AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra vacib məsələlər müzakirə olunub
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər – İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Arif Həşimov, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, eləcə də Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, AMEA prezidenti katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eldar Əmirov və aidiyyəti üzrə dəvət olunmuş şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 217 saylı məktəbin 5-ci sinif şagirdi Arzu Soltanovaya məktəblinin məktubla müraciəti əsasında noutbuk hədiyyə edib, ona uğurlar arzulayıb.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev tarix elmləri doktoru Şahin Fərzəliyevə tarix elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev son vaxtlarda Akademiyanın bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələrində yoxlama işlərinin aparıldığı barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bir sıra hallarda sənədlər və digər məsələlər gizlədildiyindən yoxlama işlərinin keyfiyyəti qənaətbəxş olmayıb.
Mərkəzi Nəbatat Bağında aparılmış yoxlamalar barədə danışan və Bağın uzun illər baxımsız vəziyyətdə qaldığını deyən akademik Ramiz Mehdiyev müəssisənin ərazisindəki ağacların bir çoxunun quruduğunu, kəsildiyini, kənar şəxslərin orada şəxsi mənzillər tikdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, icra hakimiyyətindən dəfələrlə Bağın qaydaya salınması ilə bağlı AMEA-nın keçmiş rəhbərliyinə müraciətlər olunsa da, bu barədə heç bir tədbir görülməyib.
“Mərkəzi Nəbatat Bağında uzun illər direktor işləyən şəxsi vəzifəsindən azad etdik. Deyə bilərəm ki, Bağda çox ciddi nöqsanlar ortaya çıxıb. Bu gün Mərkəzi Nəbatat Bağında geniş quruculuq işləri gedir”, - deyə AMEA prezidenti söyləyib.
Akademik Ramiz Mehdiyev Botanika İnstitutunda da yoxlamaların aparıldığını, ayrılmış büdcənin xərcləndiyini, lakin heç bir əməli işin görülmədiyini vurğulayıb.
AMEA prezidenti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə İdarəsinin əməkdaşlarının AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında yoxlamalar apardığını və keçmiş rəhbərliyin dövründə bir sıra neqativ hallara yol verildiyini vurğulayıb: “Ciddi nöqsanların sayı həddən artıq çoxdur. Hazırda korrupsiya idarəsində sənədləri hazırlayırlar və bizə də göndərəcəklər. Bu, əlbəttə, bir tərəfdən nəzarətsizliyin nəticəsidir, digər tərəfdən insanın mənəvi keyfiyyəti məsələsidir. Akademiya nə üçün bu vəziyyətə gəlib düşüb? Kimdir günahkar? Özbaşınalıq baş alıb gedib, heç kim digərindən bir şey soruşmayıb, tələb və nəzarət etməyib və institutlarda belə bir vəziyyət yaranıb. Xəbərdarlıq etmək istəyirəm ki, belə vəziyyətə biz dözməməliyik, şəxsən mən məsuliyyət daşıyıram. Tək mən yox, Rəyasət Heyətinin üzvləri, vitse-prezidentlər. Belə məsuliyyətsizliyi, işə yanaşmanı qəti surətdə qəbul etmirəm”.
Akademik Ramiz Mehdiyev sözügedən məsələlərin Rəyasət Heyətində yenidən müzakirə olunacağını deyib, o cümlədən bütün yoxlamaların nəticəsinin Akademiya əməkdaşlarının tanış olması üçün “Elm” qəzetində dərc edilməsi barədə tapşırıq verib.
Sonra iclasda elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Tədbirin gündəliyi barədə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Arif Həşimov məlumat verib.
Əvvəlcə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin əsasnamələri təsdiqlənib. Həmçinin AMEA-da yaradılmış Elm, təhsil və texnologiya problemləri üzrə Elmi Şura ilə Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Elmi Şuranın tərkibi və istiqamətləri bənzərlik təşkil etdiyindən şuraların birləşdirilməsi barədə qərar verilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Təhsil şöbəsinin müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Ələddin Məlikov isə Akademiyanın doktorantura və dissertanturasına qəbulun nəticələri haqqında məlumat verib.
İclasda növbəti müzakirə olunan məsələ Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun strukturuna daxil edilməsi haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Alban abidələrinin Azərbaycançılıq müstəvisində, dövlətimizin mənafelərinə uyğun tədqiq olunmasına ehtiyac yarandığını söyləyib. Qeyd edib ki, Albanşünaslıq Elmi Mərkəzi sözügedən istiqamətdə tədqiqatların genişləndirilməsinə və sistemləşdirilməsinə, o cümlədən ölkə başçısının bu mövzuda alimlərimiz qarşısında qoyduğu vəzifələri yerinə yetirməsinə geniş imkan verəcək.
Müzakirələrdən sonra Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun strukturuna daxil edilməsi haqqında qərar verilib, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev Mərkəzin rəhbəri təyin olunub.
