Fevralın 2-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, Tofiq Nağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, AMEA prezidenti katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eldar Əmirov, AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, aqrar elmlər doktoru Fərman Quliyev, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə akademik Ramiz Mehdiyev ölkə başçısının 11 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilən akademik Məmməd Salmanova mükafatını və AMEA-nın Fəxri fərmanını, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımova 60 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri  fərmanını təqdim edib.
Sonra iclasda AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Hesabatı təqdim edən bölmənin Elmi şurasının sədrinin müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, ötən il “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” və “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasından irəli gələrək tədqiqatlar aparılıb və bir sıra mühüm nəticələr alınıb.
Qeyd edib ki, 2021-ci ildə bölmədə 14 problemi əhatə edən 48 mövzu, 53 elmi-tədqiqat işi, 21 mərhələ üzrə yerinə yetirilib, 14 iş isə başa çatdırılıb. Akademikin sözlərinə görə, Yer Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrində 12 mühüm nəticə, bölməyə daxil olmayan elmi tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində isə 1 mühüm nəticə alınıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmə üzrə 217 məqalə (75-i xaricdə), 100 tezis (32-si xaricdə), 10 monoqrafiya, 9 kitab və 23 dərs vəsaiti çap edilib.  Bölmə  üzrə nəşr edilən 75 məqalədən 46-sı “Web of Science” bazasına daxil edilən impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
AMEA-nın Ümumi yığıncağının 27 may 2021-ci il tarixli qərarı ilə verilmiş tapşırıqların icrası barədə danışan akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində “Qarabağın təbii ehtiyatları atlası”nın hazırlanaraq çapa təqdim edildiyini, Qarabağ və Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Azərbaycanda karbon dioksidin tutulması və istifadəsi, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinin ətraf mühitə təsiri və s. istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, ABŞ-ın Missuri Universiteti və Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin “Qafqaz kəsilişi” birgə layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən danışıb.
Akademik Yer Elmləri Bölməsində aparılacaq prioritet elmi tədqiqatların müəyyənləşdirildiyini və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edildiyini söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb.
Akademik Ramiz Mehdiyev bölmə əməkdaşlarının güclü potensiala malik olduğunu və hesabat ilində onlar tərəfindən mühüm tədqiqatların aparıldığını bildirib, müvafiq tapşırıqlarını verib.
Müzakirələrdən sonra Yer Elmləri Bölməsinin 2021-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən mərkəzin direktoru, aqrar elmlər doktoru Fərman Quliyev vurğulayıb ki, 2021-ci ildə LREM-də elmi tədqiqatlar 2 problem, 6 mövzu (3-ü fundamental və 3-ü tətbiqi) əsasında aparılıb, 4 mövzu və 4 iş başa çatdırılıb.
Alimin sözlərinə görə, mərkəz tərəfindən aparılan elmi-tədqiqat işləri Lənkəran-Astara bölgəsi şəraitində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanması və qorunub saxlanmasına, yeni sortlarının yaradılmasına, Lənkəran-Astara bölgəsinin floristik tərkibinin və yabanı bitki müxtəlifliyinin, xüsusən nadir bitkilərin bioekoloji və fitosenotik xüsusiyyətlərin öyrənilməsinə, regionun folklor, etnoqrafiya, arxeoloji və numizmatik abidələrinin aşkarlanması, sistemləşdirilməsi, əldə edilən arxefaktların elmi dövriyyəyə daxil edilməsi və kataloqlaşdırılmasına həsr olunub: “Çay bitkisi üzərində müasir klon seleksiyası üsulu ilə tədqiqat işləri aparılıb, 50-dən çox forma-klon müəyyənləşdirilərək, onların bir sıra morfoloji və bioloji xüsusiyyətləri, yaşıl yarpaq məhsuldarlığı, keyfiyyət göstəriciləri nəzarət kimi götürülmüş “Azərbaycan-2” çay sortu ilə müqayisə edilərək hərtərəfli qiymətləndirilib. Müsbət göstəriciləri ilə seçilən “FAQ-22” və “FAQ-15” çay forma-klonları 2022-ci ildə Dövlət Sort Sınağına təqdim edilmək üçün hazırlanıb”.
