Akademik Arif Həşimov: “Yer Elmləri Bölməsinin alimlərinin tədqiqatları respublikanın inkişafında mühüm rol oynayır”
Martın 10-da Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq görüşün Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan müəssisələrin cari vəziyyəti, mövcud problemlər və aparılan tədqiqatlar, perspektiv planlar və elmi araşdırmaların müasirləşdirilməsinin müzakirəsinə həsr edildiyini bildirib. AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun bundan öncə Akademiyanın digər elmi bölmələrinin alimləri ilə də görüşdüyünü xatırladan akademik Akif Əlizadə bu cür tədbirləri yüksək qiymətləndirib, yerlərdə rəhbər şəxslərlə, alimlərlə görüşməyin, onların problemlərini dinləməyin elmi-tədqiqatların təşkili və mühüm nailiyyətlərin əldə edilməsi baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb.
O qeyd edib ki, AMEA-nın və Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində atılacaq bütün addımlarda Yer Elmləri Bölməsinin alimləri yaxından iştirak etməyə və çoxillik təcrübələrini bölüşməyə hazırdırlar.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, 1945-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası təsis olunarkən qarşıya qoyulan başlıca hədəflərdən biri ölkəmizin təbii ehtiyatlarının tədqiq edilməsi olub. Akademik Arif Həşimovun sözlərinə görə, Yer Elmləri Bölməsinin elmi fəaliyyətinin əsasını təşkil edən geologiya və geofizika, neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, seysmologiya və coğrafiya, alternativ enerji, təbii resurslar, ətraf mühitin qorunması, Xəzər dənizinin problemləri, ekologiya və digər sahələr üzrə aparılan araşdırmalar Azərbaycan elmində və ümumilikdə respublikanın inkişafında mühüm rol oynayır. Sözügedən bölmənin həm Azərbaycanın, həm də keçmiş SSRİ-nin tarixinə düşmüş görkəmli alimlər yetişdirdiyini deyən akademik Arif Həşimov YEB əməkdaşlarının böyük elmi potensialı olduğunu diqqətə çatdırıb.
O vurğulayıb ki, 2011-ci ildə AMEA-nın Ümumi yığıncağında akademik Akif Əlizadə Yer Elmləri Bölməsində aparılacaq kompleks tədqiqatlarla bağlı 4 mühüm təklif səsləndirib və bu da öz növbəsində bölmənin son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərdə özünü büruzə verib.
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2030-cu illər üzrə elmin dayanıqlı inkişaf strategiyası”nın layihəsinin hazırlanması barədə danışan akademik Arif Həşimov bölmə tərəfindən verilən bir sıra mühüm təkliflərin sözügedən sənəddə əksini tapdığını deyib.
Akademik çıxışının sonunda elmi potensialın qorunub saxlanılmasının vacibliyinə toxunub, elmi məktəblərin yaşadılmasının, elmin davamlılığının təmin edilməsinin zəruriliyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İbrahim Quliyev bölmənin güclü elmi potensiala malik olduğunu söyləyib, bu potensialı qorumaq üçün son illərdə qrant layihələr hesabına gənc əməkdaşların beynəlxalq akademik mərkəzlərdə təcrübə keçməyə göndərildiklərini diqqətə çatdırıb.
Bu gün dünyada gedən iqlim dəyişmələrinin bir sıra geoloji problemləri üzə çıxardığını deyən akademik İbrahim Quliyev sözügedən problemlərə dair tədqiqatların aparılmasında və onların həllində yer elmləri üzrə fəaliyyət göstərən alimlərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü bildirib.
Yer Elmləri Bölməsi üzrə mövcud problemlərə toxunan akademik İbrahim Quliyev bu gün üçün aktual olan respublikanın su ehtiyatları, klimatologiya və digər sahələrdə önəmli tədqiqatlar aparmaq üçün bir sıra avadanlıqlara ehtiyac olduğunu və nəticədə xüsusi laboratoriyaların təşkili zərurəti yarandığını deyib. O, həmçinin AMEA ilə “Azərkosmos” ASC arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, ekspedisiyaların maliyyələşdirilməsi və digər təkliflərini səsləndirib.
