AMEA-nın prezidenti ilk dəfə regional elmi mərkəzin illik hesabatının müzakirəsində iştirak edib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin hesabatının müzakirəsi ilə əlaqədar iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Mikayıl Cəfərzadə, Akademiyanın Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər - Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Lənkəran rayonunun elm və ali təhsil ictimaiyyətinin, eləcə də aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib və önünə gül dəstələri düzüblər.
Sonra İkinci Qarabağ müharibəsinin şəhidi, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşı olmuş Mahsun Bağırzadənin Mərkəzdəki barelyefi önünə tər qərənfillər düzülüb.
Hesabat iclasını giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli builki hesabatın əlamətdar tarixə təsadüf etdiyini bildirib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə elan olunmuş “Heydər Əliyev İli”nin başladığı vurğulanaraq bildirilib ki, Ulu Öndərə həsr edilmiş “Heydər Əliyev dövlətçilik idealları və müasir dövr” mövzusunda keçirilmiş elmi konfransla Akademiyada “Heydər Əliyev İli” tədbirlərinə start verilib. “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş tədbirlərin AMEA-nın regionlarda fəaliyyət göstərən elmi bölmə və mərkəzlərində də təşkil olunacağını nəzərə çatdırıb, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində keçiriləcək tədbir barədə müvafiq tapşırıqlar verib.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamları ilə AMEA-da çalışan əməkdaşların, təqaüddə olan alimlərin, doktorant və magistrantların müvafiq olaraq aylıq vəzifə maaşlarının və təqaüdlərinin artırılmasının alimlərimizə göstərilən ardıcıl dövlət qayğısının daha bir əməli ifadəsi olduğunu diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiya kollektivi adından ölkə başçısına dərin minnətdarlığını ifadə edib. Ölkəmizin Prezidenti tərəfindən səsləndirilən çağırışlara əsasən elmimizin qarşısında qoyulan vəzifələrin AMEA-nın bütün elmi-tədqiqat müəssisələrində icra olunduğunu nəzərə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu sırada Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin də fəaliyyətindən danışıb. Mərkəzdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasında əsas diqqətin azərbaycançılıq ideyası istiqamətinə yönəldilməsinin önəminə toxunan Akademiya rəhbəri xüsusilə son illərdə regionda aparılan tədqiqatların əsas mərhələlərini səciyyələndirib, müasir çağırışlar işığında yeni elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Milli dövlətçilik, multikulturalizm, herontologiya, eləcə də sitrusçuluq, çayçılıq, çəltikçilik sahələrində elmi təcrübə və tədqiqatların artırılmasının, Mərkəzdə fəaliyyət göstərən Folklor, etnoqrafiya və arxeologiya şöbəsinin əhatə dairəsinin gemişləndirilərək Tarix və ədəbiyyat şöbəsi kimi formalaşdırılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli burada aparılacaq tədqiqat istiqamətləri barədə tövsiyə və tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb, Mərkəz əməkdaşlarının azərbaycançılıq baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edən bir neçə tədqiqat əsərinin AMEA-nın builki nəşriyyat planına salınacağını qeyd edib. Mərkəzdə elmi kitabxana yaradılması barədə müvafiq tapşırıq verən akademik İsa Həbibbəyli daxili imkanlar hesabına kitabxanaçı vəzifəsinin yeni struktura daxil edildiyini bildirərək həmin fonda ilk kitab nüsxələrini də hədiyyə edib.
Tədbirdə regionda herontologiya – uzunömürlülük sahəsində tədqiqatların genişləndirilməsi məsələləri də müzakirə olunub və bu sahədə aparılacaq tədqiqatların yeni istiqamətləri barədə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonra AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2022-ci il üzrə hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən Elmi Mərkəzin baş direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin son illər aqrar sahəyə göstərdiyi xüsusi diqqət, digər sahələr kimi çayçılıq və sitrusçuluğun inkişafı ilə bağlı verdiyi sərəncamlar, qəbul edilən Dövlət Proqramları bu sahələrin intensiv inkişafı üçün geniş imkanlar açıb. Cənab Prezidentin 2017-ci ildə Lənkəranda çayçılıq, sitrusçuluq və çəltikçiliyin inkişafına həsr edilmiş müşavirədə proqram xarakterli çıxışı, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”, 2018-ci ildə çayçılıq, sitrusçuluq və çəltikçiliklə bağlı qəbul edilən Dövlət Proqramları işimizin ana xəttini təşkil edir.
