Martın 6-da Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Strateji yol xəritələrinə dair tədbirlər planı müzakirə edilib.
İclasda ölkə başçısı İlham Əliyevin 2016-cı il dekabrın 6-da imzaladığı “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərman xatırladılıb, dövlət idarəetmə orqanları, iqtisadi strukturları, elm və təhsil müəssisələri, o cümlədən AMEA qarşısında ölkənin iqtisadi inkişafının keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılması sahəsində mühüm vəzifələr qoyulduğu diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, həmin vəzifələrin icrasının təmin olunması məqsədilə “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrindəki tapşırıqların icrası üzrə AMEA-nın tədbirlər planı” təsdiq edilib və 2017-2018-ci illər ərzində AMEA müəssisələri tərəfindən həmin planda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası təmin edilib. Hazırda Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların ölkənin müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən AMEA-da 2018-ci ildə icrasının qiymətləndirilməsi prosesinin getdiyi vurğulanıb, həmçinin tədbirlər planlarına bir sıra əlavə və düzəlişlər olunduğu, bilavasitə AMEA-ya da aid dəyişikliklər edildiyi bildirilib.
İclasda Rəyasət Heyəti qarşıya qoyulan yeni vəzifələrin AMEA müəssisələrinin fəaliyyətində nəzərə alınması və rəhbər tutulması, ölkə iqtisadiyyatının və insan kapitalının davamlı inkişafında AMEA-nın iştirakının daha da genişləndirilməsi, Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların icrasının tam həcmdə təmin olunması məqsədilə "AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrində qoyulmuş vəzifələrin icrasi üzrə tədbirlər planı"nı təsdiq edib.

6 марта состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии наук Азербайджана.
На заседании упомянут Указ Президента Ильхама Алиева «Об утверждении стратегических дорожных карт по национальной экономике и основным секторам экономики» от 6 декабря 2016 года. Было отмечено, что перед государственными органами, экономическими структурами, учреждениями науки и образования, в том числе перед НАНА поставлен ряд важных задач по формированию качественно новой модели экономического развития страны. В целях обеспечения выполнения этих задач, был утвержден «План действий НАНА по реализации задач Стратегической дорожной карты по основному сектору экономики Азербайджанской Республики», а также реализации мероприятий, предусмотренных этим планом в 2017-2018 годах. Сегодня проводятся работы по оценке выполнения задач на 2018 год, был внесен ряд дополнений и исправлений к планам действий, а также изменения были внесены непосредственно в НАНА.
На заседании Президиум утвердил «План мероприятий НАНА по выполнению задач, поставленных в Стратегических дорожных картах по основным секторам экономики Азербайджанской Республики, на 2019-2020 гг.», нацеленный на еще большее расширение участия НАНА в продолжительном развитии экономики страны и человеческого капитала и обеспечение выполнения поручений, данных в Стратегических дорожных картах, в полном объеме.