Sonra akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası üçün yaradılan “Dissertasiya mövzularının reyestri” sisteminin istifadəyə verilməsi barədə danışıb. Bildirib ki, sistem ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 10 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin 28 yanvar 2021-ci il tarixli və AR Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının problem şuralarının fəaliyyəti haqqında 30 aprel 2021-ci il tarixli qərarlarına əsasən yaradılıb. Vurğulayıb ki, portal ölkəmizdə dissertasiya mövzuları üzrə elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsinə və təkrarçılığın aradan qaldırılmasına xidmət edəcək.
Daha sonra akademik Rasim Əliquliyev 27-29 oktyabr tarixlərində NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans barədə məlumat verib. Bildirib ki, tədbirdə NATO-nun rəsmi nümayəndələri, eləcə də Türkiyə, ABŞ, Kanada, Polşa, Ukrayna, İsveç və Qazaxıstandan tanınmış mütəxəssislər iştirak ediblər və konfransda aktual mövzularda geniş müzakirələr aparılıb.
Akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin tapşırığına əsasən aparılmış Azərbaycan alimləri diasporunun cari vəziyyəti haqqında məlumat verib. Natiq araşdırmalar nəticəsində akademik Ramiz Mehdiyevin elmi məsləhətçiliyi ilə ikicildlik “Azərbaycan alimləri diasporu” kitabının çap olunduğunu, ensiklopedik nəşrdə xaricdə fəaliyyət göstərən 530 alimimizin adının yer aldığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda gələcəkdə Azərbaycan alimləri diasporunun veb-saytının yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu və onlarla bağlı məlumatların burada yerləşdirilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.
Akademik Ramiz Mehdiyev 2022-ci ilin may-iyun aylarında xaricdə fəaliyyət göstərən alimlərimizin iştirakı ilə konfransın keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu barədə məlumat verib.
Tədbirdə, o cümlədən akademik Fikrət Əliyev “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının yeni yaradılmış veb-saytını təqdim edib. Qeyd edib ki, 2014-2020-ci illərdə jurnalda dərc olunmuş məqalələrin elektron variantları saytda yerləşdirilib və nəşrin əvvəlki nüfuzunun bərpa edilməsi üçün məqsədyönlü işlər görülür.
İclasda, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin strukturunda Mülki müdafiə şöbəsinin yaradılması barədə qərar verilib. Bundan əlavə, AMEA-nın müxbir üzvləri Məsumə Məmmədovanın 70, Qüdrət Kəlbəliyevin 75, Mahmud Abdullayevin 80, Arif Məmmədovun 80 və akademiklər Məhəmməd Mehdiyevin 80 və Musa Musayevin 100 illik yubileyləri barədə müvafiq qərarlar qəbul olunub.
O cümlədən AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Gülüş Nabadova qiyabi doktoranturaya keçirilib, Fizika İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Könül Abbasova qiyabi doktoranturadan xaric edilib.
Eyni zamanda iclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Akademik Muxtar İmanov AMEA-nın Folklor İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin, filologiya elmləri doktoru Nadir Məmmədli AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadə AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun, tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov isə AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru vəzifələrinə təsdiqləniblər. Aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazovun Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra etmə müddətinin isə uzadılması qərara alınıb. Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırova AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Nəsirova isə AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi katibi vəzifələrinə təsdiq olunublar.

3 ноября состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана.
На заседании присутствовали президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, другие члены Президиума академики-Иса Габиббейли, Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Ариф Гашимов, Гевхар Бахшалиева, Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, а также руководитель аппарата Президиума, доктор философии по филологии, доцент Сейфал Гасанов, начальник секретариата президента НАНА, доктор философии по политическим наукам, доктор философии доцент Эльдар Амиров, а также приняли участие соответствующие приглашенные лица.
Сначала президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подарил ученице 5 класса школы № 217 Арзу Солтановой ноутбук на основании письменного обращения школьницы и пожелал ей успехов.
Затем академик Рамиз Мехтиев вручил доктору исторических наук Шахину Фарзалиеву Почетный указ НАНА за заслуги в развитии исторической науки.
Открывая заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что в последнее время в ряде научно-исследовательских учреждений Академии проводятся проверочные работы. Он отметил, что в ряде случаев качество проверочных работ было неудовлетворительным из-за сокрытия документов и других вопросов.
Академик Рамиз Мехтиев, говоря о проверках, проведенных в Центральном ботаническом саду, и учитывая то, что сад долгие годы находился в запущенном состоянии, отметил, что многие деревья на территории предприятия засохли, были вырублены, а посторонние лица построили там частные квартиры. Он отметил, что неоднократно от исполнительной власти поступали обращения к бывшему руководству НАНА в связи с приведением сада в порядок, но никаких мер по этому поводу не было принято.
«Мы освободили его от должности директора Центрального ботанического сада на долгие годы. Могу сказать, что в саду появились очень серьезные недостатки. Сегодня в Центральном ботаническом саду ведутся широкие строительные работы», - сказал президент НАНА.
Академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что в Институте ботаники также проводятся проверки, расходуется выделенный бюджет, но никакой практической работы не ведется.
