Akademik Arif Həşimov Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup xarici alimlə görüşüb
Mayın 25-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Bakıda keçirilən 13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup xarici alimlə görüşüb.
Görüşdə AMEA tərəfdən akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov iştirak ediblər.
Qonaqlardan isə görüşə Fransanın Lotaringiya Universitetinin professoru Mohammed El Ganaoui, Fransanın Lill Universitetinin professoru Ali Zaoui, Fransanın Limoj Universitetinin dosenti Helene Ageorges, Mərakeşin Elm və Texnologiya Akademiyasının professoru Abdelilah Benyoussef, Mərakeşin MAScIR Fondunun departament rəhbəri Zouheir Sekkat və Mərakeşin Kasablanka Universitetinin əməkdaşı Maha Ayache qatılıblar.
Tədbirdə çıxış edən akademik Arif Həşimov qonaqları salamlayaraq onları AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu bildirib və onlara Akademiyanın tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası 1945-ci ildə yaradılıb, həmin il təsisçilərindən 15 nəfər akademik seçilib və Mirəsədulla Mirqasımov Akademiyanın ilk prezidenti olub. AMEA-nın ötən müddət ərzində həm Azərbaycanın, həm də keçmiş SSRİ-nin ən görkəmli alimlərini yetişdirdiyini deyən akademik Arif Həşimov bu gün Elmlər Akademiyasında Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Kimya, Yer, Biologiya və Tibb, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, sözügedən bölmələrdə qlobal çağırışlara və müasir inkişaf tendensiyalarına uyğun, iqlim dəyişiklərinə, ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, su ehtiyatlarına, dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə, neft kimyasına, Azərbaycanın və Cənubi Qafqazın flora və faunasına, eləcə də ölkəmizin dilinə, tarixinə, ədəbiyyatına, əlyazmalarına və s. aid mühüm tədqiqatlar aparılır. Həmçinin vurğulayıb ki, dünyada açıq dənizdə neft ilk dəfə Xəzərdə Neft Daşlarında çıxarılıb və həmin quyuların və digərlərinin geoloji-kəşfiyyat işlərində AMEA-nın alimləri yaxından iştirak ediblər.
Bakı Mühəndislik Universitetinin və Kanadanın Ryerson Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı: nəzəriyyə və tətbiq” mövzusunda tədbirin materialları ilə yaxından tanış olduğunu bildirən akademik Arif Həşimov konfransın işinə salınmış mövzulara dair AMEA-da bir sıra tədqiqatların aparıldığını söyləyib, bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq proqramının tərtib edilməsinin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq haqqında sənədin hazırlanması gələcəkdə birgə konfrans və seminarların təşkilinə, kadr hazırlığına, tələbə mübadiləsinə rəvac verəcək.
Bundan əlavə, bu il AMEA-nın təşkilatçılığı ilə Türkiyə, İran, İspaniya, Bolqarıstan, Rumıniya, Norveç və digər ölkələrdən alimlərin iştirakı ilə beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini bildirib və qonaqları tədbirə dəvət edib.
Sonra çıxış edən Lotaringiya Universitetinin professoru Mohammed El Ganaoui dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və həmkarlarını AMEA nümayəndələrinə təqdim edib. Akademiya ilə əməkdaşlığın önəminə toxunan M.Ganaoui görüşün gələcəyə doğru birgə addımların atılmasında xüsusi rol oynayacağını deyib və müzakirələrin müsbət nəticə verəcəyini söyləyib. O, həmçinin birgə kadrların hazırlanması, doktorantların bilik səviyyəsinin artırılması, yay məktəblərinin təşkili sahəsində əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
M.Ganaoui bundan əlavə, 13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransında iştirakı barədə danışıb və tədbirdən irəli gələrək nəzərdə tutduğu tədqiqatlarla bağlı fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə, o cümlədən Mərakeşin Elm və Texnologiya Akademiyasının professoru Abdelilah Benyoussef, Mərakeşin MAScIR Fondunun departament rəhbəri Zouheir Sekkat, Kasablanka Universitetinin əməkdaşı Maha Ayache, Lill Universitetinin professoru Ali Zaoui və Limoj Universitetinin dosenti Helene Ageorges çıxış edərək təmsil etdikləri qurumlar və apardıqları tədqiqatlar barədə AMEA rəhbərliyinə məlumat veriblər. Çıxışlarda iqlim dəyişikliyi, kvant fizikası, nanomateriallar, nanotexnologiyalar, optiklər, fotoniklər və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı fikirlər qeyd olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva isə hazırda Akademiya ilə Fransanın Monpelye Universitetinin birgə həyata keçirdiyi doktorantura proqramı və kadr hazırlığı barədə məlumat verib.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov qonaqlara görüşdə iştirak etdikləri üçün minnətdarlığını bildirib və birgə əməkdaşlığın gələcək tədqiqatlar və nailiyyətlərin əldə edilməsində mühüm rol oynayacağını deyib.

