Mayın 13-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
İclasda əvvəlcə akademik Arif Həşimov 85 illik yubileyi münasibətilə akademik Zemfira Səfərovaya, 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əli-zadəyə və 65 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Şakir Musayevə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
Daha sonra akademik Arif Həşimov “Elm günü” münasibətilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin əməkdaşları – biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, AMEA-nın akademik-katibinin xidmətinin elmi katibi Gülarə Hacıyeva, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Reyhan Qasımova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, riyaziyyat elmləri doktoru Toğrul Muradov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Məmmədov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səfa Qarayev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Quliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov və AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi Coşqun Məmmədova AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının elmi katiblərinin iş təcrübəsinə görə fərqləndirilməsini təklif edib.
Akademik Arif Həşimov qeyd olunan təklifin baxılması məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Maliyyə və Hüquq şöbələrinin müdirlərinə tapşırıqlarını verib.
Tədbirdə, həmçinin bir sıra elmi-təşkilati məsələlər də müzakirə olunub və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin 75 illik yubileyi münasibətilə qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının və onun davamı olaraq elmi bölmə Ümumi yığıncaqlarının yekunları haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov AMEA-nın 6 elmi bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə son bir neçə gündə görüşlərin keçirildiyini, mövcud problemlərin dinlənildiyini, eləcə də Akademiyanın hazırkı potensialından istifadə etməklə gələcək fəaliyyət planının və yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsinə dair təkliflərin qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bölmə üzvləri ilə görüşlərdə səsləndirilən bütün təkliflər bölmələrin elmi katiblərinin iştirakı əsasında süzgəcdən keçirilərək ümumiləşdiriləcək və AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının qərar layihəsində əksini tapacaq.
Məsələ ilə bağlı Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər – İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Adil Qəribov, Fikrət Əliyev, İsmayıl Hacıyev və Fuad Əliyev çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının yekunları haqqında qərar qəbul edib.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə komissiya yaradılıb.
İclasda, həmçinin akademik İradə Hüseynova mayın 20-də Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında keçiriləcək növbəti tarla seminarı haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, sözügedən tədbir ölkə başçısının çağırışlarından irəli gələrək respublikanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, mədəni bitkilərin yeni sortlarının yaradılması və tətbiqində, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də sözügedən tədbirdə iştirakı qərara alınıb.
Daha sonra AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev 26-29 may 2022-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində təşkil olunacaq sərgidə Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının iştirakına hazırlıqla bağlı məlumat verib. Akademik festivalın AMEA-nın nüfuzu üçün geniş imkanlar açdığını bildirib, hazırlıq işləri, eləcə də sərgilənəcək elmi nailiyyətlərlə bağlı mütəmadi olaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsi tərəfindən reportajların, müsahibələrin hazırlanaraq KİV-də yayımının həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, festivalın digər müəssisələr, həmçinin AMEA üçün ayrılmış pavilyonu 16-24 may tarixlərində sərgilərin hazırlanması məqsədilə iştirakçıların ixtiyarına veriləcək.
İclasda AMEA-nın festivalda yüksək səviyyədə iştirakı ilə bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələr verilib, həmçinin Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də festivala qatılması qərarlaşdırılıb.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov bir sıra məsələlərə toxunub, müəssisələrin Elmi şuralarında təsdiqlənmiş dissertasiya mövzularının adlarının problem şuralarında müzakirəsi ilə bağlı müvafiq addımların atılmasının, eləcə də respublikadakı elmi tədqiqatların koordinasiyasının gücləndirilməsinin vacibliyini bildirərək iclasa yekun vurub.

13-го мая состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале академик Ариф Гашимов вручил почетные грамоты НАНА академику Земфире Сафаровой – по случаю ее 85-летнего юбилея, члену-корреспонденту НАНА Фирангиз Ализаде – по случаю ее 75-летнего юбилея и члену-корреспонденту НАНА Шакиру Мусаеву – по случаю его 65-летнего юбилея.
