Yanvarın 27-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Slovakiya Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumun imzalanma mərasimi keçirilib.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Azərbaycan və Slovakiya arasında iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni əlaqələrin hər iki ölkənin ötən əsrin 90-cı illərində müstəqillik əldə etdikdən sonra yaranmağa və genişlənməyə başladığını bildirib, bu münasibətlərin artan xətlə davam etdiyini söyləyib, həmçinin iki dövlətin birgə həyata keçirdiyi uğurlu elmi əməkdaşlıqdan danışıb.
AMEA-nın yaranma tarixi barədə məlumat verən akademik Arif Həşimov ötən 77 il ərzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və alimlərimizin respublika və dünya səviyyəli bir çox uğurlara imza atdığını, hazırda da həmin tarixi ənənələrin qorunub saxlanması üçün səylə çalışdıqlarını bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasında bütün elmi təşkilatların və ali təhsil müəssisələrinin elmi tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirmək və istiqamətləndirmək, dövlətin elmi və elmi-texniki siyasətini həyata keçirmək AMEA-nın əsas vəzifələrindəndir.
Akademik Arif Həşimov, həmçinin bu gün Akademiyada həyata keçirilən islahatlar, AMEA-nın elmi bölmələri və onların fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb, AMEA ilə Slovakiya Elmlər Akademiyası arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi və əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədilə İşçi qrupunun yaradılmasını təklif edib.
Mərasimdə çıxış edən Slovakiya Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü, PhD. Marek Radvanski də öz növbəsində təmsil etdiyi qurumun tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər, həyata keçirdiyi layihələr və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib. O, ölkəsinin Avropa Birliyinin üzvü olduğunu və Azərbaycan ilə Slovakiya alimlərinin Avropa ölkələrinin elmi layihələrində birgə iştirak edə biləcəklərini söyləyib.
Sonra Azərbaycan və Slovakiya Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və Slovakiya Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü Marek Radvanski imzalayıblar.
Qeyd edək ki, mərasimdə AMEA tərəfdən Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və AMEA-nın akademik-katibinin xidmətində elmi katib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sərxan Xavəri də iştirak ediblər.

Между НАНА и Словацкой академией наук подписан меморандум о сотрудничестве
27 января в аппарате Президиума НАНА состоялась церемония подписания меморандума о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана и Словацкой академией наук.
В ходе встречи и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов отметил, что экономические, политические, научные и культурные связи между Азербайджаном и Словакией стали налаживаться и расширяться после обретения обеими странами независимости в 90-х гг. прошлого века, и сегодня эти отношения развиваются по нарастающей линии, а также рассказал об успешном двустороннем научном сотрудничестве.
Говоря об истории создания НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что за истекшие 77 лет Национальная академия наук Азербайджана и отечественные ученые добились значительных успехов на республиканском и мировом уровне, и в настоящее время эти исторические традиции сохраняются. Академик отметил, что к основным задачам НАНА относятся координирование и направление научно-исследовательской деятельности всех научных учреждений и высших учебных заведений в Азербайджанской Республике и претворение в жизнь научной и научно-технической политики государства.
Академик Ариф Гашимов также рассказал о реформах, которые проводятся в НАНА сегодня, научных отделениях Академии и сферах их деятельности, и предложил создать Рабочую группу, деятельность которой будет направлена на реализацию совместных проектов НАНА и Словацкой академии наук и расширение двустороннего сотрудничества.
В свою очередь член Президиума Словацкой академии  наук Марек Радваньский (PhD) рассказал об истории организации, которую он представляет, полученных достижениях, реализуемых проектах и международных связях. Он отметил, что его страна является членом Европейского Союза, и в ходе сотрудничества азербайджанские и словацкие ученые смогут вместе принимать участие в научных проектах стран Европы.
Затем был подписан меморандум о сотрудничестве между академиями наук Азербайджана и Словакии. Документ подписали и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов и член Президиума Словацкой академии наук Марек Радваньский.
Отметим, что на церемонии также приняли участие начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов, заведующая Отделом международного научного сотрудничества, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и ученый секретарь при службе академика-секретаря НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сархан Хавери.