Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin mükafatına müsabiqə elan olunur
AMEA prezidentinin 21 dekabr 2018-ci il tarixli sərəncamına əsasən, elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin mükafatına müsabiqə elan olunur.
AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatı elmi biliklərin populyarlaşdırılması, elmi nailiyyətlərin, görkəmli Azərbaycan alimlərinin elmə verdiyi töhfələrin, habelə yeni elmi istiqamətlərin təbliğ edilməsi, akademiyanın fəaliyyətinin geniş işıqlandırılması, gənclərdə elmi fəaliyyətə marağın oyadılması məqsədilə təsis edilib.
Mükafata iddiaçılar AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, habelə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının elmi şuraları tərəfindən irəli sürülür. İddiaçılar yalnız AMEA-nın əməkdaşları və ya yaradıcı kollektivləri ola bilər. Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər 15 fevral 2019-cu il tarixinədək AMEA-nın Elm və təhsil baş idarəsinə təqdim edilməlidir:
- namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda müsabiqəyə təqdim olunan elmi-populyar əsər və onun müəllifi haqqında ətraflı məlumat);
- müəllifin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
- müsabiqəyə təqdim olunan əsərlərin hərəsindən 1 nüsxə.
AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatına layiq görülən şəxslərə müvafiq diplom və 3 min manat məbləğində pul mükafatı verilir. Mükafata kollektiv layiq görüldükdə, diplom müəlliflərin hər birinə verilir, pul mükafatı isə müəlliflər arasında bərabər bölünür.

A competition for the prize of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences is announced
14.01.2019 12:10
According to the Decree of the President of ANAS dated December 21, 2018, the competition for the prize of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences is announced for effective activity in the field of popularization of science.
The Prize of the Presidium of ANAS was founded on the basis of the decree signed on July 10, 2017 by the President of ANAS in order to popularize scientific knowledge, to promote scientific achievements, to contribute to science, as well as to popularize new scientific directions, to broaden the activities of the Academy.
The prize-winners are nominated by active and correspondent members of ANAS, as well as scientific councils of the Academy's scientific institutions and organizations. Applicants may only be employees of ANAS or creative collectives. The following documents must be submitted to the Head Office of Science and Education of ANAS by 15 February 2019:
- presentation on nomination (detailed information about the scientific work and its author presented to the competition);
- copy of author's ID card;
- 1 copy of each of the works submitted for the competition.
Persons awarded the prize of the Presidium of ANAS receive a diploma and a monetary award of 3,000 manat. When the award is awarded collectively, the diploma is awarded to each author, and the prize is distributed among the authors equally.