Затем академик Ариф Гашимов вручил почетные грамоты НАНА сотрудникам аппарата Президиума Академии по случаю Дня науки – доктору философии по биологии Эсмире Алирзаевой, ученому секретарю при службе академика-секретаря НАНА Гюларе Гаджиевой, доктору философии по технике Рейхан Гасымовой, доктору философии по филологии Арзу Мамедханлы, доктору философии по филологии Зюмрюд Мансимовой, доктору философии по филологии Айнур Махмуд, доктору математических наук Тогрулу Мурадову, доктору философии по филологии Сархану Хавери, доктору философии по химии Эльнуру Мамедову, доктору философии по аграрным наукам Афигу Мамедову, доктору философии по филологии Хикмету Гулиеву, доктору философии по филологии Сафе Гараеву, доктору философии по технике Ильгару Гулиеву, доктору философии по технике Гусейну Гусейнову, доктору философии по физико-математическим наукам Фаризу Имранову и ученому секретарю при службе вице-президента НАНА Джошгуну Мамедову.
На заседании вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев предложил поощрить ученых секретарей аппарата Президиума НАНА в соответствии с опытом работы.
Для рассмотрения этого предложения академик Ариф Гашимов дал соответствующие поручения заведующим отделами финансов и права аппарата Президиума НАНА.
На мероприятии также были рассмотрены научно-организационные вопросы, было принято постановление в связи с 75-летним юбилеем вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос об итогах Общего собрания НАНА от 27 апреля 2022 года и общих собраний научных отделений, которые прошли в качестве его продолжения. В своем выступлении академик Ариф Гашимов сообщил, что в течение последних нескольких дней состоялись встречи с действительными членами и членами-корреспондентами 6-ти научных отделений НАНА, в ходе которых ученые рассказали о существующих проблемах, а также были приняты предложения по определению плана дальнейшей деятельности Академии с использованием имеющегося потенциала и разработке дорожной карты. Академик отметил, что озвученные во время встреч предложения будут обобщены при участии ученых секретарей отделений и найдут свое отражение в проекте постановления Общего собрания НАНА от 27 апреля 2022 года.
В связи с указанным вопросом выступили члены Президиума НАНА, академики Иса Габиббейли, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Адиль Гарибов, Фикрет Алиев, Исмаил Гаджиев и Фуад Алиев. Ученые высказали свои мысли и предложения.
После дискуссий было принято постановление об итогах Общего собрания НАНА от 27 апреля 2022 года.
Помимо этого, для совершенствования структуры и управления аппарата Президиума НАНА была создана соответствующая комиссия.
В своем выступлении на заседании академик Ирада Гусейнова рассказала об очередном полевом семинаре, который состоится 20-го мая при совместной организационной поддержке Отделения биологических и медицинских наук и Института генетических ресурсов в поселке Шихарх Тертерского района на Карабахской научно-исследовательской базе. Академик сообщила, что мероприятие имеет особое значение с точки зрения выполнения призывов главы государства, связанных с обеспечением продовольственной безопасности, созданием и применением новых сортов культурных растений, а также восстановлением и развитием сельского хозяйства на освобожденных от оккупации территориях.
После обсуждения вопроса было принято решение об участии членов Президиума НАНА на указанном мероприятии.
Далее председатель Рабочей группы по участию НАНА на фестивале «Teknofest Азербайджан», академик Расим Алигулиев рассказал о подготовке к участию научных учреждений и организаций НАНА на выставке, которая будет организована в рамках Фестиваля авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан», который пройдет 26-29 мая 2022 года в Баку. Академик сообщил, что фестиваль открывает для НАНА широкие возможности, и отметил, что регулярно Отделом информации аппарата Президиума НАНА готовятся и размещаются в СМИ репортажи и интервью о подготовительных работах и научных достижениях, которые будут представлены на выставке. Академик добавил, что с 16-го по 24-е мая павильон фестиваля, выделенный для ряда учреждений, в том числе и для НАНА, будет предоставлен участникам в пользование для подготовки выставок.
На заседании были даны соответствующие поручения и рекомендации, нацеленные на участие НАНА на фестивале на высоком уровне, а также было принято решение об участии на фестивале членов Президиума.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который, затронув ряд вопросов, отметил, что необходимо осуществить соответствующие мероприятия, связанные с обсуждением на проблемных советах названий тем диссертационных работ, утвержденных на ученых советах учреждений, а также усилить координацию научных исследований в республике, и подвел итоги заседания.