Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, Aqrar və Tibb Elmləri üzrə Problem Şurasının tibb işçi qrupu ilə birgə iclası keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Problem şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova “Zoom” proqramı üzərindən keçirilən iclası açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında şura iştirakçılarını məlumatlandırıb.
İclasda tibb üzrə 19 dissertasiya mövzusu müzakirəyə çıxarılıb. Dissertasiya mövzuları AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, t.ü.f.d. Aynur Safıyeva, t.ü.f.d. Rüfət Hüseynli, t.ü.f.d. Yasmin Rüstəmova, t.ü.f.d. Gülnaz Bədəlova və t.e.d. Məlahət Sultanova tərəfindən təqdim edilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, t.e.d., professor Eldar Qasımov, t.e.d., professor Valeh Mirzəzadə, t.e.d., professor Emma Ağayeva, t.e.d., professor Nizami Bağırov, t.e.d. Sayman Qədimova, t.ü.f.d. Rafiq Bayramov və başqaları fəal iştirak ediblər.
Müzakirəyə çıxarılan 19 iş bəzi mövzuların adında dəyişikliklər edilməklə təsdiq edilib, 1 iş təkrar baxılmaq üçün geri qaytarılıb.
Qeyd edək ki, aparılan müzakirələrdə, həmçinin iddiaçılar, müvafiq dissertasiya işlərinin elmi rəhbərləri və məsləhətçiləri də iştirak ediblər.

Состоялось 13-е заседание Проблемного совета по биологическим, аграрным и медицинским наукам
Состоялось совместное заседание Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики с медицинской рабочей группой проблемного совета по биологическим, аграрным и медицинским наукам.
Вице-президент НАНА, председатель Проблемного совета, академик Ирада Гусейнова в онлайн-заседании проинформировала участников совета о вопросах повестки дня.
На заседании были обсуждены темы 19 диссертаций по медицине. Темы диссертаций были представлены членом-корреспондентом Нуру Байрамовым, а также Айнур Сафиевой, Руфатом Гусейнли, Ясмин Рустамовой, Гульназ Бадаловой и Малахат Султановой.
В обсуждениях приняли активное участие член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, профессора Эльдар Гасымов, Валех Мирзазаде, Эмма Агаева и другие.
Вынесенные на обсуждение 19 работ были одобрены с внесением поправок, 1 работа возвращена на повторное рассмотрение.