Yanvarıın 11-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının II Xüsusi şöbəsində Mülki Müdafiə (MM) hazırlığının yekunlarına və 2017-ci ildə görüləcək işlərin müzakirəsinə həsr olunan iclas keçirilib.
Əvvəlcə II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olmuş 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, Azərbaycanın suverenliyi və müstəqilliyi uğrunda həlak olanların xatirəsinin anılmasının hər bir azərbaycanlının borcu olduğunu qeyd edib. E.Quiliyev ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkar hərəkətlərindən və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onlara havadarlığından danışıb və bunun nəticəsində Azərbaycanda misli görünməmiş faciənin baş verdiyini bildirib, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən bu hadisəyə verilən siyasi-hüquqi qiyməti diqqətə çatdırıb.
Təşkilati məslələr barədə iştirakçılara məlumat verən E.Quliyev bildirib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 2016-cı il üçün MM tədbirlər planına uyğun olaraq bütün işlər vaxtında və lazımi səviyyədə yerinə yetirilib. Ötən tədris ilində AMEA elmi müəssisə və təşkilatların əməkdaşlarının ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunması məqsədilə profilaktik tədbirlər həyata keçirilib, bu sahədə maarifləndirmə işləri daha da gücləndirilib.
E.Quliyev 2016-cı ildə rəhbər və komandir-rəis heyətinin, Mülki müdafiə qüvvələrinin hazırlanması istiqamətində görülən işlərin nəzərdən keçirildiyini, tədbirlər planına uyğun olaraq MM, toplanış və xəbərdarlıq məşqlərinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, məşqlər təşkilati-metodiki baxımdan yüksək səviyyədə İdarəetmə Sistemləri, Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Botanika, Şərqşünaslıq institutlarında, həmçinin Mərkəzi Elmi Kitabxanada və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında keçirilib.
Bildirilib ki, 2016-cı tədris ilində MM qərargah rəisləri Eldar Əsədov, Taleh Məmmədov, Niyaməddin Usubov, Xaliq Həsənov Azərbaycan Respublikası FHN-nin MM kurslarında hazırlıq keçərək, vəsiqələr əldə ediblər.
E.Quliyev 2016-cı ildə MM tədbirlərinin keçirilməsinə nəzarət məqsədi ilə 33 müəssisə və təşkilatda fərdi mühafizə vasitələrinin saxlanılması və istifadəyə yaralılığının yoxlandığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra 2017-ci ilin Mülki müdafiə planlarının tərtib edilməsi barədə MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.
İclasda bir sıra cari məslələrə də baxılıb. MM üzrə müvafiq sənədlərin hazırlanması, mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün tövsiyyələr verilib.

Обсужден План действий II Особого отдела на 2017 год
Сегодня состоялось заседание, посвященное обсуждению итогов подготовки по гражданской обороне II Особого отдела НАНА, а также организационным вопросам 2017 года.
Вначале минутой молчания была почтена светлая память шехидов 20 Января.
Открывая мероприятие вступительным словом, начальник II Особого отдела Эльдар Гулиев отметил, что события 20 Января оставили неизгладимый след в памяти азербайджанского народа и рассказал о героизме нашего народа в обретении независимости. Он отметил, что преступление, совершенное в ночь с 19 на 20 января 1990 года на глазах у всего мира, была жестокой расправой над безоружными людьми.
Затем затрагивая организационные вопросы, Э.Гулиев сообщил, что в научных учреждениях и организациях НАНА в соответствии с планом мероприятий по гражданской обороне на 2016 год все работы были выполнены своевременно и на должном уровне. Он подчеркнул, что в прошлом учебном году с целью защиты сотрудников научных учреждений и организаций НАНА от последствий предполагаемых чрезвычайных ситуаций были осуществлены профилактические меры и усилена просветительская работа в этой области. Он отметил, что в 2016 году еще раз была рассмотрена подготовка руководящего состава сил гражданской обороны, в соответствии с планом мероприятий были организованы тренировочные сборы по ГО. Тренировки с организационно-методической точки зрения были на самом высоком уровне проведены в Институте систем управления, Институте геологии и геофизики, Институте катализа и неорганической химии, Институте ботаники, Институте востоковедения, а также Центральной научной библиотеке и Шамахинской астрофизической обсерватории.
Было отмечено, что в 2016 учебном году начальники штабов ГО Эльдар Асадов, Талех Мамедов, Ниямеддин Усубов, Халиг Гасанов прошли подготовку на курсах МЧС Азербайджанской Республики и получили удостоверения.
Э.Гулиев довел до внимания, что с целью контроля проведения мероприятий ГО в 2016 году в 33 учреждениях и организациях были проверены хранение и пригодность к использованию средств индивидуальной защиты.
Затем были заслушаны сообщения начальников штабов Гражданской обороны о составлении оборонительных планов ГО на 2017 год.
На заседании был рассмотрен ряд текущих вопросов. Были выдвинуты рекомендации по подготовке соответствующих документов по ГО и устранению существующих недостатков.