Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu gün Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) başqanı, Prof. Dr. Hasan Mandalı qəbul edib.
Qonağı salamlayan AMEA prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumun TÜBİTAK-la 2013-cü ildən əməkdaşlıq etdiyinə diqqəti yönəldərək bu əlaqələrin genişlənməsi üçün böyük potensialın olduğunu bildirib. Akademik Ramiz Mehdiyev qeyd edib ki, iki ölkə arasında elm sahəsində əlaqələrin daha da dərinləşməsi üçün alimlərin qarşılıqlı səfərləri intensivləşməli və birgə araşdırmalar aparılmalıdır. Milli Elmlər Akademiyasının tərkibində 45 institutun olduğunu diqqətə çatdıran AMEA prezidenti əməkdaşlıq üçün böyük imkanların olduğunu deməklə iki ölkə alimlərinin birgə əməkdaşlığının elmə böyük töhfə verə biləcəyini vurğulayıb.
“Teknofest Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının təqdimat mərasimi üçün Bakıya gəldiyini deyən TÜBİTAK başqanı, Prof. Dr. Hasan Mandal qəbul üçün AMEA prezidentinə təşəkkür edib. Festivalla bağlı AMEA prezidentinə məlumat verən Hasan Mandal “Teknofest”in Türkiyədə artıq 4-cü ildir keçirildiyini və bu il Azərbaycanda da təşkil olunacağını söyləyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda baş tutacaq festival çərçivəsində 10 yarış keçiriləcək. Hasan Mandal “Teknofest Azərbaycan”a ölkəmizin bir sıra nazirlik və ali təhsil müəssisələrinin qatıldığına diqqəti yönəldib və elm yönümlü bir festival olan “Teknofest”də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının də iştirakını arzuladıqlarını söyləyib.
AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev vurğulayıb ki, alimlərimizin bu festivalda iştirakı elmi əlaqələrimizin inkişafında mühüm rol oynayacaq.
TÜBİTAK başqanı da iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq baxımından yüksək potensialın olduğunu deyərək bu sahədə hər iki tərəfdən beş alimin iştirakı ilə işçi qrupun yaradılmasını təklif edib. Onun sözlərinə görə, bu işçi qrup iki ölkənin elm adamlarının əməkdaşlıqları ilə bağlı plan hazırlaya bilər. May ayında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana gələcəyini və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşəcəyini deyən Hasan Mandal tərəflərin əməkdaşlıq planının həmin vaxta qədər hazırlanıb ölkə başçılarına təqdim olunmasını məqsədəuyğun sayıb.
TÜBİTAK başqanı 2013-cü ildə Azərbaycan və  Türkiyə Prezidentlərinin görüşü zamanı AMEA və TÜBİTAK arasında imzalanmış protokola uyğun olaraq iki ölkə alimlərinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən layihə müsabiqəsinin yekunları ilə bağlı da maraqlanıb və türkiyəli elm adamlarının bu müsabiqəyə yekun vurularaq yeni müsabiqənin elan olunmasını səbirsizliklə gözlədiklərini bildirib.
Artıq sözügedən protokola uyğun olaraq 3-cü dəfə keçirilən layihə müsabiqəsinin nəticələri ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov məlumat verib. O, artıq layihələrlə bağlı ekspert rəylərinin hazır olduğunu və nəticələrin yaxın günlərdə elan ediləcəyini deyib. Arif Həşimov iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıqda önəmli addım olan azərbaycanlı alimlərə milyonluq ekspert bazasından istifadə üçün şərait yaratdığına görə TÜBİTAK rəhbərinə təşəkkür edib. O bildirib ki, yaxın vaxtlarda bir neçə azərbaycanlı alimin də adı ekspert kimi bu bazaya daxil ediləcək.
Görüşdə H.Mandal tezliklə AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevi TÜBİTAK-ı ziyarət üçün Türkiyəyə dəvət edəcəklərini deyib.

Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев встретился с председателем ТЮБИТАК
Президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академик Рамиз Мехтиев встретился с находящимся с визитом в Азербайджане председателем Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК), профессором  Хасаном Мандалом.
Поприветствовав гостя, президент НАНА сообщил, что руководимая им организация сотрудничает с ТЮБИТАК с 2013 года, и подчеркнул, что имеется большой потенциал для расширения этого сотрудничества. Академик Рамиз Мехтиев отметил, что для еще большего углубления научных связей между двумя странами необходимо интенсифицировать сотрудничество между учеными Азербайджана и Турции, проводить совместные исследования. Сказав, что в составе Национальной академии наук Азербайджана функционируют 45 институтов, президент НАНА подчеркнул, что сотрудничество между учеными обеих стран внесет большой вклад в науку.
Сообщив, что прибыл в Баку для участия на церемонии презентации Аэрокосмического и технологического фестиваля «Teknofest-Азербайджан», председатель ТЮБИТАК, профессор Хасан Мандал выразил свою благодарность президенту НАНА за прием. Рассказав о фестивале, Хасан Мандал отметил, что «Teknofest» проводится в Турции уже на протяжении 4-х лет, а в этом году мероприятие пройдет и в Азербайджане. По его словам, в рамках фестиваля в Азербайджане будут организованы 10 конкурсов. Хасан Мандал также сообщил, что на фестивале «Teknofest-Азербайджан» примут участие министерства и высшие учебные заведения республики, и выразил желание организаторов увидеть в рядах участников этого научного фестиваля и представителей Национальной академии наук Азербайджана.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что участие наших ученых на этом фестивале сыграет большую роль в развитии научных связей.
Говоря об имеющемся для научного сотрудничества потенциале, председатель ТЮБИТАК предложил создать рабочую группу в составе пяти человек с обеих сторон. По его словам, эта рабочая группа может разработать план сотрудничества между учеными Азербайджана и Турции. Сообщив, что в мае Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган посетит Азербайджан и встретится с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Хасан Мандал посчитал целесообразным подготовить план сотрудничества между сторонами до этого времени и представить его главам обеих стран.
Председатель ТЮБИТАК также поинтересовался итогами конкурса проектов, реализованных при участии ученых двух государств согласно протоколу, подписанному между НАНА и ТЮБИТАК в ходе встречи президентов Азербайджана и Турции в 2013 году, и отметил, что турецкие ученые с нетерпением ждут объявления нового конкурса.
Об итогах конкурса проектов, который проводился согласно указанному протоколу уже в третий раз, рассказал и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Ученый отметил, что уже готовы экспертные заключения, и итоги будут обнародованы в ближайшие дни. Академик Ариф Гашимов поблагодарил руководство ТЮБИТАК за предоставленные азербайджанским ученым возможности и сообщил, что в скором времени имена нескольких азербайджанских ученых будут внесены в соответствующую базу в качестве экспертов.
В ходе встречи Хасан Мандал отметил, что вскоре пригласит президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева в Турцию посетить ТЮБИТАК.
Президент НАНА сообщил, что с удовольствием примет это приглашение.
В заключение гостю был преподнесен памятный подарок от имени Национальной академии наук Азербайджана.