AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Tex­nika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının aprelin 2-də keçirilən onlayn iclasında AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru vəzifəsinə seçkilər keçirilib.
Açıq səsvermədən öncə çıxış edən FRTEB-in Elmi şurasının sədr müavini, akademik Cavad Ab­di­nov qeyd edib ki, AMEA prezidentinin təqdimatına və AMEA Rəyasət Heyətinin 8 yanvar 2021-ci il tarixli qərarına müvafiq olaraq, adıçəkilən vəzifəyə akademik Rasim Əliquliyevin namizədliyi irəli sürülür.
Akademik Cavad Abdinov qeyd edib ki, akademik Rasim Əliquliyev nüfuzlu beynəlxalq bazalarda (Web of Science, Scopus və s.) 180-dən çox olmaqla 650 elmi əsərin (400-dən çoxu xaricdə) müəllifi, 20-dən çox bey­nəl­xalq və respublika səviyyəli elmi jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür.  Rasim Əliquliyev 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə həqiqi üzvü seçilib. Alim 2013-2019-cu illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik-katibi olub. Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, 2002-ci ildən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktorudur.
Alimin milli informasiya təhlükəsizliyi sisteminin kon­sep­si­­yasının hazırlanması və reallaşdırılması üçün bir sıra yanaşmalar təklif etdiyini qeyd edən akademik Cavad Abdinov vurğulayıb ki, akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin strateji əhə­miy­yətli mürəkkəb texniki sistemlərin layihələndirilməsi və tətbiqi işlə­rinə töhfələr verib: “Akademik R.Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının “İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyası”nın və Avropa Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən GEANT Baş Assambleyasının üzvüdür. Alim Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı və “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif olunub”.
Onlayn iclasda akademik Rasim Əliquliyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti bölmənin həqiqi və müxbir üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub və  yüksək qiymətləndirilib.
Daha sonra açıq səsvermə ilə akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru vəzifəsinə seçilib və təsdiq edilməsi üçün AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul olunub.

Academician Rasim Alguliyev was elected Director General of the Institute of Information Technologies of ANAS
05.04.2021 11:43
Elections to the post of Director General of the Institute of Information Technologies of ANAS were held at the online meeting of the General Meeting of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS held on April 2.
Speaking before the open voting, Deputy Chairman of the Scientific Council of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, Academician Javad Abdinov noted that in accordance with the presentation of the President of ANAS and the decision of the Presidium of ANAS dated January 8, 2021, academician Rasim Alguliyev is nominated.
Academician Javad Abdinov noted that academician Rasim Alguliev is the author of more than 180 scientific publications in prestigious international databases (Web of Science, Scopus, etc.), 650 scientific works (more than 400 abroad), more than 20 international and national scientific journals is a member of the editorial board. Rasim Alguliyev was elected a corresponding member of ANAS in 2007 and a full member in 2014. The scientist was the academic secretary of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2013-2019. Academician Rasim Alguliyev is the vice-president of ANAS, the chairman of the Scientific Council of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences, the director of the Institute of Information Technologies since 2002.
Then, by open voting, academician Rasim Alguliyev was elected as the director general of the Institute of Information Technologies of ANAS and it was decided to submit a petition to the Presidium of ANAS for approval.