AMEA-da “Heydər Əliyev: Dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda konfrans keçirilib
Mayın 6-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev: Dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfransda Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, dahi liderin elmi, siyasi, iqtisadi və mədəni quruculuq sahəsində, o cümlədən AMEA-nın bugünkü fəaliyyətində böyük rolundan danışıb. Bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində milli dövlətçilik ideyasının, həmçinin müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasına və xalqımızın müstəqillik arzusunun gerçəkləşməsinə nail olunub.
Akademik Arif Həşimov diqqətə çatdırıb ki, dünya şöhrətli siyasətçi Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə ölkəmizdə elmin, o cümlədən AMEA-nın inkişafına böyük diqqət və qayğı ilə yanaşıb. Ulu Öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra akademiyanın bağlanmaq təhlükəsi aradan qalxıb və Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsi başlanıb.
O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksələn xətlə davam etdirilməsi nəticəsində Azərbaycanın mühüm tarixi nailiyyətlər əldə etdiyini, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Zəfərin Heydər Əliyev siyasətinin təntənəsi olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Müstəqillik yollarında: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Akademik İsa Həbibbəyli Ümummili Lider Heydər Əliyevin müstəqilliyimiz yolunda göstərdiyi xidmətlərdən bəhs edib. Bildirib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev hələ SSRİ dövründə Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə hərb sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi işinə böyük diqqət yetirmiş, Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin açılmasına dəstək vermişdir. Onun sözlərinə görə, Ulu Öndər Azərbaycan dilinin 1978-ci il Konstitusiyasına dövlət dili kimi daxil edilməsinə nail olmaqla, Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin böyük təməllərini atmışdır.
“Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin xalqımız qarşısında xidmətlərinin nəticəsidir ki, ölkəmizdə azərbaycançılıq ideyaları hələ Sovet hakimiyyəti illərində formalaşmışdır”, - deyə bildirən vitse-prezident əlavə edib ki, bu səbəbdən Azərbaycan keçmiş SSRİ-yə daxil olan digər ölkələrlə müqayisədə, müstəqillik qazandıqdan sonra milli ideologiyanı müəyyən etmək baxımından bir addım öndə idi: “Dahi lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi olduğu kimi, həm də Azərbaycan dövlət ideologiyasının banisidir”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycan üçün zəruri olan bütün siyasi, ideoloji, hərbi, iqtisadi proseslər ən yüksək səviyyədə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qətiyyətlə, ardıcıllıqla və məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilmişdir. Böyük şəxsiyyət tərəfindən Azərbaycanın siyasi suverenliyinin əsaslarının yaradılması, müstəqil dövlətin konstitusiyasının təsdiq olunması ölkəmizin siyasi müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan vacib addımlardandır.
O, həmçinin iqtisadi suverenliyin təmin olunması istiqamətində icra olunan mühüm layihələrdən olan, 1994-cü ildə imzalanmış “Əsrin müqaviləsi”nin əhəmiyyətindən danışıb, onun beynəlxalq əhəmiyyətə malik olan müqavilə olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanın müstəqilliyinin manifesti kimi vacibliyini vurğulayıb. İsa Həbibbəyli dünya ölkələrinin bu müqavilənin işığında Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini yenidən tanıdığını bildirib.
Vitse-prezident müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin bərpası istiqamətində görülən mühüm işlərdən biri kimi 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Ali Sovetinin sessiyasında Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə müstəqilliyimizin əsas atributlarından olan üçrəngli bayrağımızın Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı kimi qəbul edilməsinə nail olmasını xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Ulu Öndərin yorulmaz fəaliyyətinin nəticəsi olaraq torpaq islahatlarının həyata keçirilməsi, ordu quruculuğu, bazar iqtisadiyyatına keçid, ölkəmizdə özəl sektorun formalaşdırılması iqtisadi müstəqilliyə hesablanmış mühüm addımlar sırasındadır.
Akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev Azərbaycanın xarici siyasət konsepsiyasının yaradıcısı və icraçısı kimi Azərbaycana çox sayda tərəfdaşlar qazandırmış, dünyanın müxtəlif ölkələri ilə yaratdığı əlaqələr nəticəsində Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi tanınmasına nail olmuşdur.
O, Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin tarixi varisliyin parlaq nümayəndəsi kimi xidmətlərini qeyd edərək Prezident İlham Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlişinin və dövlət başçısı seçilməsinin bu tarixi varisliyin davamı olduğunu vurğulayıb. Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndərin yolunu daha da zənginləşdirdiyini, bu yolu layiqincə təmsil etdiyini və ölkəmizi dünyanın sayılıb-seçilən ölkələrindən birinə çevirdiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, Prezident İlham Əliyev apardığı məqsədyönlü islahatlar nəticəsində ölkəmizdə şaxələndirilmiş iqtisadiyyat, çoxaspektli inkişaf prinsipini əsas götürərək tolerantlıq, multikulturalizm siyasətini uğurla tətbiq edir, Azərbaycanda siyasi həmrəyliyin formalaşmasına böyük töhfələr verir.
“Ulu Öndərin ən mühüm xidmətlərindən biri də Qarabağı dünyaya Azərbaycan torpağı kimi tanıtmaqdan ibarət idi”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin bu vəzifənin öhdəsindən də müvəffəqiyyətlə gəldiyini vurğulayıb. Əlavə edib ki, Ulu Öndərin layiqli davamçısı İlham Əliyev Qarabağın tarixi Azərbaycan torpağı olduğunu qazandığı böyük Zəfərlə bir daha təsdiq edib.
Sonra Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi, akademik Asəf Hacıyev “Ümummilli Lider  haqqında söz” adlı məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev uzaqgörənliyi, qətiyyəti və cəsarəti, geniş dünyagörüşü ilə bir dövlət başçısı, aparıcı siyasi lider və diplomat kimi bütün dünyada tanınmışdır.
Akademik Asəf Hacıyev qeyd edib ki, Azərbaycanı gələcəkdə müstəqil dövlət kimi görən Ümummilli Lider SSRİ rəhbərliyi qarşısında təkidli tələblər irəli sürərək, strateji əhəmiyyətli bir sıra sənaye və istehsal müəssisələrinin respublikada inşasına nail olmuş, həyata keçirdiyi səmərəli islahatlarla çox qısa zamanda ölkəmizin iqtisadi inkişaf göstəricilərinə görə keçmiş ittifaq respublikaları arasında ilk yerlərdən birini tutmasını təmin etmişdir.
Məruzəçi görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin təşəbbüsü, zəhməti və uzaqgörənliyi sayəsində, böyük əziyyətlər bahasına tarixi addım atıldığını, SSRİ dövründə Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Lisey yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, məhz 50 il bundan öncə əsası qoyulmuş hərbi məktəbin yetişdirdiyi əsgər və zabitlər 44 günlük Vətən müharibəsində xalqımıza tarixi Zəfər yaşatdılar.
“Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında, mədəniyyətimizin inkişafında müstəsna xidmətlər göstərmiş böyük dövlət xadimi hər zaman milli kimliyi ilə qürur duymuş, çoxəsrlik mədəniyyətimizin və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasını gələcək nəsillərə tövsiyə etmişdir. Hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən Ulu Öndərin yürütdüyü siyasət uğurla davam etdirilir. Bu gün hər birimiz Azərbaycan vətəndaşı olaraq dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevi daim minnətdarlıq hissi ilə yad edir, dərin hörmətlə anırıq”, – deyə akademik Asəf Hacıyev əlavə edib.
