn, Hong Kong Core Academy Executive (Vice) Secretariat-General, Professor Raymond J. Wu provided detailed information about the Core Academy. The professor said that multidisciplinary research is conducted at the Academy and their visit to our country opens new cooperation opportunities between ANAS and the Hong Kong Core Academy.
Subsequently, a memorandum of understanding on cooperation between ANAS and the Hong Kong Core Academy was signed. The document was signed by Academician Isa Habibbeyli and Professor Li Lei. The memorandum includes provisions for organizing joint scientific projects, research programs, conferences, symposiums, seminars, meetings, and the exchange of scientific personnel, publications, and works.
During the meeting, Academician Dilgam Taghiyev was presented with a diploma and a badge of an active member of the Core Academy. It should be noted that, by the decision of the Presidium of the Core Academy, Academician Isa Habibbeyli was also elected as an active member of this organization and he was presented with a diploma and a badge of an active member during his visit to China in June of this year.
At the end of the meeting of the Presidium, Academician Isa Habibbeyli presented the Honorary Certificate of ANAS to Academician Arif Hashimov for his services to the development of Azerbaijani science.