Görüşdə, o cümlədən AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və Təbiət Tarixi Muzeyinin baş direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov çıxış edərək rəhbərlik etdikləri müəssisələrdə iqlim dəyişmələrinin ekologiyaya təsiri, havaya buraxılan karbon qazının toplanması və quyularda saxlanması, Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi, geodinamik proseslər, beynəlxalq qrant layihəsi hesabına quraşdırılan və quraşdırılması nəzərdə tutulan seysmik stansiyalar və s. istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını bildirib, o cümlədən təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bu cür görüşlərin mütəmadi keçiriləcəyini bildirib, bölmənin əməkdaşlarına elmi-tədqiqat işlərində uğurlar arzulayıb.

10 марта в Институте геологии и геофизики и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с генеральными директорами, исполнительными директорами и учеными секретарями научных учреждений Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, генеральный директор Института геологии и геофизики, академик Акиф Ализаде сообщил, что встреча посвящена обсуждению текущего состояния учреждений, которые входят в Отделение наук о Земле, существующих проблем и проводимых исследований, перспективных планов и модернизации научных изысканий.
Напомнив о том, что ранее прошли встречи и.о. президента НАНА, академика Арифа Гашимова с учеными других научных отделений НАНА, академик Акиф Ализаде высоко оценил подобные мероприятия и подчеркнул, что встречи с руководящими лицами и учеными на местах и ознакомление с существущими проблемами имеет большое значение для организации научных исследований и получения важных достижений.
Академик отметил, что ученые Отделения наук о Земле всегда готовы принимать активное участие во всех мероприятиях, реализуемых для развития НАНА и азербайджанской науки в целом, и делиться многолетним опытом.
В своем выступлении и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что при учреждении Национальной академии наук Азербайджана в 1945 году одной из поставленных основных задач было исследование природных ресурсов нашей страны. По словам академика Арифа Гашимова, исследования в области геологии и геофизики, разработки нефтяных и газовых месторождений, сейсмологии и географии, альтернативной энергетики, природных ресурсов, охраны окружающей среды, проблем Каспийского моря, экологии и т.д., которые составляют основу научной деятельности Отделения наук о Земле, играют важную роль в развитии азербайджанской науки и республики в целом. Сказав, что указанное отделение взрастило выдающихся ученых, вошедших в историю как азербайджанской, так и советской науки, академик Ариф Гашимов добавил, что сотрудники ОНЗ обладают большим научным потенциалом.
И.о. президента НАНА подчеркнул, что на Общем собрании НАНА в 2011 году академик Акиф Ализаде озвучил 4 важных предложения, связанных с комплексными исследованиями, которые будут вестись в Отделении наук о Земле, что, в свою очередь, сказалось на достижениях, полученных отделением за последние годы.
Говоря о разработке проекта «Стратегии устойчивого развития науки в Азербайджанской Республике на 2022-2030 годы», академик Ариф Гашимов отметил, что в документе нашли свое отражение и важные предложения, выдвинутые отделением.
В заключение своего выступления академик подчеркнул, что необходимо сохранить научный потенциал, поддерживать научные школы и обеспечить устойчивую преемственность науки.
Выступив на мероприятии, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что ОНЗ обладает сильным научным потенциалом, для сохранения которого в последние годы молодые сотрудники направляются за счет грантовых проектов в международные академические центры для прохождения практики.
Сказав, что происходящие сегодня изменения климата выявили ряд геологических проблем, академик Ибрагим Гулиев отметил, что в проведении соответствующих исследований и поисках решения этих проблем большая ответственность лежит на ученых, занятых в сфере наук о Земле.
Говоря о существующих проблемах по Отделению наук о Земле, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что для проведения актуальных исследований в области водных ресурсов республики, климатологии и т.д. возникла необходимость в соответствующем оборудовании и организации специальной лаборатории. Также он озвучил свои предложения по расширению связей между НАНА и ОАО «Азеркосмос», финансированию экспедиций и т.д.
В ходе встречи также выступили генеральный директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов и генеральный директор Естественно-исторического музея, доктор философии по биологии Тариэль Эйбатов. Ученые рассказали об исследованиях, которые ведутся в руководимых ими учреждениях в таких сферах, как воздействие изменений климата на экологию, сбор выпускаемого в воздух углекислого газа и его хранение в скважинах, изменение уровня Каспийского моря, геодинамические процессы, сейсмические станции, которые установлены и планируется установить за счет международных грантовых проектов, и т.д., а также озвучили свои предложения.
В заключение выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который отметил, что подобные встречи будут проводиться периодически, и пожелал сотрудникам отделения успехов в научно-исследовательской работе.