Professor Fərman Quliyev qeyd edib ki, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları 2022-ci ildə elmi-tədqiqat işlərinin əhatə dairəsini daha da genişləndirmişlər. Belə ki, ötən il Lənkəran-Astara bölgəsi şəraitində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanması, onların məhv olmaq təhlükəsindən qorunması, bərpa edilməsi, yeni sortların yaradılması və artırılması, tibbi nəzarətin uzunömürlülük fenomeninə təsirinin öyrənilməsi, folklor, etnoqrafik, arxeoloji abidələr üzrə tədqiqatlar diqqət mərkəzində olmuşdur. Mərkəzin rəhbəri elmi qurumun fəaliyyət istiqamətləri, mövcud problemlər, region üçün xarakterik olan uzunömürlülük sahəsində aparılmış tədqiqatlar barədə geniş məlumat verib, tədqiqat işinin perspektivlərindən danışıb, hesabat ilində alınmış mühüm elmi nəticələri diqqətə çatdırıb.
Professor Fərman Quliyev AMEA prezidentinin ilk dəfə regionun elmi hesabatının müzakirəsində iştirak etdiyini xüsusi vurğulayıb, diqqət və qayğıya görə elmi müəssisənin kollektivi adından Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə edib.
Sonra Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Mikayıl Cəfərzadə çıxış edərək ölkə rəhbərliyi tərəfindən bütün regionların, o cümlədən Lənkəran şəhərinin inkişafına xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini vurğulayıb. Regionun elmi qurumuna diqqətinə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Mikayıl Cəfərzadə Lənkəranda elm və ali təhsil qurumları arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına bundan sonra da böyük əhəmiyyət veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, vitse-prezidentlər – akademik İbrahim Quliyev, akademik İradə Hüseynova və akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək müxtəlif elmi istiqatmətlər üzrə Lənkəranda aparılan tədqiqatlar barədə fikirlərini bildirib, təklif və mülahizələrini irəli sürüblər.
Müzakirələrdə regionda fəaliyyət göstərən alimlərdən filologiya elmləri doktoru Yadulla Ağazadə, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Hüseynova, elmi mərkəzin şöbə müdiri Sərraf Talıbov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Qaraxanoğlu və başqaları çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 85 illik yubileyi münasibətilə təltif olunmuş Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Fərman Quliyevə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova və başqaları çıxış edərək yubilyarın elmi və təşkilati fəaliyyətindən ətraflı bəhs ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və Rəyasət Heyətinin üzvləri Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin təcrübə-sınaq sahəsi ilə tanış olub və həmin sahənin imkanlarının daha da genişləndirilməsi ilə əlaqədar məsələlər müzakirə edilib. Sahədə yetişdirilən, region üçün xarakterik olan yeni sortların çoxaldılması üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.

Президент НАНА впервые принял участие на обсуждении годового отчета регионального научного центра
Состоялось заседание Президиума НАНА, связанное с обсуждением отчета Лянкяранского регионального научного центра.
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, заместитель главы Исполнительной власти города Лянкяран Микаил Джафарзаде, члены Президиума НАНА – академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, научная общественность и представители высших учебных заведений Лянкярана, а также представители ведущих средств массовой информации.
Вначале участники мероприятия посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву и возложили к нему букеты цветов.
Затем свежие гвоздики были возложены к барельефу шехида Второй Карабахской войны, сотрудника Лянкяранского регионального научного центра Махсуна Багирзаде.
Открыв отчетное заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что прослушивание отчета в этом году совпало со знаменательной датой. Подчеркнув, что начался объявленный по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Год Гейдара Алиева», академик отметил, что недавно состоялась посвященная Великому лидеру научная конференция «Гейдар Алиев: идеалы государственности и современность», и тем самым был дан старт мероприятиям, которые пройдут в НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева». Президент Академии сообщил, что соответствующие мероприятия будут организованы и в региональных отделениях и центрах НАНА, и дал поручения в связи с мероприятием, которое пройдет в Лянкяранском региональном научном центре.
