Martın 6-da Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Strateji yol xəritələrinə dair tədbirlər planı müzakirə edilib.
İclasda ölkə başçısı İlham Əliyevin 2016-cı il dekabrın 6-da imzaladığı “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərman xatırladılıb, dövlət idarəetmə orqanları, iqtisadi strukturları, elm və təhsil müəssisələri, o cümlədən AMEA qarşısında ölkənin iqtisadi inkişafının keyfiyyətcə yeni modelinin formalaşdırılması sahəsində mühüm vəzifələr qoyulduğu diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, həmin vəzifələrin icrasının təmin olunması məqsədilə “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrindəki tapşırıqların icrası üzrə AMEA-nın tədbirlər planı” təsdiq edilib və 2017-2018-ci illər ərzində AMEA müəssisələri tərəfindən həmin planda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası təmin edilib. Hazırda Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların ölkənin müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən AMEA-da 2018-ci ildə icrasının qiymətləndirilməsi prosesinin getdiyi vurğulanıb, həmçinin tədbirlər planlarına bir sıra əlavə və düzəlişlər olunduğu, bilavasitə AMEA-ya da aid dəyişikliklər edildiyi bildirilib.
İclasda Rəyasət Heyəti qarşıya qoyulan yeni vəzifələrin AMEA müəssisələrinin fəaliyyətində nəzərə alınması və rəhbər tutulması, ölkə iqtisadiyyatının və insan kapitalının davamlı inkişafında AMEA-nın iştirakının daha da genişləndirilməsi, Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların icrasının tam həcmdə təmin olunması məqsədilə "AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrində qoyulmuş vəzifələrin icrasi üzrə tədbirlər planı"nı təsdiq edib.

ANAS Action plan for Strategic Road Map for 2019-2020 approved
At the meeting, President Ilham Aliyev issued a decree on the approval of strategic roadmaps for the national economy and main sectors of the economy dated December 6, 2016.
The decree of AR President Ilham Aliyev on “Strategic roadmap for the national economy and the main sectors of the economy” dated December 6, 2016 was mentioned at the meeting.
It was noted that, state bodies, economic structures, institutions of science and education, including the ANAS were assigned a number of important tasks on the formation of a qualitatively new model of economic development of the country. In order to ensure the fulfillment of these tasks “Strategic roadmap for the national economy and the main sectors of the economy” was approved, as well as the implementation of measures envisaged by this plan for 2017-2018.
Today the assessment of performance of tasks for 2018 is carried out, a number of additions and corrections were made to the action plans, as well as changes were made directly to ANAS.
At the meeting, ANAS Presidium approved the “Strategic roadmap for the national economy and the main sectors of the economy for 2019-2020”, aimed at further increasing the participation of ANAS in the continued development of the national economy and human capital and ensuring compliance instructions given in the Strategic Road Maps, in full.