Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərinin və Abşeron rayonunun ərazisində xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə” 2020-ci il 19 iyun tarixli qərarına əsasən, xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsini təmin etmək üçün sözügedən şəhər və rayonların ərazisində 2020-ci il 21 iyun saat 00:00-dan 5 iyul saat 06:00-dək məhdudiyyətlər tətbiq edilib.
Bunları nəzərə alaraq, AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 22 iyun 2020-ci il tarixində “Xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının iş rejimində məhdudiyyətlərin tətbiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində karantin rejimi müddətində işçilərin onların ümumi sayının 20 faizindən çox olmamaq şərti ilə həftələr üzrə qrafik müəyyən edilməklə növbəlilik qaydasında işə cəlb edilməsinə icazə verilir.
Sənəddə, həmçinin iş rejiminin saat 10:00-dan 19:00-dək müəyyən olunması və yaşı 65-dən yuxarı olan işçilərin işə cəlb edilməsinə yol verilməməsi qeyd olunub.
Sərəncamda işə cəlb edilmiş işçilərin “COVID-19” infeksiyası ilə bağlı sanitar-epidemioloji qaydalara və karantin şəraitinin tələblərinə ciddi riayət etmələrinin təmin edilməsi, eləcə də yay mövsümü üzrə əmək məzuniyyəti qrafikinə uyğun olaraq işçilərə əmək məzuniyyətinin verilməsinin həyata keçirilməsi də əksini tapıb.

Restrictions were introduced due to the tightening of the special quarantine regime at ANAS operating mode
25.06.2020 11:56
As is known, according to the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan “On additional measures to toughen the special quarantine regime in the cities of Baku, Sumgait, Ganja, Lankaran, Yevlakh, Masally, Jalilabad and in the territory of the Absheron region” of June 19, 2020, in order to ensure toughening of the special quarantine regime on the territory of these cities and regions was limited from 00:00 on June 21, 2020 to 06:00 on July 5, 2020.
With this in mind, on June 22, 2020, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev signed the Order "On the application of restrictions in the operation mode of the Azerbaijan National Academy of Sciences in connection with the tightening of the special quarantine regime."
According to the decree, during the quarantine regime in ANAS scientific institutions, organizations and services, the involvement of employees is allowed according to the shift schedule, provided that they do not exceed 20% of their total number.
The document also notes that working hours are defined from 10:00 to 19:00 and it is not allowed to attend work of employees older than 65 years.
The order also reflected the ensuring of strict observance of sanitary and epidemiological rules and quarantine requirements by employees in connection with COVID-19 infection, as well as the implementation of the provision of employees with labor leave in accordance with the summer leave schedule.