Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 5 mart 2022-ci il tarixli 140s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi təşkilatların 2022-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planı”na və AMEA Rəyasət Heyətinin 1 aprel 2022-ci il tarixli 8/4 nömrəli qərarına əsasən 2022-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya sənədlər 5 aprel - 5 may 2022-ci il tarixlərində hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrində qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən iyun ayında keçirilən xarici dil imtahanından keçid balını toplamalıdırlar.
Xarici dil imtahanında keçid balını toplayan şəxslər sentyabr ayında keçirilən Fəlsəfə fənnindən imtahana buraxılırlar.
Fəlsəfə fənnindən məqbul alan şəxslər ixtisas imtahanına buraxılırlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis), müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, dissertant kimi təhkim olunmaq istəyən şəxslər azı iki il elmi və ya elmi-pedaqoji iş stajına malik olmalıdırlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən iyun ayında keçirilən xarici dil imtahanından keçid balını toplamalıdırlar.
Dissertantlıq yolu ilə təhsil müddətini başa vuran şəxslər eyni ixtisas üzrə təkrar dissertant ola bilməzlər.
Doktoranturada tam təhsil müddətini başa vurmuş şəxslər eyni ixtisas üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil ala bilməzlər.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinə (elmi müəssisələrin ünvanını AMEA-nın www.science.gov.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
- elmi müəssisənin rəhbərinin adına ərizə;
- kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikatı olanlara (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF əgər varsa) və ya xarici dildən keçid balını toplayanlara Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən verilən təsdiqedici sənəd;
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin ekvivalentliyi Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq hüququna fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar malikdir.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinə təqdim olunmalıdır:
- ərizə (doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi və dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı;
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Əlavə məlumat üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Təhsil şöbəsinin Doktorantura sektoruna müraciət etmək olar.

The National Academy of Sciences of Azerbaijan, on the basis of the “Plan of admission to higher educational institutions, scientific organizations of the Republic of Azerbaijan for 2022 for the preparation of doctoral students and dissertants”, approved by Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 140C dated March 5, 2022 and Resolution of the Presidium of ANAS No. 8/4 dated April 1, 2022, announces admission to doctoral and dissertation studies on preparation of doctors of philosophy and doctors of Sciences for 2022.
Documents for doctoral studies and dissertations for the preparation of doctors of philosophy and doctors of sciences will be accepted from April 5 to May 5, 2022 daily (except Saturdays, Sundays and holidays) from 10:00 to 17:00 in the relevant scientific institutions of ANAS.
Citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed a master's degree in higher education (defended a master's thesis) or equivalent to it by education (doctors-specialists in medical education) are admitted to the doctoral program under the Doctor of Philosophy program on a competitive basis.
Persons wishing to enter the doctoral program under the PhD program must score a passing score on the foreign language exam conducted by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan in June, in the scope of the curricula valid for the Master's degree in higher education in a foreign language (with the exception of the Russian language, the choice must be free or correspond to the specialty).
Persons who have scored a passing score on the foreign language exam are admitted to the philosophy exam, which is held in September.
Persons who have received admission to the philosophical subject are admitted to the qualification exam.
Persons who have completed a master's degree of higher education (defended a master's thesis) or equivalent to it by education (a doctor-specialist in medical education), who have some success in the relevant field of research and have their main place of work -a higher educational institution, a scientific institution and an organization wishing to be represented are accepted to the dissertation program under the Doctor of Philosophy program, as dissertants, they must have at least two years of experience in scientific or scientific-pedagogical work.
Persons wishing to enroll in a PhD dissertation program must score a passing score on the foreign language exam conducted by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan in June, in the scope of the curricula valid for the Master's degree in higher education in a foreign language (with the exception of the Russian language, the choice must be free or correspond to the specialty).
Persons who have completed the term of study in the direction of the dissertation may not be repeat dissertators in the same specialty.
Persons who have completed a full term of doctoral studies cannot study in a dissertation in the same specialty.
For admission to the doctoral and dissertation program of the Doctor of Philosophy in the relevant scientific institutions of ANAS (the addresses of the institutes can be obtained on the website www.science.az ANAS) the following documents must be submitted:
-statement to the head of the scientific institution;
-personal card on registration of personnel;
- autobiography;
- 2 photos (size 3x4 cm);
- extract from the labor book for those who have work experience;
- the characteristics of employment;
- list of published scientific papers and abstracts on the chosen specialty;
- certified in the appropriate order, a copy of the diploma of higher education (certificate of recognition of education for the citizens of the Republic of Azerbaijan who received education abroad);
- a supporting document issued by the State Examination Center to those who have an international certificate in a foreign language (IELTS, TOEFL, TestDaF, DALF, if applicable) or have scored a passing score in a foreign language;
- a copy of the identity document.
Holders of an international certificate in a foreign language (IELTS, TOEFL, TestDaF, DALF) are exempt from the entrance exam in a foreign language. The equivalence of the exam results for the international language certificate is determined by the State Examination Center.
Citizens of the Republic of Azerbaijan who have scientific or scientific-pedagogical achievements in the chosen field, are able to conduct fundamental research at a high level and have a PhD degree are accepted for doctoral studies under the Doctor of Sciences program.
The right to receive the degree of Doctor of Sciences by defending a dissertation is granted to scientific and scientific-pedagogical personnel who have the degree of Doctor of Philosophy (Candidate of sciences) and whose main place of work is a higher educational institution, scientific institution and organization.
Persons who have completed the term of study in the direction of “dissertation” cannot be repeat dissertators in the same specialty.
Persons who have completed their education through doctoral studies cannot be dissertators in the same specialty again.
For admission to the doctoral and dissertation program of the Doctor of Sciences, it is necessary to submit the following documents to the relevant scientific institutions of ANAS:
-statement (by name of the head of the institution or organization, which provides training in dissertate);
- personal card on registration of personnel;
- extract from the employment record;
- list of published scientific papers;
For more information, you can contact the Doctoral Studies Sector of the Division of Education of the ANAS Presidium Office.