Akademik Arif Həşimov Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup xarici alimlə görüşüb
Mayın 25-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Bakıda keçirilən 13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup xarici alimlə görüşüb.
Görüşdə AMEA tərəfdən akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov iştirak ediblər.
Qonaqlardan isə görüşə Fransanın Lotaringiya Universitetinin professoru Mohammed El Ganaoui, Fransanın Lill Universitetinin professoru Ali Zaoui, Fransanın Limoj Universitetinin dosenti Helene Ageorges, Mərakeşin Elm və Texnologiya Akademiyasının professoru Abdelilah Benyoussef, Mərakeşin MAScIR Fondunun departament rəhbəri Zouheir Sekkat və Mərakeşin Kasablanka Universitetinin əməkdaşı Maha Ayache qatılıblar.
Tədbirdə çıxış edən akademik Arif Həşimov qonaqları salamlayaraq onları AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu bildirib və onlara Akademiyanın tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası 1945-ci ildə yaradılıb, həmin il təsisçilərindən 15 nəfər akademik seçilib və Mirəsədulla Mirqasımov Akademiyanın ilk prezidenti olub. AMEA-nın ötən müddət ərzində həm Azərbaycanın, həm də keçmiş SSRİ-nin ən görkəmli alimlərini yetişdirdiyini deyən akademik Arif Həşimov bu gün Elmlər Akademiyasında Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Kimya, Yer, Biologiya və Tibb, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, sözügedən bölmələrdə qlobal çağırışlara və müasir inkişaf tendensiyalarına uyğun, iqlim dəyişiklərinə, ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, su ehtiyatlarına, dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə, neft kimyasına, Azərbaycanın və Cənubi Qafqazın flora və faunasına, eləcə də ölkəmizin dilinə, tarixinə, ədəbiyyatına, əlyazmalarına və s. aid mühüm tədqiqatlar aparılır. Həmçinin vurğulayıb ki, dünyada açıq dənizdə neft ilk dəfə Xəzərdə Neft Daşlarında çıxarılıb və həmin quyuların və digərlərinin geoloji-kəşfiyyat işlərində AMEA-nın alimləri yaxından iştirak ediblər.
Bakı Mühəndislik Universitetinin və Kanadanın Ryerson Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı: nəzəriyyə və tətbiq” mövzusunda tədbirin materialları ilə yaxından tanış olduğunu bildirən akademik Arif Həşimov konfransın işinə salınmış mövzulara dair AMEA-da bir sıra tədqiqatların aparıldığını söyləyib, bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq proqramının tərtib edilməsinin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq haqqında sənədin hazırlanması gələcəkdə birgə konfrans və seminarların təşkilinə, kadr hazırlığına, tələbə mübadiləsinə rəvac verəcək.
Bundan əlavə, bu il AMEA-nın təşkilatçılığı ilə Türkiyə, İran, İspaniya, Bolqarıstan, Rumıniya, Norveç və digər ölkələrdən alimlərin iştirakı ilə beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini bildirib və qonaqları tədbirə dəvət edib.
Sonra çıxış edən Lotaringiya Universitetinin professoru Mohammed El Ganaoui dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və həmkarlarını AMEA nümayəndələrinə təqdim edib. Akademiya ilə əməkdaşlığın önəminə toxunan M.Ganaoui görüşün gələcəyə doğru birgə addımların atılmasında xüsusi rol oynayacağını deyib və müzakirələrin müsbət nəticə verəcəyini söyləyib. O, həmçinin birgə kadrların hazırlanması, doktorantların bilik səviyyəsinin artırılması, yay məktəblərinin təşkili sahəsində əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
M.Ganaoui bundan əlavə, 13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransında iştirakı barədə danışıb və tədbirdən irəli gələrək nəzərdə tutduğu tədqiqatlarla bağlı fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə, o cümlədən Mərakeşin Elm və Texnologiya Akademiyasının professoru Abdelilah Benyoussef, Mərakeşin MAScIR Fondunun departament rəhbəri Zouheir Sekkat, Kasablanka Universitetinin əməkdaşı Maha Ayache, Lill Universitetinin professoru Ali Zaoui və Limoj Universitetinin dosenti Helene Ageorges çıxış edərək təmsil etdikləri qurumlar və apardıqları tədqiqatlar barədə AMEA rəhbərliyinə məlumat veriblər. Çıxışlarda iqlim dəyişikliyi, kvant fizikası, nanomateriallar, nanotexnologiyalar, optiklər, fotoniklər və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı fikirlər qeyd olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva isə hazırda Akademiya ilə Fransanın Monpelye Universitetinin birgə həyata keçirdiyi doktorantura proqramı və kadr hazırlığı barədə məlumat verib.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov qonaqlara görüşdə iştirak etdikləri üçün minnətdarlığını bildirib və birgə əməkdaşlığın gələcək tədqiqatlar və nailiyyətlərin əldə edilməsində mühüm rol oynayacağını deyib.

