Aprelin 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti v.i.e, akademik Arif Həşimov və Rəyasət Heyətinin digər üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Arif Həşimov akademik Şahin Mustafayevə 60, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyevə və fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Tamilla Həsənovaya 70, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevə isə 65 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
İclasda gündəliyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi haqqında olub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, Ümumi yığıncaqda AMEA-nın 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı elmi bölmələrin hesabatının dinlənilməsi nəzərdə tutulur.
Bir sıra təşkilati müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti AMEA-nın Nizamnaməsinə uyğun olaraq, AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının cari ilin aprel ayının 22-də keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əldə olunan nailiyyətlərin Ümumi yığıncaqda sərgilənməsinə dair müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin AMEA rəhbərliyinin bölmələrin elmi ictimaiyyəti ilə görüşləri zamanı verilmiş təkliflərə uyğun olaraq, AMEA-nın elmi bölmələrinin və Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun təkmilləşdirilməsi, “AMEA-nın 2021-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi”nin çapı, AMEA-da 2022-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul, 27 mart – Elm günü münasibətilə Rəyasət Heyəti aparatının bir qrup əməkdaşının, o cümlədən Mikrobiologiya İnstitutunun 50 illik yubileyi ilə əlaqədar sözügedən müəssisənin bir sıra əməkdaşlarının AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi haqqında müvafiq qərarlar verilib.
Bundan əlavə, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində qismən, eləcə də Dendrologiya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişikliklər edilib.

1-го апреля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Ариф Гашимов ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым делом академик Ариф Гашимов вручил Почетные грамоты НАНА академику Шахину Мустафаеву – по случаю его 60-летнего юбилея, члену-корреспонденту НАНА Новрузу Гулиеву и доктору философии по физико-математическим наукам Тамилле Гасановой – по случаю их 70-летних юбилеев, и члену-корреспонденту НАНА Вагифу Гулиеву – по случаю его 65-летнего юбилея.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о проведении очередного Общего собрания НАНА.
В своем выступлении академик Ариф Гашимов сообщил, что на Общем собрании предусмотрено прослушивание отчетов научных отделений НАНА о научной и научно-организационной деятельности в 2021 году.
После обсуждения ряда организационных вопросов в соответствии с Уставом НАНА Президиум посчитал целесообразным провести очередное Общее собрание НАНА 22 апреля текущего года, были даны соответствующие поручения в связи с демонстрацией на Общем собрании достижений научных учреждений и организаций НАНА.
На заседании также были приняты соответствующие постановления об усовершенствовании структуры научных отделений и аппарата Президиума НАНА в соответствии с предложениями, выдвинутыми в ходе встреч руководства Академии с научной общественностью отделений, издании «Отчета о деятельности НАНА в 2021 году», приеме в докторантуру и диссертантуру НАНА в 2022 году, награждении Почетными грамотами НАНА группы сотрудников аппарата Президиума по случаю 27 марта – Дня науки, а также группы сотрудников Института микробиологии – по случаю 50-летия создания учреждения.
Помимо этого, были внесены частичные изменения в состав Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА и изменения в состав Ученого совета Института дендрологии.