AMEA Rəyasət Heyəti Mətbuat xidmətinin məlumatı
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, o cümlədən AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri və Akademiyanın həqiqi üzvləri iştirak ediblər.
Yığıncaqda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edib. O qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin fevral ayının 14-də baş tutan iclasında yaşı ilə əlaqədar vəzifəsini tərk etdiyini və bu məsələ ilə bağlı dövlət başçısı İlham Əliyevə müraciət edəcəyini bildirib: “Məlum edirəm ki, mən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciət məktubu göndərərək uzun illər dövlət başçımızın rəhbərliyi ilə Administrasiyanın rəhbəri işlədiyim dövrdə və Akademiyanın prezidenti kimi fəaliyyətimdə mənə göstərdiyi yüksək etimada, diqqət və qayğıya görə dərin minnətdarlığımı bildirmişəm.
Bir məsələni xüsusi demək istərdim. Belə mürəkkəb regionda dövlətə başçılıq etmək böyük əzm, istedad, güclü iradə, yüksək siyasi bacarıq tələb edir. Azərbaycan xalqı çox xoşbəxtdir ki, onun bütün bu ali keyfiyyətləri özündə birləşdirən lideri var. Dərin minnətdarlıq hissi ilə deməyi özümə borc bilirəm ki, həm Ulu Öndər Heydər Əliyev, həm də hörmətli Prezidentimiz İlham Əliyev mənim əməyimə yüksək qiymət veriblər.
Mən bundan sonrakı həyatımı, bilik və təcrübəmi də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqil Azərbaycan dövlətinin daha da inkişaf edib möhkəmləndirilməsinə, habelə elmi fəaliyyətə həsr edəcəyəm”.
Ramiz Mehdiyev çıxışında Akademiyanın dövlətimizin qüdrətinin artırılmasında daha fəal və yaxından iştirak edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin vaxtında bəyan etdiyi kimi, Akademiyanı qoruyub saxlamaq və daha da inkişaf etdirmək lazımdır”.
Akademiya prezidenti çıxışının sonunda iki il dörd ay ərzində onunla birlikdə çalışmış Rəyasət Heyəti üzvlərinə, elmi-tədqiqat institutlarının kollektivlərinə, aparatın əməkdaşlarına təşəkkür edib.
Daha sonra Nizamnaməyə uyğun olaraq, akademik Ramiz Mehdiyevin Akademiya prezidenti vəzifəsindən azad edilməsi ilə bağlı açıq səsvermə keçirilib. Səsvermənin yekunu olaraq Ramiz Mehdiyevin müraciəti qəbul olunub.
Qərar qəbul edildikdən sonra AMEA Nizamnaməsinin 9.6-cı maddəsinə uyğun olaraq, Akademiya prezidentinin funksiyalarının icrası birinci vitse-prezident, akademik Arif Həşimova həvalə olunub.

Информация пресс-службы Президиума НАНА
В мероприятии приняли участие заведующая Отделом по гуманитарной политике, диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Фарах Алиева, а также члены Президиума НАНА и действительные члены Академии.
На собрании выступил президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев. Он отметил, что 14 февраля, на заседании Президиума заявил об отставке со своего поста в связи с возрастом и обратится по этому вопросу к главе государства Ильхаму Алиеву: «Направляя обращение к Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву, я выражаю глубокую признательность за оказанное мне высокое доверие, внимание и заботу в период моей многолетней работы руководителем Администрации под руководством главы нашего государства и в качестве президента Академии.
Я хотел бы сказать об одном важном вопросе. Чтобы возглавить государство в таком сложном регионе, требуется большое упорство, талант, сильная воля, высокие политические навыки. Азербайджанский народ очень счастлив, что у него есть лидер, сочетающий в себе все эти высокие качества. С чувством глубокой благодарности я обязан сказать, что и Великий лидер Гейдар Алиев, и уважаемый Президент Ильхам Алиев высоко оценили мой труд.
Свою дальнейшую жизнь, знания и опыт я посвящу дальнейшему развитию и укреплению независимого Азербайджанского государства под руководством Президента Ильхама Алиева, а также научной деятельности».
В своем выступлении Рамиз Мехтиев выразил надежду на более активное и тесное участие Академии в повышении могущества нашего государства: «Как заявил в свое время Великий лидер Гейдар Алиев, Академию необходимо сохранить и развивать дальше».
В конце своего выступления президент академии поблагодарил членов Президиума, коллективы научно-исследовательских институтов, сотрудников аппарата, которые работали с ним в течение двух лет и четырех месяцев.
Затем в соответствии с Уставом состоялось открытое голосование по освобождению академика Рамиза Мехтиева от должности президента Академии. По итогам голосования было принято обращение Рамиза Мехтиева.
После принятия решения в соответствии со статьей 9.6 Устава НАНА исполнение функций президента Академии было возложено на первого вице-президента, академика Арифа Гашимова.