Подчеркнув, что повышение согласно распоряжениям Президента Ильхама Алиева заработных плат сотрудников НАНА, ежемесячных выплат за ученую степень вышедшим на пенсию ученым и стипендий докторантов и магистрантов является очередным практическим проявлением последовательной государственной заботы о наших ученых, академик Иса Габиббейли выразил глубокую благодарность главе государства от имени коллектива НАНА. Говоря о том, что задачи, поставленные перед наукой в озвученных Президентом призывах, выполняются во всех научно-исследовательских учреждениях НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о деятельности Лянкяранского регионального научного центра. Руководитель Академии добавил, что основное внимание в ходе проводимых в центре исследований должно уделяться идее азербайджанства, и отметил, что нужно охарактеризовать основные этапы проводимых в регионе, особенно за последние годы, исследований и определить новые научные направления в свете современных вызовов. Сказав, что необходимо расширить исследования в сфере национальной государственности, мультикультурализма, геронтологии, а также цитрусоводства, чаеводства и рисоводства, академик Иса Габиббейли подчеркнул особое значение расширения круга исследований, проводимых в функционирующем в центре Отделе фольклора, этнографии и археологии, и формирования его в качестве Отдела истории и литературы, и дал свои рекомендации и поручения в связи с направлениями исследований, которые будут здесь проводиться. Президент НАНА сообщил, что ряд исследовательских трудов сотрудников центра, имеющих особую значимость с точки зрения азербайджанства, будут включены в план изданий НАНА на этот год. Дав соответствующее поручение в связи с созданием в центре научной библиотеки, академик Иса Габиббейли отметил, что должность библиотекаря включена в новую структуру за счет внутренних возможностей, и подарил фонду библиотеки первые книжные экземпляры.
На мероприятии также были обсуждены вопросы расширения исследований в области геронтологии и даны соответствующие поручения, связанные с новыми направлениями исследований в данной сфере.
Далее был прослушан отчет Лянкяранского регионального научного центра НАНА за 2022-й год. Представив отчет, генеральный директор научного центра, доктор аграрных наук, профессор Фарман Гулиев сообщил, что особое внимание, которое Президент Ильхам Алиев уделяет в последние годы аграрной сфере, данные им распоряжения, связанные с развитием чаеводства и цитрусоводства, принятые государственные программы создали широкие возможности для интенсивного развития данных отраслей: «Основные сферы нашей деятельности направлены на решение задач, нашедших свое отражение в выступлении программного характера, с которым господин Президент обратился к участникам совещания, состоявшегося в 2017 году в связи с развитием чаеводства, цитрусоводства и рисоводства в Лянкяране, «Государственной программе социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2019-2023 годах» и государственных программах, принятых в 2018 году в связи с развитием чаеводства, цитрусоводства и рисоводства».
Профессор Фарман Гулиев отметил, что в 2022 году сотрудники Лянкяранского регионального научного центра еще больше расширили сферы научно-исследовательской деятельности. Так, в центре внимания находились такие вопросы, как сбор и восстановление сортов и форм чая, цитрусовых и субтропических растений, выращиваемых в Лянкяран-Астаринском регионе, и предотвращение их исчезновения, получение и разведение новых сортов, изучение влияния медицинского контроля на феномен долгожительства, проведение исследований в области фольклора, этнографии, археологии. Руководитель центра подробно рассказал о сферах деятельности научного учреждения, существующих проблемах, исследованиях в области характерного для региона долгожительства, перспективах исследовательских работ и полученных в отчетном году важных научных результатах.
Профессор Фарман Гулиев особо подчеркнул, что президент НАНА впервые принимает участие на обсуждении научного отчета региона, и от имени коллектива научного учреждения выразил благодарность руководству Академии за внимание и заботу.
Затем выступил заместитель главы Исполнительной власти города Лянкяран Микаил Джафарзаде, который подчеркнул, что руководство страны уделяет особое внимание развитию всех регионов, в том числе и города Лянкяран. Выразив благодарность руководству НАНА за оказанное научной структуре региона внимание, Микаил Джафарзаде добавил, что расширению взаимосвязей между научными учреждениями и высшими учебными заведениями в Лянкяране и в дальнейшем будет придаваться большое значение.
После прослушивания отчета состоялись дискуссии. В своих выступлениях и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президенты – академики Ибрагим Гулиев, Ирада Гусейнова и Говхар Бахшалиева поделились своими мыслями об исследованиях, которые проводятся в Лянкяране в различных научных направлениях, и озвучили свои предложения и рекомендации.
В дискуссиях также приняли участие ученые, работающие в регионе: доктор филологических наук Ядулла Агазаде, доктор философии по биологии Севиндж Гусейнова, заведующий отделом научного центра Сарраф Талыбов, доктор философии по филологии Мехман Гараханоглу и другие.
В заключение мероприятия академик Иса Габиббейли вручил генеральному директору Лянкяранского регионального научного центра, доктору аграрных наук, профессору Фарману Гулиеву Почетную грамоту НАНА, которой ученый был награжден по постановлению Президиума по случаю 85-летнего юбилея. Академик Ирада Гусейнова и другие поздравили юбиляра и подробно рассказали о его научной и организационной деятельности.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли и члены Президиума ознакомились с Опытно-испытательным участком Лянкяранского регионального научного центра. Были обсуждены вопросы, связанные с расширением возможностей этого участка, даны соответствующие поручения по выведению выращиваемых на участке и характерных для региона новых сортов.