Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev öncə FRTEB-in institut və təşkilatlarında Azərbaycan Resplikasının Prezidenti tərəfindən imzalanan müxtəlif Fərman, Sərəncam və dövlət proqramlarından irəli gələn vəzifələrin icrası, dövlət sənədlərinin elmi-texniki ekspertizası istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev dövlət başçısının çağırışlarından irəli gələn vəzifələri rəhbər tutaraq FRTEB-in elmi müəssisələrinin işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, yenidən qurulması və inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işlərə elmi-praktiki dəstək verdiklərini söyləyib.
FRTEB-də kadr potensialının vəziyyətindən söz açan AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, bölmənin elmi müəssisələrində ümumilikdə 948 elmi işçi çalışır ki, onlardan 353-ü fəlsəfə, 165-i elmlər doktorudur. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin institutlarında 13 nəfər elmlər doktorluğu, 32 nəfər isə fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya müdafiə edib.
Sonra akademik R.Əliquliyev FRTEB-də əldə olunmuş mühüm elmi nəticələri Ümumi yığıncaq iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb: “2021-ci il ərzində bölmənin elmi müəssisələrində 7 elmi istiqamətdə 111 mövzu üzrə 45 problem tədqiq olunub, bir sıra mühüm elmi nəticələr əldə edilib”.
Vitse-prezident kadr potensialının yaş kateqoriyaları üzrə göstəricilərinin ürəkaçan olmadığını, bu probemi yaradan səbəbləri və onların aradan qaldırılması yollarını qeyd edib.
R.Əliquliyev bölmədə əldə edilən mühüm elmi nəticələr, həyata keçirilən qrant layihələri və tətbiqi və innovativ fəaliyyət haqqında da məlumat verib.
Akademikin sözlərinə görə, hesabat ilində bölmə üzrə dərc olunmuş 1755 elmi əsərdən 1075-i xarici jurnallarda işıq üzü görüb. Onlardan 449-u nüfuzlu “Web of Science” və “Scopus”da olmaqla, ümumilikdə 623-ü beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallarda çap olunub.  R.Əliquliyev məqalələrin nüfuzlu elmi bazalarda dərc edilməsi ilə bağlı maliyyə dəstəyinin göstərilməməsi problemini də diqqətə çatdırıb.
Elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışan R.Əliquliyev FRTEB-in elmi müəssisələrində ali məktəblərin kafedralarının yaradılması, orta ümumtəhsil və orta ixtisas məktəbləri üçün  dərsliklərin hazırlanması, o cümlədən respublikanın ümumtəhsil müəssisələri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini önə çəkib.
Müasir dövrün qlobal çağırışlarına cavab verən yeni ixtisaslar və bilik sahələri üzrə kadr hazırlığına ehtiyac yarandığını vurğulayan vitse-prezident, bu bilik sahələrinin və ixtisasların əksəriyyətinin riyaziyyat və informatikanın geniş tətbiqi ilə xarakterizə olunduğunu deyib.
Sonra akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin elmin təşkili, idarəolunması və koordinasiyası işlərinin yenidən qurulması məsələsinə toxunub, bu istiqamətdə bir sıra təkliflər verib.

Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences reports on its activity in 2021
On April 27, at the General meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMTS) for 2021 was heard.
Presenting the report, vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev informed about the work carried out in the direction of execution of tasks arising from various Decrees, Orders and state programs signed by the President of the Republic of Azerbaijan in the institutions and organizations of the DBMTS, scientific and technical expertise of state documents.
R.Alguliyev noted that, guided by the tasks arising from the calls of the head of state, scientific and practical support was given to the work carried out in the direction of restoration, reconstruction and development of the liberated territories of the DBMTS scientific institutions.
Speaking about the state of human resources potential at DBMTS, vice-president of ANAS said that a total of 948 researchers work in the scientific institutions of the division, 353 of them are philosophy, 165 are doctors of sciences. He noted that in the reporting year, 13 doctors of science and 32 doctors of philosophy defended their dissertations in the institutes of the division.
Then academician R.Alguliyev informed the participants of the General meeting about the important scientific results obtained at the DBMTS: “In 2021, 7 problems were studied in 111 scientific areas in the scientific institutions of the division on 45 topics, a number of important scientific results were achieved”.
The vice-president noted that the indicators of human potential by age categories are not encouraging, the reasons that created this problem and the ways to eliminate them.
R.Alguliyev also informed about the important scientific results obtained in the section, implemented grant projects and application and innovative activities.
According to the academician, out of 1755 scientific works published in the reporting year, 1075 were published in foreign journals. Of these, 449 were published in the prestigious journals “Web of Science” and “Scopus”, 623 of them were published in journals indexed in international databases. R.Alguliyev also drew attention to the problem of lack of financial support for the publication of articles in authoritative scientific bases.
Speaking about the prospects for cooperation with science and educational institutions, R.Alguliyev emphasized the importance of establishment of departments of higher schools in scientific institutions of DBMTS, preparation of textbooks for secondary and specialized schools, as well as implementation of joint projects with general education institutions of the republic.
Emphasizing the need for training of personnel in new specialties and fields of knowledge that meet the global challenges of the modern era, the vice-president said that most of these fields of knowledge and specialties are characterized by the wide application of mathematics and informatics.
Then, academician Rasim Alguliyev also touched upon the issue of restructuring the organization, management and coordination of science and made a number of proposals in this direction.