AMEA-nın Rəyasət Heyəti adından Ramazan bayramı münasibətilə Akademiya əməkdaşlarının təbriki
Sizi İslam dininin müqəddəs bayramları sırasında mühüm yer tutan, insanları və bəşəriyyəti haqqa, gözəl əməllərə və kamilliyə çağıran “Qurani-Kərim”in nazil olduğu, ibadətlərlə və dualarla zəngin Qədr gecələrini özündə birləşdirən, on bir ayın sultanı sayılan, cənnətin qapılarının açıldığı Ramazan bayramı münasibətilə təbrik edir, Sizə, ailənizə və doğmalarınıza xoş günlər, cansağlığı arzulayırıq.
Uca Yaradanın bərəkəti, mərhəməti və rəhməti ilə dolu Ramazan ayının mahiyyətində insanların öz nəfsini sınamaq və ona hakim olmaq, iradəsini, dözümlülüyünü yoxlamaq və gücləndirmək, günahlardan arınmaq, Allaha daha çox ibadət etmək və ehtiyacı olanlara əl tutmaq dayanır və bu da özlüyündə yüksək mənəviyyat tələb edir. Həmçinin küsülüləri barışmağa, insanları mehriban olmağa və bəşəriyyəti sülhə səsləyir ki, bu, bir daha İslam dininin təməlində tolerantlığın dayandığını göstərir.
Heç şübhəsiz, Ramazan bayramı xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin inkişafında, ölkəmizdə multikultural ənənələrinin yaranmasında və güclənməsində mühüm rol oynayıb və nəticədə müxtəlif xalqların, etnik qrupların nümayəndələri əsrlərdir Azərbaycanda bir arada tolerant şəkildə, sülh, əmin-amanlıq içərisində yaşayırlar.
Bu gün ölkəmizdə başda İslam dini olmaqla, digər dinlərin də dəyərlərinə, nümayəndələrinə hörmətlə yanaşılır və ötən müddət ərzində cənab Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə respublikamızda bir çox məscid və ziyarətgahlar, kilsə və sinaqoqlar təmir və bərpa olunub.
Azərbaycan uzun illərdir dünyada multikulturalizmin təbliği, tolerantlığın güclənməsi və İslam həmrəyliyi işinə mühüm töhfələr verib, həmçinin İslamofobiyaya qarşı mübarizədə ön sıralarda yer alıb və almaqda da davam edir. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə ötən illər ərzində keçirilən “Bakı Prosesi”, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumları, Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumları, o cümlədən 2017-ci il ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsi, elə həmin ildə Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsi bunun bariz nümunəsidir və bütün bunlar Azərbaycanın beynəlxalq arenada nüfuzunu gücləndirir.
Sevindirici və qürurverici haldır ki, 30 ilə yaxın bir fasilədən sonra doğma Qarabağımızda, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki məscidlərdə də azan səsi eşidilir və bölgədəki geniş quruculuq işləri dini kompleksləri də əhatə edir.
Əziz həmkarlar!
Sizi bir daha Ramazan bayramı münasibətilə təbrik edir, Uca Yaradandan orucunuzun, dualarınızın, fitrələrinizin qəbul olunmasını diləyir, sağlam, xoşbəxt günlər, elmi, elmi-təşkilati yaradıcılığınızda uğurlar arzulayırıq!

On behalf of the Presidium of ANAS, congratulations to the Academy staff on the Ramadan holiday
We congratulate you on the holiday of Ramadan, which occupies an important place among the sacred holidays of Islam, in which the “Holy Quran” is revealed, calling people and humanity to truth, beautiful deeds and perfection, which includes the nights of Qadr, rich in worship and prayers, which is considered “The Sultan of the Eleventh Months”, where the gates of paradise open, we wish you, your family and relatives have good days, good health.
The essence of Ramadan, filled with blessing and mercy of the Almighty, is for people to test and rule over their own soul, test and strengthen its will, tolerance, get rid of sins, worship Allah more and hold hands with those in need and this in itself requires high spirituality. It also calls on the wicked to be reconciled, to be kind to the people and to peace the humanity, which once again shows tolerance in the foundation of the Islamic religion.
Without a doubt, Ramadan holiday has played an important role in the development of national and spiritual values of our people, in the creation and strengthening of multicultural traditions in our country and as a result, representatives of different nations and ethnic groups have been living together in peace and tolerance in Azerbaijan for centuries.
Today, being mainly Islam in our country, values and representatives of other religions are treated with respect and over the past period many mosques and shrines, churches and synagogues have been repaired and restored in our republic with the support of President Ilham Aliyev and President of Heydar Aliyev Foundation Mrs Mehriban Aliyeva.
For many years, Azerbaijan has made a significant contribution to the promotion of multiculturalism, strengthening tolerance and Islamic Solidarity in the world and continues to be at the forefront in the fight against Islamophobia. The “Baku process”, the Baku International Humanitarian Forums, the World Forums on Intercultural Dialogue, as well as the declaration of 2017 as the “Year of Islamic Solidarity” in our country and the IV Islamic Solidarity Games held in Baku in the same year are obvious examples of this and all this strengthens Azerbaijan's reputation in the international arena.
It is gratifying and proud that after about 30 years, the sound of prayer is heard in our native Karabakh, in the mosques of our liberated territories and extensive creative work in the region covers religious complexes.
Dear colleagues!
We congratulate you once again on the occasion of Ramadan, wish the Almighty the acceptance of your fasting, prayers and whistle, wish you healthy, happy days and success in your scientific and organizational work!