AMEA Rəyasət Heyəti Mətbuat xidmətinin məlumatı
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, o cümlədən AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri və Akademiyanın həqiqi üzvləri iştirak ediblər.
Yığıncaqda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edib. O qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin fevral ayının 14-də baş tutan iclasında yaşı ilə əlaqədar vəzifəsini tərk etdiyini və bu məsələ ilə bağlı dövlət başçısı İlham Əliyevə müraciət edəcəyini bildirib: “Məlum edirəm ki, mən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciət məktubu göndərərək uzun illər dövlət başçımızın rəhbərliyi ilə Administrasiyanın rəhbəri işlədiyim dövrdə və Akademiyanın prezidenti kimi fəaliyyətimdə mənə göstərdiyi yüksək etimada, diqqət və qayğıya görə dərin minnətdarlığımı bildirmişəm.
Bir məsələni xüsusi demək istərdim. Belə mürəkkəb regionda dövlətə başçılıq etmək böyük əzm, istedad, güclü iradə, yüksək siyasi bacarıq tələb edir. Azərbaycan xalqı çox xoşbəxtdir ki, onun bütün bu ali keyfiyyətləri özündə birləşdirən lideri var. Dərin minnətdarlıq hissi ilə deməyi özümə borc bilirəm ki, həm Ulu Öndər Heydər Əliyev, həm də hörmətli Prezidentimiz İlham Əliyev mənim əməyimə yüksək qiymət veriblər.
Mən bundan sonrakı həyatımı, bilik və təcrübəmi də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqil Azərbaycan dövlətinin daha da inkişaf edib möhkəmləndirilməsinə, habelə elmi fəaliyyətə həsr edəcəyəm”.
Ramiz Mehdiyev çıxışında Akademiyanın dövlətimizin qüdrətinin artırılmasında daha fəal və yaxından iştirak edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin vaxtında bəyan etdiyi kimi, Akademiyanı qoruyub saxlamaq və daha da inkişaf etdirmək lazımdır”.
Akademiya prezidenti çıxışının sonunda iki il dörd ay ərzində onunla birlikdə çalışmış Rəyasət Heyəti üzvlərinə, elmi-tədqiqat institutlarının kollektivlərinə, aparatın əməkdaşlarına təşəkkür edib.
Daha sonra Nizamnaməyə uyğun olaraq, akademik Ramiz Mehdiyevin Akademiya prezidenti vəzifəsindən azad edilməsi ilə bağlı açıq səsvermə keçirilib. Səsvermənin yekunu olaraq Ramiz Mehdiyevin müraciəti qəbul olunub.
Qərar qəbul edildikdən sonra AMEA Nizamnaməsinin 9.6-cı maddəsinə uyğun olaraq, Akademiya prezidentinin funksiyalarının icrası birinci vitse-prezident, akademik Arif Həşimova həvalə olunub.

Today, on February 19, the General Meeting of the National Academy of Sciences of Azerbaijan was held.
The event was attended by the Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Presidential Administration Farah Aliyeva, as well as members of the Presidium of ANAS and full members of the Academy.
President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev spoke at the meeting.He noted that on February 14, at a meeting of the Presidium, he announced his resignation from his post due to age and addressed the head of state Ilham Aliyev on this issue: “Sending an appeal to the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, I express my deep gratitude for the high trust, attention and care shown to me during my many years of work as head of the Administration under the leadership of the head of our state and as President of the Academy.
I would like to mention one important issue. To lead a state in such a complex region requires great perseverance, talent, strong will, and high political skills. The Azerbaijani people are very happy that they have a leader who combines all these high qualities. With a feeling of deep gratitude, I am obliged to say that both Great Leader Heydar Aliyev and respected President Ilham Aliyev highly appreciated my work.
I will devote my future life, knowledge and experience to the further development and strengthening of the independent Azerbaijani state under the leadership of President Ilham Aliyev, as well as scientific activities.”
In his speech, Ramiz Mehdiyev expressed hope for a more active and close participation of the Academy in increasing the power of our state: “As the Great Leader Heydar Aliyev stated at the time, the Academy must be preserved and developed further.”
At the end of his speech, the President of the Academy thanked the members of the Presidium, the collectives of research institutes, the staff of the apparatus who worked with him for two years and four months.
Then, in accordance with the Charter, an open vote was held on the dismissal of Academician Ramiz Mehdiyev from the post of president of the Academy. Following the results of the vote, Ramiz Mehdiyev's appeal was adopted.
After the decision was made in accordance with Article 9.6 of the Charter, the First Vice-President, academician Arif Hashimov, was entrusted with the functions of the President of the Academy.