Mayın 12-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq bundan öncə bir sıra bölmələrin üzvləri ilə görüşlərin keçirildiyini və Akademiyanın gələcək inkişafına təkan verə biləcək təkliflərin səsləndirildiyini söyləyib. Ümumi yığıncağın davamı olaraq keçirilən görüşün önəminə toxunan akademik təkliflərin ümumiləşdirilərək yekunda qərar layihəsinə salınacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri bölmə üzvlərini Akademiyanın gələcək fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə hədəflənmiş görüşdə aktiv olmağa çağırıb, mövcud imkanlar çərçivəsində görülə biləcək işlərə dair təkliflərini dinləməyə hazır olduğunu deyib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, görüşün keçirilməsində məqsəd AMEA-nın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, islahatlarla bağlı təkliflərin dinlənilməsi və gələcək yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsidir. O bildirib ki, AMEA-nın Ümumi yığıncağına qədər də akademik Arif Həşimovun iştirakı ilə elmi müəssisə və təşkilatların rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirilib, obyektiv problemlər, büdcədənkənar gəlirlərin artırılması, innovativ fəaliyyətin genişləndirilməsi və s. istiqamətlərdə geniş müzakirələr aparılıb.
Akademik Rasim Əliquliyev görüşün əhəmiyyətli olduğunu və demokratik prinsiplər əsasında təşkil edildiyini bildirib, səsləndiriləcək və yazılı şəkildə veriləcək istənilən fərdi və kollektiv təkliflərin toplanılaraq ətraflı şəkildə təhlil edildikdən sonra Rəyasət Heyətinə təqdim olunacağını vurğulayıb.
Bu gün Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətindəki mövcud problemlərə toxunan akademik Rasim Əliquliyev ilk növbədə problemin elmin idarəetməsinin təşkilindən və koordinasiyasından qaynaqlandığını, kadr məsələsində də ciddi problemlərin yarandığını deyib, xüsusilə Rəyasət Heyəti aparatında işçilərin say həddinin çox olduğunu bildirib. O, ümumilikdə Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda problemlərin mövcudluğunu qeyd edib və işçilərin attestasiyasının ilk olaraq Rəyasət Heyəti aparatından başlanılmalı olduğunu vurğulayıb.
Bundan əlavə, gələcəkdə elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları vəzifəsinə təyinatın elmi ictimaiyyətin müzakirəsi əsasında və etimadı doğrultmuş şəxslərdən seçilməsini təklif edib.
Həmçinin elmə dövlət sifarişinin verilməsinin milli intellektual potensiala dəstək olacağını, nəticədə bu istiqamətdə respublikamızın xaricdən asılılığını azaldacağını deyib. O, dövlət müəssisələrinin elmə olan tələbatının müəyyənləşdirilməsi və təşkili mexanizmi məqsədilə normativ hüquqi sənədə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə daha sonra çıxış edən akademiklər Cavad Abdinov, Nazim Məmmədov, Əli Abbasov, Adil Qəribov, Fikrət Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mərdanov, Oktay Qasımov, İslam Mustafayev, Vəli Hüseynov, Namiq Cəlilov, Afiq Həsənov və Ramiz Alıquliyev mövcud problemlərə toxunub, AMEA-nın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və s. ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərə münasibətini bildirib, verilən təkliflərin Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılacağını diqqətə çatdırıb.

12-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с действительными членами и членами-корреспондетами Отделения физико-математических и технических наук НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что до этого были проведены встречи с членами ряда отделений, в ходе которых прозвучали предложения, нацеленные на дальнейшее развитие Академии. Говоря о значимости мероприятия, академик отметил, что все выдвинутые предложения будут обобщены и включены в проект постановления Общего собрания.
И.о. президента НАНА призвал ученых отделения принять активное участие в дискуссиях, нацеленных на определение сфер дальнейшей деятельности Академии, и добавил, что готов выслушать все предложения в связи с мероприятиями, которые могут быть реализованы в рамках имеющихся возможностей.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев, который сообщил, что целью встречи является совершенствование деятельности НАНА, озвучивание предложений в связи с реформами и определение дальнейшей дорожной карты. Академик отметил, что и до Общего собрания НАНА при участии академика Арифа Гашимова состоялись встречи с руководящими лицами научных учреждений и организаций, в ходе которых были широко обсуждены объективные проблемы, способы получения внебюджетных доходов, вопросы по расширению инновационной деятельности и т.д.
Подчеркнув значимость встречи, которая организована, опираясь на демократические принципы, академик Расим Алигулиев сообщил, что индивидуально и коллективно озвученные или представленные в письменном виде предложения будут глубоко проанализированы и переданы в Президиум НАНА.
Говоря о проблемах, которые сегодня имеются в деятельности Национальной академии наук, вице-президент НАНА отметил, что проблема исходит, в первую очередь, из недочетов в организации и координации управления наукой, также возникли серьезные проблемы в кадровом вопросе, особенно превышает норму число сотрудников в аппарате Президиума. Академик сообщил, что проблемы имеются в структуре аппарата Президиума в целом, и подчеркнул, что при проведении аттестации необходимо начать с сотрудников аппарата Президиума.
Помимо этого, академик предложил в будущем осуществлять назначения на должность генеральных директоров научных учреждений и организаций из числа оправдавших доверие лиц, опираясь на мнение научной общественности.
Академик Расим Алигулиев также сообщил, что государственные заказы будут поддерживать национальный интеллектуальный потециал, в результате этого уменьшится зависимость республики в данной сфере от зарубежных стран, и подчеркнул, что есть необходимость в нормативно-правовом документе, определяющем потребность государственных структур в науке и регулирующем механизм сотрудничества.
Далее на мероприятии выступили академики Джавад Абдинов, Назим Мамедов, Али Аббасов, Адиль Гарибов, Фикрет Алиев, члены-корреспонденты НАНА Мисир Марданов, Октай Гасымов, Ислам Мустафаев, Вели Гусейнов, Намиг Джалилов, Афиг Гасанов и Рамиз Алыгулиев. Ученые говорили о существующих проблемах и выдвинули свои предложения по совершенствованию деятельности НАНА и т.д.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который высказал свое мнение об озвученных в ходе встречи предложениях и сообщил, что на заседании Президиума все эти предложения будут вынесены на обсуждение.