Академик Ариф Гашимов встретился с группой зарубежных ученых, которые находятся с визитом в Азербайджане
25-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с группой зарубежных ученых, которые находятся с визитом в Азербайджане для участия на XIII Международной конференции по термальной инженерии, проходящей в Баку.
На встрече со стороны НАНА приняли участие академик Ариф Гашимов, начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов, заведующая Отделом международного научного сотрудничества, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.
Со стороны гостей на встрече участвовали профессор Университета Лотарингии (Франция) Мухаммед аль-Гани, профессор Университета Лилля (Франция) Али Завий, доцент Лиможского Университета (Франция) Хелен Аджорджи, профессор Академии науки и технологий Марокко Абдулла бен Юсиф, заведующий отделом Фонда MAScIR (Марокко) Зухейр Секкат и сотрудник Университета Касабланки (Марокко) Маха Айаче.
Поприветствовав гостей, академик Ариф Гашимов рассказал гостям об истории НАНА и полученных достижениях. Академик сообщил, что Национальная академия наук была учреждена в 1945 году, 15 соучредителей Академии были избраны ее действительными членами, а Мирасадулла Миргасымов – первым президентом организации. Сказав, что в течение всех этих лет в НАНА трудились выдающиеся ученые Азербайджана и всего бывшего Советского Союза, академик Ариф Гашимов добавил, что сегодня в НАНА функционируют отделения физико-математических и технических, химических, биологических и медицинских, гуманитарных, общественных наук и наук о Земле. И.о. президента НАНА отметил, что в соответствии с глобальными вызовами и тенденциями современного развития в указанных отделениях ведутся важные исследования, охватывающие проблемы изменения климата, оздоровления окружающей среды, нехватки водных ресурсов, рационального использования устойчивых источников энергии, нефтехимии, флоры и фауны Азербайджана и Южного Кавказа, а также вопросы языкознания, истории, литературы и т.д. Академик подчеркнул, что впервые в мире добыча нефти в открытом море была произведена на Нефтяных камнях в Каспийском море, и ученые НАНА принимали активное участие в проведении геологоразведочных работ на этих скважинах и т.д.
Сказав, что подробно ознакомился с материалами XIII Международной конференции «Термальная инженерия: теория и практика», которая прошла при совместной организационной поддержке Бакинского инженерного университета и Университета Райерсона (Канада), академик Ариф Гашимов сообщил, что в НАНА ведутся исследования по ряду тем, которые были представлены в работе конференции, и подчеркнул, что необходимо разработать программу сотрудничества в данном направлении. Академик отметил, что документ о сотрудничестве позволит проводить в будущем совместные конференции и семинары, осуществлять подготовку кадров, обмен студентами и т.д.
Помимо этого, и.о. президента НАНА сообщил, что в этом году при организационной поддержке Академии состоится международная конференция, на которой примут участие ученые из Турции, Ирана, Испании, Болгарии, Румынии, Норвегии и других стран, и пригласил гостей на это мероприятие.
Затем выступил профессор Университета Лотарингии Мухаммед аль-Гани, который поблагодарил академика за приглашение и представил своих коллег. Говоря о значении сотрудничества с НАНА, гость отметил, что эта встреча сыграет особую роль в развитии дальнейших связей, и выразил свою уверенность в том, что обсуждение ряда вопросов приведет к положительным результатам. Он также подчеркнул готовность к сотрудничеству в сфере совместной подготовки кадров, повышения уровня знаний у докторантов, организации летних школ и т.д.
Кроме этого, Мухаммед аль-Гани рассказал об участии на XIII Международной конференции по термальной инженерии и поделился своими мыслями в связи с дальнейшими исследованиями.
В ходе встречи выступили также профессор Академии науки и технологий Марокко Абдулла бен Юсиф, заведующий отделом Фонда MAScIR Зухейр Секкат, сотрудник Университета Касабланки Маха Айаче, профессор Университета Лилля Али Завий и доцент Лиможского университета Хелен Аджорджи. Гости рассказали руководству НАНА об организациях, которые они представляют, и проводимых ими исследованиях. Ученые поделились своими мыслями о сотрудничестве в области изменения климата, квантовой физики, наноматериалов, нанотехнологий, оптики, фотоники и т.д.
Далее заведующая Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева рассказала о программе докторантуры, которая в настоящее время совместно реализуется Академией наук и Университетом Монпелье (Франция), а также мероприятиях по подготовке кадров.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который поблагодарил гостей за участие на встрече и отметил, что сотрудничество сыграет большую роль в проведении совместных исследований и получении важных научных результатов.