Naxçıvantəpə arxeoloji abidəsinə ekskursiya təşkil olunub
Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə nazirliyin strukturuna daxil olan mədəni-maarif müəssisələrinin gənc əməkdaşları üçün Naxçıvantəpə arxeoloji abidəsinə ekskursiya təşkil olunub.
Ekskursiya zamanı Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, Naxçıvan arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev gənclərə arxeoloji ekspedisiyalarla bağlı məlumat verib. Bildirib ki, son illərdə Naxçıvan ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində bu ərazilərdə 300-500 min il bundan əvvəl ən qədim insanların məskən saldıqları təsdiqlənib. Bu yaşayış məskənləri əsasən Naxçıvanın təbii zənginliklərə malik çay vadilərində, dağ yamaclarında, eyni zamanda yaşı minilliklərlə ölçülən mağaralarda olub. Arxeoloji qazıntılar zamanı qədim yaşayış yerlərindən aşkar olunan əmək alətləri, maddi nümunələr ərazinin nəinki Azərbaycanın, hətta dünyanın ən qədim yaşayış yerlərindən biri olduğunu göstərir.
Qeyd edilib ki, bu il iyulun 1-dən qədim yaşayış məskənində arxeoloji qazıntılar aparılmağa başlanılıb. Burada tədqiqatların aparılması Cənubi Qafqaz mədəniyyətləri ilə Yaxın Şərq mədəniyyətləri arasındakı əlaqələrin aşkara çıxarılmasında və Naxçıvan tarixinin öyrənilməsində böyük rol oynayır. Tədqiqatlar zamanı torpaq laylarının altından yaşayış evlərinin qalıqları, obsidian parçaları, ocaq yerləri, boyalı basma naxışlı keramika nümunələri və müxtəlif əmək alətləri aşkar olunub.

An excursion to the Nakhchivantepe archaeological monument was organized for the young employees of the cultural and educational institutions included in the structure of the Ministry by the Ministry of Culture of Nakhchivan Autonomous Republic.
During the excursion, the department head of the Institute of History, Ethnography and Archeology of Nakhchivan Division, head of the Nakhchivan archeological expedition, correspondent member of ANAS Vali Bakhshaliyev informed young people about archaeological expeditions. He said that as a result of archeological excavations in Nakhchivan 300-500 thousand years ago these ancient settlements were inhabited. These settlements were mainly found in river valleys of Nakhchivan, on mountain slopes, and in caves measuring millenniums. The archeological excavations show that the material found in ancient settlements is one of the oldest settlements not only in Azerbaijan but also in the world.
It was noted that starting from July 1 archaeological excavations have been started in the ancient settlement. The researches revealed the remains of dwellings, obsidian fragments, hotbeds, painted patterns, ceramic patterns, and various labor instruments.