Tədbirdə, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı”, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev “Azərbaycanda kimya sənayesinin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Radiasiya Problemləri İnstitutunun (RPİ) aparıcı elmi işçisi, fizika elmləri doktoru Elçin Hüseynov “Azərbaycan elmi: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” və  AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının şöbə müdiri, RPİ-nin aparıcı elmi işçisi, fizika elmləri doktoru Sakin Cabarov “Heydər Əliyev və Azərbaycan ordusu” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək, Ulu Öndərin müvafiq sahələrdə həyata keçirdiyi uğurlu siyasətdən və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıblar.
Sonda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev və AMEA-nın müşaviri, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında çoxşaxəli fəaliyyətindən bəhs edib, Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüblər. Vurğulanıb ki, Ümummilli Lider  Heydər Əliyev bütün həyatını Azərbaycanın rifahına həsr edib, ictimai-siyasi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın inkişafı üçün çalışıb, millətimiz, xalqımız üçün əlindən gələni əsirgəməyib. Bu gün Ulu Öndərin siyasi kursu ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən yeni reallıqlar işığında uğurla və müvəffəqiyyətlə davam etdirilir.

A conference on the topic “Heydar Aliyev: Teaching statehood and the modern period” was held at ANAS
On May 6, the Presidium of ANAS held a conference on “Heydar Aliyev: statehood training and modern era” dedicated to the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
Firstly, the memory of national leader Heydar Aliyev and martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov spoke about the historical services of the great leader Heydar Aliyev, the architect and founder of our independent state, the great leader in the field of scientific, political, economic and cultural construction, as well as his role in the current activities of ANAS. He said that thanks to the wise policy and historical foresight of the national leader Heydar Aliyev, the idea of national statehood, as well as the establishment of the modern state of Azerbaijan and the realization of our people's independence were achieved.
Academician Arif Hashimov brought to the attention that the world-famous politician Heydar Aliyev paid great attention and care to the development of science in our country, including ANAS during his leadership in Azerbaijan. After the great leader came to power for the second time, the threat of closure of the Academy was eliminated and a new stage of development of Azerbaijani science began.
He stressed that as a result of the successful internal and foreign policy of great leader Heydar Aliyev on the rising line by President Ilham Aliyev, Azerbaijan achieved important historical achievements and the historic victory in the 44-day Patriotic War was the triumph of Heydar Aliyev's policy.
Then vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli made a report on “On the ways of independence: from Heydar Aliyev to Ilham Aliyev”.
Academician Isa Habibbayli spoke about the merits of national leader Heydar Aliyev towards our independence. He noted that genius person Heydar Aliyev paid great attention to training of highly qualified personnel in military sphere in the years of leadership of Azerbaijan in USSR period and supported opening of Military Lyceum named after Jamshid Nakhchivanski. According to him, the Great Leader achieved the inclusion of the Azerbaijani language as the state language in the Constitution of 1978 and laid great foundations for the state independence of Azerbaijan.
“As a result of the services of national leader Heydar Aliyev to our people, the ideas of azerbaijanism were formed in our country even during the Soviet period”, said the vice-president, adding that for this reason Azerbaijan was one step ahead in terms of determining the national ideology after gaining independence compared with other countries of the former USSR: “The great leader Heydar Aliyev is the founder of the independent state of Azerbaijan, as well as the founder of the Azerbaijani state ideology.”
Academician Isa Habibbayli noted that all the political, ideological, military and economic processes necessary for Azerbaijan in the first years of independence were resolutely, consistently and purposefully carried out by great leader Heydar Aliyev at the highest level. The establishment of the basis of political sovereignty of Azerbaijan by the great personality, the approval of the Constitution of the independent state are important steps taken to strengthen the political independence of our country.
He also spoke about the importance of the “Contract of the century” signed in 1994, which is one of the important projects implemented in the direction of ensuring economic sovereignty and emphasized its importance as an international treaty, as well as a manifesto of Azerbaijan's independence. İsa Habibbayli said that the countries of the world recognize the independence of Azerbaijan in the light of this agreement.