Отметив, что в Институте нефтехимических процессов также проводятся проверки, глава НАНА сказал, что многие документы были скрыты, а некоторые вопросы были вновь исследованы.
«Вагиф Аббасов более 10 лет работает директором Института нефтехимических процессов. Хотя Вагиф Аббасов заработал немалые финансовые средства, институт не принес пользы бюджету Академии…», - сказал академик Рамиз Мехтиев. Глава НАНА отметил, что в связи с указанными вопросами предусмотрено обращение в правоохранительные органы.
Президент НАНА также отметил, что сотрудники Управления по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре Азербайджанской Республики провели проверки в Центральной научной библиотеке НАНА, и за время предыдущего руководства был допущен ряд негативных фактов: «Количество серьезных недостатков слишком велико. В настоящее время они готовят документы в управлении по борьбе с коррупцией и отправят их нам. Это, конечно, с одной стороны результат неконтролируемости, а с другой-вопрос морального качества человека. Хочу предупредить, что мы не должны терпеть такую ситуацию, лично я несу ответственность и категорически не воспринимаю такую безответственность и такой подход к делу».
Академик Рамиз Мехтиев сказал, что указанные вопросы будут вновь обсуждаться в Президиуме, в том числе для ознакомления сотрудников Академии дал поручение опубликовать результаты всех проверок в газете «Наука»
Затем на заседании были обсуждены научно-организационные вопросы. О повестке дня мероприятия сообщил академик-секретарь НАНА, академик Ариф Гашимов.
Сначала были утверждены положения управлений и отделов аппарата Президиума НАНА. Также было принято решение об объединении созданного в НАНА Ученого совета по проблемам науки, образования и технологий с Ученым советом по альтернативным и возобновляемым источникам энергии, так как их состав и направления схожи.
Заведующий отделом образования аппарата Президиума НАНА, доктор философских наук Аладдин Меликов проинформировал о результатах приема в докторантуру и диссертантуру Академии.
На заседании обсуждался вопрос о включении научного центра Албановедения в структуру Института археологии, этнографии и антропологии.
Выступая по этому вопросу, академик Иса Габиббейли сказал, что сегодня возникла необходимость в изучении албанских памятников в соответствии с интересами нашего государства. Он отметил, что научный центр Албановедения предоставит широкие возможности для расширения и систематизации исследований в данном направлении, в том числе для выполнения задач, поставленных Президентом страны перед нашими учеными в этой области.
После обсуждений было принято решение о включении научного центра Албановедения в структуру Института археологии, этнографии и антропологии, а доктор исторических наук Гафар Джабиев был назначен руководителем Центра.
Затем академик Расим Алигулиев рассказал о запуске системы «Реестр тем диссертаций», созданной для Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
Он отметил, что система создана на основании Распоряжения Главы государства «о дополнительных мерах по совершенствованию работы по аттестации научных и научно-педагогических кадров в Азербайджанской Республике» от 10 декабря 2018 года, а также постановлений Президиума НАНА от 28 января 2021 года и Совета по координации научных исследований АР от 30 апреля 2021 года о деятельности проблемных советов. Он подчеркнул, что портал будет способствовать координации научных исследований по темам диссертаций в нашей стране и устранению дублирования.
Затем академик Расим Алигулиев проинформировал о проведенной 27-29 октября онлайн-международной конференции на тему «Проблемы кибербезопасности систем промышленного управления», организованной Институтом информационных технологий НАНА и польским Национальным центром ядерных исследований при поддержке научной программы НАТО во имя мира и безопасности, в том числе и о текущем состоянии диаспоры Азербайджанских ученых и сообщил об издании двухтомной книги «Диаспора азербайджанских ученых» под научным руководством академика Рамиза Мехтиева.
Академик Рамиз Мехтиев сообщил, что в мае-июне 2022 года планируется проведение конференции с участием наших ученых, работающих за рубежом.
На мероприятии академик Фикрет Алиев представил новый веб-сайт журнала «Доклады НАНА».
На заседании также было принято решение о создании отдела гражданской обороны в структуре Управления делами Президиума НАНА. Кроме того, были приняты соответствующие решения о юбилеях членов-корреспондентов НАНА и о мерах, принятых в связи с процессом работы докторантов.
В то же время на заседании был рассмотрен ряд кадровых вопросов, а также были утверждены на должностей генеральных директаров следующих институтов: Академик Мухтар Иманов-Институт фольклора НАНА, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы-Институт Кавказоведения НАНА, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли-Институт истории науки НАНА, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде-Институт права и прав человека НАНА, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы-Дом-музей Гусейна Джавида НАНА, доктор филологических наук Надир Мамедли- Института языкознания имени Насими, доктор философских наук Ильхам Мамедзаде-Института философии и социологии НАНА, доктор исторических наук Аббас Сеидов-Института археологии, этнографии и антропологии НАНА. А доктора философии по аграрным наукам Аладдина Эйвазова было решено продлить на должность директора Института зоологии. Доктор философии по филологии Айгюн Багирова назначена научным секретарем Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, а доктор философии по истории Севиндж Насырова-научным секретарем Национального музея истории Азербайджана НАНА.