Akademik Akif Əlizadə: "Tətbiqi tədqiqatların səmərəliliyi mühüm dərəcədə artıb"
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş illik Ümumi yığıncaqdakı çıxışında son beş ildə tətbiqi tədqiqatların səmərəliliyinin mühüm dərəcədə artdığını bildirib.
Beş il əvvəl AMEA-da elm və istehsalat arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əsas prioritetlərdən biri kimi qəbul olunduğunu vurğulayan akademik qeyd edib ki, bu istiqamətdə ən mühüm uğurlarından biri ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Təcrübə-Sənaye Zavodunun bazasında Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılmasıdır.
Natiq dövlət başçısının sərəncamının AMEA-nın elmi-texniki siyasətində köklü dəyişikliklər etdiyini söyləyib: "Akademiya tarixində ilk dəfə olaraq müxtəlif kiçik tədqiqat biznesinin infrastrukturları yaradılıb. Yeni yağ növlərinin, robortlaşdırılmış yerüstü, hava və sualtı idarə edilən qurğuların – dronların, müdafiə təyinatlı xüsusi qurğuların, kompüter stendlərinin, filiz və qeyri-filiz xammalın çıxarılması və işlənilməsinin, dərman və kosmetik məhsulların istehsalının yeni texnologiyalarının bazara çıxarılması reallaşıb".

Академик Акиф Ализаде: «Значительно возросла продуктивность прикладных исследований»
В своем выступлении на Общем собрании, посвященном научной и научно-организационной деятельности Президиума Национальной академии наук Азербайджана в 2017 году, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что за последние пять лет значительно возросла продуктивность прикладных исследований.
Подчеркнув, что пять лет назад в НАНА одним из основных приоритетов было принято расширение связей между наукой и производством, академик сообщил, что одним из важных успехов в данной сфере является создание по Распоряжению Президента Ильхама Алиева Парка высоких технологий, который был сформирован на базе Опытно-промышленного завода.
Оратор отметил, что данное распоряжение главы государства в корне изменило научно-техническую политику НАНА: «Впервые в истории Академии были созданы инфраструктуры малого бизнеса. Выведены на рынок новые виды масел, роботизированные наземные, воздушные и подводные устройства – дроны, специальные устройства оборонного назначения, компьютерные стенды, новые технологии разработки и эксплуатации месторождений рудного и нерудного сырья, производства лекарственной и косметической продукции».