Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu gün Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) başqanı, Prof. Dr. Hasan Mandalı qəbul edib.
Qonağı salamlayan AMEA prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumun TÜBİTAK-la 2013-cü ildən əməkdaşlıq etdiyinə diqqəti yönəldərək bu əlaqələrin genişlənməsi üçün böyük potensialın olduğunu bildirib. Akademik Ramiz Mehdiyev qeyd edib ki, iki ölkə arasında elm sahəsində əlaqələrin daha da dərinləşməsi üçün alimlərin qarşılıqlı səfərləri intensivləşməli və birgə araşdırmalar aparılmalıdır. Milli Elmlər Akademiyasının tərkibində 45 institutun olduğunu diqqətə çatdıran AMEA prezidenti əməkdaşlıq üçün böyük imkanların olduğunu deməklə iki ölkə alimlərinin birgə əməkdaşlığının elmə böyük töhfə verə biləcəyini vurğulayıb.
“Teknofest Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının təqdimat mərasimi üçün Bakıya gəldiyini deyən TÜBİTAK başqanı, Prof. Dr. Hasan Mandal qəbul üçün AMEA prezidentinə təşəkkür edib. Festivalla bağlı AMEA prezidentinə məlumat verən Hasan Mandal “Teknofest”in Türkiyədə artıq 4-cü ildir keçirildiyini və bu il Azərbaycanda da təşkil olunacağını söyləyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda baş tutacaq festival çərçivəsində 10 yarış keçiriləcək. Hasan Mandal “Teknofest Azərbaycan”a ölkəmizin bir sıra nazirlik və ali təhsil müəssisələrinin qatıldığına diqqəti yönəldib və elm yönümlü bir festival olan “Teknofest”də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının də iştirakını arzuladıqlarını söyləyib.
AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev vurğulayıb ki, alimlərimizin bu festivalda iştirakı elmi əlaqələrimizin inkişafında mühüm rol oynayacaq.
TÜBİTAK başqanı da iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq baxımından yüksək potensialın olduğunu deyərək bu sahədə hər iki tərəfdən beş alimin iştirakı ilə işçi qrupun yaradılmasını təklif edib. Onun sözlərinə görə, bu işçi qrup iki ölkənin elm adamlarının əməkdaşlıqları ilə bağlı plan hazırlaya bilər. May ayında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana gələcəyini və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşəcəyini deyən Hasan Mandal tərəflərin əməkdaşlıq planının həmin vaxta qədər hazırlanıb ölkə başçılarına təqdim olunmasını məqsədəuyğun sayıb.
TÜBİTAK başqanı 2013-cü ildə Azərbaycan və  Türkiyə Prezidentlərinin görüşü zamanı AMEA və TÜBİTAK arasında imzalanmış protokola uyğun olaraq iki ölkə alimlərinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən layihə müsabiqəsinin yekunları ilə bağlı da maraqlanıb və türkiyəli elm adamlarının bu müsabiqəyə yekun vurularaq yeni müsabiqənin elan olunmasını səbirsizliklə gözlədiklərini bildirib.
Artıq sözügedən protokola uyğun olaraq 3-cü dəfə keçirilən layihə müsabiqəsinin nəticələri ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov məlumat verib. O, artıq layihələrlə bağlı ekspert rəylərinin hazır olduğunu və nəticələrin yaxın günlərdə elan ediləcəyini deyib. Arif Həşimov iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıqda önəmli addım olan azərbaycanlı alimlərə milyonluq ekspert bazasından istifadə üçün şərait yaratdığına görə TÜBİTAK rəhbərinə təşəkkür edib. O bildirib ki, yaxın vaxtlarda bir neçə azərbaycanlı alimin də adı ekspert kimi bu bazaya daxil ediləcək.
Görüşdə H.Mandal tezliklə AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevi TÜBİTAK-ı ziyarət üçün Türkiyəyə dəvət edəcəklərini deyib.

President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), academician Ramiz Mehdiyev has adopted the chairman of the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK), Prof. Dr. Hasan Mandal.
Welcoming the guest, the president of ANAS drew attention to the cooperation between TUBITAK and the Azerbaijan National Academy of Sciences since 2013 and noted the great potential for the expansion of this cooperation. Academician Ramiz Mehdiyev noted that in order to further deepen the relations between the two countries in the field of science, mutual visits of scientists should be intensified and joint research carried out. Noting that there are 45 institutes within the National Academy of Sciences, the president of ANAS said that there are great opportunities for cooperation, the joint cooperation of scientists of the two countries can make a great contribution to science. TUBITAK President, Prof. Dr. Hasan Mandal said that he came to Baku for the promotion ceremony of the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival and thanked the president of ANAS for the reception.
Informing the president of ANAS about the festival, Hasan Mandal said that TEKNOFEST has been held in Turkey for the 4th year and this year has been organized in Azerbaijan. According to him, within the framework of the festival to be held in Azerbaijan, 10 competitions will be held. Hasan Mandal drew attention to TEKNOFEST Azerbaijan, a number of ministries and higher education institutions of our country and said that they wish to participate in the Azerbaijan National Academy of Sciences in a science-oriented festival- TEKNOFEST.
President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev emphasized that our scientists will be pleased to participate in this festival.
The head of TUBITAK also said that there is a high potential in terms of scientific cooperation between the two countries and proposed the creation of a working group with the participation of five scientists from both sides. According to him, this working group can prepare a plan for the cooperation of scientists of the two countries. Noting that Turkish President Recep Tayyip Erdogan will arrive in Azerbaijan in May and meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev, Hasan Mandal considered it expedient to prepare and present the cooperation plan to the heads of the country until that time.
The head of TUBITAK also inquired about the results of the project competition, which was held in accordance with the protocol signed between ANAS and TUBITAK during the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Turkey in 2013 with the joint cooperation of scientists from two countries and said that Turkish scientists are looking forward to the announcement of a new competition.
Acting first Vice-president of ANAS, academician Arif Hashimov reported with the results of the project competition held for the 3rd time in accordance with the aforementioned protocol. He said that expert opinions on the projects are already ready and the results will be announced in the coming days. Arif Hashimov thanked the head of TUBITAK for creating conditions for the use of the million expert base for Azerbaijani scientists, which is an important step in scientific cooperation between the two countries. He said that several Azerbaijani scientists will be included in this database as an expert in the near future.
At the meeting H. Mandal said that soon he will be invited to Turkey to visit TUBITAK the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev
The President of ANAS noted that he would gladly appreciate this invitation.
At the end, the guest was presented a memorable prize on behalf of the Azerbaijan National Academy of Sciences.