O, həmçinin bir sıra sitrus bitkilərinin Lənkəran-Astara bölgəsinə introduksiya olunmuş və ya seleksiya yolu ilə yaradılmış sort-formalarının yerli şəraitə müvəffəqiyyətlə adaptasiya edildiyini, bu üsulla yaradılmış 1 yeni limon (Lənkəran meyeri) və 1 naringi sortunun (Karlik tezyetişən) Dövlət Sort Sınağında müvəffəqiyyətlə sınaqdan keçirilməkdə olduğunu deyib. Bundan əlavə, hesabat ilində quayava bitkisinin sort-nümunələrinin hərtərəfli öyrənilərək qiymətləndirildiyini, iki yeni “Qırmızı” və “Sarı” sortlarının seçilərək Dövlət Sort Sınağına təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda 2021-ci ildə Botanika İnstitutu ilə birgə Lənkəran rayonunun Qamışovka, Aşağı və Yuxarı Nügədi, Liman kəndləri ətrafında tədqiqatların aparıldığını, rayonun meşə ekosistemlərində 22 nadir növün qeydə alındığını, onlardan 4-nün ot, 1-nin kol, 1-nin lian, digərlərinin isə ağac növləri olduğunu söyləyib.
Məruzəçinin sözlərinə görə, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları ilə birgə Astara rayonunun ərazisində aparılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı Sım kəndində bölgə üçün nadir hesab edilən yeni qayaüstü təsvirlər, Lerik rayonunun Mistan kəndi ərazisində isə Son tunc və erkən dəmir dövrünə aid olunması ehtimal edilən 5 yeni iri və orta ölçülü kurqan aşkarlanıb.
Daha sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb və mərkəzin 2021-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilərək müvafiq qərarlar verilib.
Təqdim olunmuş hesabatlar ətrafında AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri – akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinə dair AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib, o cümlədən tarix elmləri doktoru Məmmədəli  Hüseynovun 100 illik yubileyi haqqında qərar verilib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının ştat strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azadə Balayeva AMEA Rəyasət Heyətinin Mətbuat katibi vəzifəsinə təyin olunub.
Sonra iclasda çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov ölkə başçısının “2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” 1 fevral 2022-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb və AMEA-nın gənc alimlərindən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Lalə Axundovanın bu mükafata layiq görüldüyünü bildirib. Həmçinin 2 nəfər gənc alimin AR Gənclər və İdman Nazirliyinin, 2 nəfərin isə Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin və YAP Yasamal rayon təşkilatının mükafatı ilə təltif olunduqlarını deyib.
AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov isə çıxışında Akademiyada koronavirusla mübarizə tədbirlərindən danışıb və müvaqif təkliflərini səsləndirib.
Sonda AMEA rəhbəri Akademiyanın İnnovasiya Fonduna elmi müəssisə və təşkilatlardan 2020-2021-ci illərdə daxil olan vəsait barədə arayışı təqdim edərək iclasa yekun vurub.

On February 2, the next meeting of the Presidium of ANAS was held.
The meeting was attended by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, other members of the Presidium - academicians Arif Hashimov, Isa Habibbeyli , Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Tofik Nagiev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev, Adil Garibov, Ismayil Hajiyev, as well as the head of the Presidium of ANAS, Doctor of philosophy in philology, Associate Professor Seyfal Hasanov, the head of the Secretariat of the President of ANAS, Doctor of philosophy in political sciences Eldar Amirov, Director of Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, doctor of agrarian sciences Farman Guliyev, Director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD in Physics, Associate Professor Yusif Shukurlu and relevant persons.
At the event, academician Ramiz Mehdiyev presented the award of academician Mammad Salmanov, awarded with “Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan” by the Order of the Head of state dated January 11, 2022 and the Honorary Diploma of ANAS, as well as the Honorary Diploma of ANAS to corresponding member of ANAS Elmar Gasimov on the occasion of his 60th anniversary.