The vice-president emphasized the adoption of the tricolor flag as the state flag of the Nakhchivan Autonomous Republic on the initiative of national leader Heydar Aliyev at the Nakhchivan Supreme Soviet session on November 17,1990, as one of the important works done to restore the statehood of the independent Azerbaijan. He said that as a result of the tireless activity of the Great Leader, the implementation of land reforms, army building, transition to market economy, the formation of the private sector in our country are among the important steps calculated on economic independence.
Academician Isa Habibbayli added that the genius person Heydar Aliyev as the founder and executor of the foreign policy concept of Azerbaijan gained a large number of partners and achieved recognition of Azerbaijan as an independent state as a result of his relations with various countries of the world. Noting the merits of national leader Heydar Aliyev as a bright representative of historical succession, he emphasized that President Ilham Aliyev's coming to political power and his election as head of state are a continuation of this historical succession. The speaker noted that President Ilham Aliyev further enriched the path of the Great Leader, deservedly represented this way and turned our country into one of the most revered countries of the world.
Vice-president of ANAS said that as a result of purposeful reforms, President Ilham Aliyev successfully applies the policy of tolerance and multiculturalism based on the principle of diversified economy, multi-aspect development in our country and makes a great contribution to the formation of political solidarity in Azerbaijan.
“One of the most important services of the great leader was to introduce Karabakh to the world as the land of Azerbaijan,” academician Isa Habibbayli said and emphasized that national leader Heydar Aliyev successfully coped with this task. He added that the worthy successor of the great leader, Ilham Aliyev, once again confirmed that Karabakh is the historical land of Azerbaijan with a great victory.
Then the Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), academician Asaf Hajiyev made a report on the theme “A word about the National Leader”. He said great personality Heydar Aliyev was known all over the world as a head of state, leading political leader and diplomat with his farsightedness, determination and courage, broad outlook.
The speaker noted that due to the initiative, hard work and foresight of the outstanding statesman Heydar Aliyev, a historic step was taken at the cost of great suffering and the Military Lyceum named after Jamshid Nakhchivanski was established during the USSR. He stressed that soldiers and officers trained by the military school founded 50 years ago had a historical victory for our people in the 44-day Patriotic War.
“The great statesman, who has made an exceptional contribution to the protection of our national and moral values and the development of our culture, has always been proud of his national identity and recommended to future generations the preservation of our centuries-old culture and moral values. Currently, the policy of the great leader pursued by President Ilham Aliyev continues successfully. Today, each of us, as a citizen of Azerbaijan, always pays tribute to the great personality Heydar Aliyev with a sense of gratitude and we remember with deep respect,” academician Asaf Hajiyev added.
The event was also attended by the head of the Department of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Doctor of Philology Elnara Akimova “Heydar Aliyev and Azerbaijani Literature”, executive director of the Institute of Additive Chemistry, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev “The role of Heydar Aliyev in the development of the chemical industry in Azerbaijan”, leading researcher of the Institute of Radiation Problems (İRP), doctor Elchin Huseynov “Science of Azerbaijan: from Heydar Aliyev to Ilham Aliyev”, etc. The head of the department of the Higher Attestation Commission under the President, a leading researcher of the İRP, Doctor of Physical Sciences Sakin Jabarov made reports on the topic “Heydar Aliyev and the Azerbaijani army” and spoke about the successful policy pursued by the great leader in the relevant fields and achievements.
In conclusion, ANAS Vice-President, academician Dilgam Taghiyev and ANAS advisor, academician Yagub Mahmudov spoke about the multifaceted activities of the great man Heydar Aliyev before the Azerbaijani people and state, shared memories of the great leader. He was emphasized that national leader Heydar Aliyev devoted his whole life to the welfare of Azerbaijan, worked for the development of Azerbaijan during his social and political activity, did everything for our nation and people. Today, the political course of the Great Leader is successfully continued by the President of the country Mr. Ilham Aliyev in the light of new realities.