Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) sosial izolyasiya rejiminə riayət etmə şəraitində elmi cəmiyyətin yaradıcı fəaliyyətinin davamlı olması üçün imkanların yaradılması məqsədi ilə Rusiyada qeyri-iş günlərində 138 jurnal və digər nəşrlərə azad giriş elan edib. Bu barədə REA-nın vitse-prezidenti, akademik Aleksey Xoxlov məlumat verib.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, mayın 1-nə qədər davam edəcək izolyasiya dövründə elibrary.ru platformasında REA-nın jurnallarındakı (cari buraxılışlar da daxildir) məqalələrin PDF-fayllarının yüklənməsi imkanı da daxil olmaqla məhdudiyyətsiz azad giriş təqdim olunur.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, bundan öncə dərc edilmiş məqalələrə azad giriş (PDF-faylların yüklənməsinin imkanı ilə) yalnız jurnalın dərc olunmasından 1 il sonra verilirdi.

В РАН открыли доступ к своим журналам на время самоизоляции
На своей странице в Facebook вице-президент РАН Алексей Хохлов сообщил: на время нерабочих дней в России академия открывает свободный доступ 138 журналам и другим изданиям.
“С целью создания возможностей для продолжения творческой деятельности научного сообщества в условиях соблюдения режима самоизоляции РАН открыла свободный доступ к 138 издаваемым ее журналам РАН. На период режима самоизоляции (до 1 мая) свободный доступ без ограничений с возможностью загрузки PDF-файлов статей журналов РАН (включая текущие выпуски) предоставляется на платформе elibrary.ru“, – сказано на странице Хохлова.
По словам вице-президента, раньше свободный доступ (с возможностью загрузки PDF-файлов) предоставлялся только к статьям, опубликованным более чем год спустя после выхода журнала.