Then, at the meeting, the report on scientific and scientific-organizational activities of the Division of Earth Sciences of ANAS for 2021 was heard. Deputy chairman of the Scientific council of the Division, academician Fakhraddin Gadirov, who presented the report, said that in 2021, the section covered 14 problems, 48 topics, 53 scientific-research works, 21 stages and 14 works were completed. According to the academician, 12 important results were obtained in scientific institutions of the Division of Earth Sciences, 1 important results were obtained in scientific research, educational and field institutions that are not included in the Division.
The speaker emphasized that 217 articles (75 abroad), 100 theses (32 abroad), 10 monographs, 9 books and 23 textbooks were published in the reporting year. Of the 75 articles published in the section, 46 of them have been published in impact factor journals included in the database of “Web of Science”.
Speaking about the implementation of the tasks given by the decision of the general meeting of ANAS dated may 27, 2021, academician Fakhraddin Gadirov spoke about the work carried out in the reporting year within the framework of the joint project of the Republican Seismic Survey Center of ANAS, the USA University of Missouri and the Ukrainian Science and Technology Center “the Caucasus section”.
Academician said that priority scientific research to be carried out in the Division of Earth Sciences was determined and approved by the relevant decision of the Presidium of ANAS.
After listening to the report, discussions were held around the speech.
Academician Ramiz Mehdiyev noted that the employees of the Division have a strong potential and important researches were carried out by them in the reporting year and gave relevant instructions.
After discussions, the activities of the Division of Earth Sciences in 2021 were considered satisfactory.
The next issue discussed at the meeting was about the scientific and scientific-organizational activities of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS for 2021. Director of the center, doctor of agrarian sciences Farman Guliyev noted that in 2021, scientific research was carried out on the basis of 2 problems, 6 topics (3 fundamental and 3 applied), 4 topics and 4 works were completed.
Further, the scientist reported that in 2021, joint research with the Institute of Botany was conducted in the vicinity of Qamisovka, Ashagi and Yuxari Nuvadi, Liman villages of the Lankaran District, 22 rare species were registered in the forest ecosystems of the district (4 species of grasses, 1 type of shrub and liana, the rest - tree species).
Farman Guliyev also noted that during the archaeological research conducted jointly with the staff of the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology of ANAS in the territory of the Astara District, new rock carvings considered rare for the region were discovered in the village of Sim and in the village of Mistan of the Lerik District – 5 new large and medium-sized mounds, which presumably belong to the Late Bronze and Early Iron period.
Later, discussions were held around the report and the activities of the center in 2021 were considered satisfactory and relevant decisions were made.
Members of the Presidium of ANAS – academicians Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshaliyeva, Fikret Aliyev and Adil Garibov made their remarks and suggestions.
At the event, the Action Plan of ANAS on the declaration of 2022 as the “Year of Shusha” in the Republic of Azerbaijan was approved, as well as a decision was made on the 100th anniversary of Doctor of historical sciences Mammadali Huseynov.
Partial changes were made in the staff structure of the Presidium of ANAS. By the decision of the Presidium Azade Balayeva was appointed Press Secretary of the Presidium of ANAS.
Then, speaking at the meeting, the Acting First Vice-President of ANAS, academician Arif Hashimov recalled the Order of the Head of state “On the Presidential Award for Youth in 2022” dated February 1, 2022 and said that Lala Akhundova, a junior researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, was awarded this award. He also said that 2 young scientists were awarded with the prize of the Ministry of Youth and Sports of AR, and 2-with the prize of Yasamal District executive power and Yasamal District Organization Of New Azerbaijan Party.
Head of the Presidium of ANAS, PhD in philology, Associate Professor Seyfal Hasanov spoke about the measures to combat coronavirus at the Academy and voiced relevant proposals.
At the end, the head of ANAS presented a reference to the funds received by scientific institutions and organizations in 2020-2021 to the Innovation Fund of the Academy and concluded the meeting.