Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev öncə FRTEB-in institut və təşkilatlarında Azərbaycan Resplikasının Prezidenti tərəfindən imzalanan müxtəlif Fərman, Sərəncam və dövlət proqramlarından irəli gələn vəzifələrin icrası, dövlət sənədlərinin elmi-texniki ekspertizası istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev dövlət başçısının çağırışlarından irəli gələn vəzifələri rəhbər tutaraq FRTEB-in elmi müəssisələrinin işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, yenidən qurulması və inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işlərə elmi-praktiki dəstək verdiklərini söyləyib.
FRTEB-də kadr potensialının vəziyyətindən söz açan AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, bölmənin elmi müəssisələrində ümumilikdə 948 elmi işçi çalışır ki, onlardan 353-ü fəlsəfə, 165-i elmlər doktorudur. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin institutlarında 13 nəfər elmlər doktorluğu, 32 nəfər isə fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya müdafiə edib.
Sonra akademik R.Əliquliyev FRTEB-də əldə olunmuş mühüm elmi nəticələri Ümumi yığıncaq iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb: “2021-ci il ərzində bölmənin elmi müəssisələrində 7 elmi istiqamətdə 111 mövzu üzrə 45 problem tədqiq olunub, bir sıra mühüm elmi nəticələr əldə edilib”.
Vitse-prezident kadr potensialının yaş kateqoriyaları üzrə göstəricilərinin ürəkaçan olmadığını, bu probemi yaradan səbəbləri və onların aradan qaldırılması yollarını qeyd edib.
R.Əliquliyev bölmədə əldə edilən mühüm elmi nəticələr, həyata keçirilən qrant layihələri və tətbiqi və innovativ fəaliyyət haqqında da məlumat verib.
Akademikin sözlərinə görə, hesabat ilində bölmə üzrə dərc olunmuş 1755 elmi əsərdən 1075-i xarici jurnallarda işıq üzü görüb. Onlardan 449-u nüfuzlu “Web of Science” və “Scopus”da olmaqla, ümumilikdə 623-ü beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallarda çap olunub.  R.Əliquliyev məqalələrin nüfuzlu elmi bazalarda dərc edilməsi ilə bağlı maliyyə dəstəyinin göstərilməməsi problemini də diqqətə çatdırıb.
Elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışan R.Əliquliyev FRTEB-in elmi müəssisələrində ali məktəblərin kafedralarının yaradılması, orta ümumtəhsil və orta ixtisas məktəbləri üçün  dərsliklərin hazırlanması, o cümlədən respublikanın ümumtəhsil müəssisələri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini önə çəkib.
Müasir dövrün qlobal çağırışlarına cavab verən yeni ixtisaslar və bilik sahələri üzrə kadr hazırlığına ehtiyac yarandığını vurğulayan vitse-prezident, bu bilik sahələrinin və ixtisasların əksəriyyətinin riyaziyyat və informatikanın geniş tətbiqi ilə xarakterizə olunduğunu deyib.
Sonra akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin elmin təşkili, idarəolunması və koordinasiyası işlərinin yenidən qurulması məsələsinə toxunub, bu istiqamətdə bir sıra təkliflər verib.

Отделение физико-математических и технических наук представило отчет о своей деятельности в 2021 году
27.04.2022 11:58
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) в 2021 году.
Представляя отчет, вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о мероприятиях, осуществленных в институтах и организациях ОФМТН для выполнения задач, поставленных в различных указах и распоряжениях, подписанных Президентом Азербайджанской Республики, государственных программах, а также для проведения научно-технической экспертизы государственных документов.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что, руководствуясь призывами главы государства, научные учреждения ОФМТН оказали научно-практическую поддержку мероприятиям, которые реализуются с целью восстановления, реконструкции и развития освобожденных от оккупации территорий.
Говоря о кадровом потенциале ОФМТН, вице-президент НАНА отметил, что в научных учреждениях отделения работают 948 научных сотрудников, 353 из них являются докторами философии, 165 – докторами наук. Академик добавил, что в отчетном году в институтах отделения были защищены 13 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук и 32 диссертации на соискание ученой степени доктора философии.
Затем академик Расим Алигулиев рассказал о полученных в ОФМТН важных научных результатах: «В 2021 году в научных учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 7 направлений, 45 проблем и 111 тем, в ходе исследований были получены важные результаты».
Вице-президент также отметил, что показатели кадрового потенциала по возрастным категориям не являются удовлетворительными, указал на причины этой проблемы и способы их устранения.
Далее академик Расим Алигулиев рассказал о реализованных грантовых проектах, прикладной и инновационной деятельности.
По словам академика, в отчетном году по отделению были опубликованы 1755 научных трудов, 1075 из которых увидели свет в зарубежных журналах; из них 623 статьи были опубликованы в журналах, индексируемых в международных базах, в том числе 449 – в базах «Web of Science» и «Scopus». Вице-президент НАНА также затронул вопрос оказания финансовой поддержки для публикации статей в престижных научных журналах.
Говоря о перспективах сотрудничества с научными и образовательными учреждениями, академик Расим Алигулиев отметил необходимость в создании в научных учреждениях ОФМТН кафедр высших школ, реализации совместных проектов с общеобразовательными учреждениями и подготовке учебников для средних общеобразовательных школ и средних специальных учебных заведений.
Подчеркнув, что возникла необходимость в подготовке кадров по новым специальностям и отраслям знаний, отвечающим глобальным призывам современности, вице-президент добавил, что большинство этих отраслей знаний и специальностей характеризует широкое применение математики и информатики.
Затем академик Расим Алигулиев рассказал о мероприятиях по организации, управлению и координации науки, а также выдвинул ряд предложений, нацеленных на совершенствование данной сферы.