Naxçıvantəpə arxeoloji abidəsinə ekskursiya təşkil olunub
Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə nazirliyin strukturuna daxil olan mədəni-maarif müəssisələrinin gənc əməkdaşları üçün Naxçıvantəpə arxeoloji abidəsinə ekskursiya təşkil olunub.
Ekskursiya zamanı Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, Naxçıvan arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev gənclərə arxeoloji ekspedisiyalarla bağlı məlumat verib. Bildirib ki, son illərdə Naxçıvan ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində bu ərazilərdə 300-500 min il bundan əvvəl ən qədim insanların məskən saldıqları təsdiqlənib. Bu yaşayış məskənləri əsasən Naxçıvanın təbii zənginliklərə malik çay vadilərində, dağ yamaclarında, eyni zamanda yaşı minilliklərlə ölçülən mağaralarda olub. Arxeoloji qazıntılar zamanı qədim yaşayış yerlərindən aşkar olunan əmək alətləri, maddi nümunələr ərazinin nəinki Azərbaycanın, hətta dünyanın ən qədim yaşayış yerlərindən biri olduğunu göstərir.
Qeyd edilib ki, bu il iyulun 1-dən qədim yaşayış məskənində arxeoloji qazıntılar aparılmağa başlanılıb. Burada tədqiqatların aparılması Cənubi Qafqaz mədəniyyətləri ilə Yaxın Şərq mədəniyyətləri arasındakı əlaqələrin aşkara çıxarılmasında və Naxçıvan tarixinin öyrənilməsində böyük rol oynayır. Tədqiqatlar zamanı torpaq laylarının altından yaşayış evlərinin qalıqları, obsidian parçaları, ocaq yerləri, boyalı basma naxışlı keramika nümunələri və müxtəlif əmək alətləri aşkar olunub.

При организационной поддержке Министерства культуры Нахичеванской Автономной Республики для молодых сотрудников культурно-просветительских учреждений, которые входят в структуру министерства, была организована экскурсия на археологический памятник Нахичевань-тепе.
Во время экскурсии заведующий Института истории, этнографии и археологии Нахичеванского отделения, руководитель Нахичеванской археологической экспедиции, член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев рассказал посетителям об экспедиции. Он сообщил, что в результате археологических раскопок, которые ведутся в последние годы на территории Нахичевани, было доказано, что древние люди поселились на данной территории 300-500 тысяч лет тому назад. Поселения находились, в основном, в бассейнах рек и горных склонах, обладающих благоприятными природными условиями, а также в пещерах, возраст которых исчисляется тысячелетиями. Обнаруженные в поселениях во время раскопок орудия труда и образцы материальной культуры свидетельствуют о том, что данная территория является одной из древнейших территорий расселения человека не только в Азербайджане, но и во всем мире.
Отметим, что археологические раскопки на территории древнего поселения Нахичевань-тепе ведутся с 1 июля текущего года. Исследования играют большую роль в выявлении связей между культурами Южного Кавказа и Ближнего Востока и изучении истории Нахичевани в целом. Во время исследований были обнаружены остатки жилых домов, очаги, куски обсидиана, образцы крашеной и расписной керамики, различные орудия труда.