Academician Arif Hashimov met with a group of foreign scientists who visited to Azerbaijan
On May 25,Acting  President of ANAS, academician Arif Hashimov met with a group of foreign scientists who visited to Azerbaijan within the framework of the 13th International Conference on Thermal Engineering held in Baku.
The meeting was attended by academician Arif Hashimov, head of the Scientific- organizational Department of the Presidium of ANAS, PhD in Physics, associate professor Rustam Rustamov, head of the Department of International Scientific Cooperation, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva and head of the Information Department, PhD in philology Aghahuseyn Shukurov.
Professor of Lorraine University of France Mohammed El Ganaoui, professor of Lille University of France Ali Zaoui, associate professor of University of Limoges of France Helene Ageorges, professor of Academy of Science and Technology of Morocco Abdelilah Benyoussef, head of Department of MAScİR Foundation of Morocco Zouheir Sekkat and employee of University of Casablanca of Morocco Maha Ayache attended the meeting.
Speaking at the event, academician Arif Hashimov welcomed the guests and said that he was pleased to see them in ANAS and informed them about the history and achievements of the Academy. He noted that the National Academy of Sciences was established in 1945, in the same year 15 of its founders were elected academician and Mirasadulla Mirgasimov was the first president of the Academy. Noting that over the past period ANAS has trained the most prominent scientists of both Azerbaijan and the former USSR, academician Arif Hashimov noted that today the Academy of Sciences has Divisions of Physics, Mathematics and Technology, Chemistry, Earth, Biology and Medicine, Humanities and Social Sciences. He noted that in accordance with the global challenges and modern development trends, climate change, environmental health, water resources, efficient use of sustainable energy sources, petrochemicals, flora and fauna of Azerbaijan and the South Caucasus, as well as the language, history, literature, manuscripts and so on aid important studies are conducted. He also emphasized that the world's first oil in the open sea was extracted in Oil Rocks in the Caspian Sea and scientists of ANAS took an active part in the geological exploration of these wells and others.
Academician Arif Hashimov, noting that he got acquainted with the materials of the event on the topic “The 13th International Conference on Thermal Engineering: theory and application”, held with the joint organization of Baku Engineering University and Ryerson University of Canada, noted that a number of studies on topics included in the conference are being conducted at ANAS and stressed the importance of compiling a joint program of cooperation in these areas. He said that the preparation of the document on cooperation will contribute to the organization of joint conferences and seminars, staff training and student exchange in the future.
In addition, this year ANAS organized an international conference with the participation of scientists from Turkey, Iran, Spain, Bulgaria, Romania, Norway and other countries and invited guests to the event.
Then professor of the Lorraine University Mohammed El Ganaoui thanked for the invitation and introduced his colleagues to the representatives of ANAS. Speaking about the importance of cooperation with the Academy M.Ganaoui said the meeting would play a special role in taking joint steps towards the future and said the discussions would yield positive results. He also emphasized that they are ready to cooperate in the field of joint training of personnel, increasing the level of knowledge of doctoral students, organization of summer schools.
M.Ganaoui also spoke about his participation at the 13th International Conference on Thermal Engineering and shared his views on the research he planned for the event.
At the meeting, professor of the Moroccan Academy of Science and Technology Abdelilah Benyoussef, head of the Department of Morocco's MAScİR Foundation Zouheir Sekkat, employee of University of Casablanca Maha Ayache, professor of Lille University Ali Zaoui and associate professor of Limoges University Helene Ageorges informed the leadership of ANAS about their organizations and researches.
The speeches highlighted cooperation in climate change, quantum physics, nanomaterials, nanotechnology, optics, photonics and other areas.
Head of the Department of International Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva informed about the doctoral program and staff training carried out jointly by the Academy and Montpellier University of France.