AMEA-nın Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları ilə görüş keçirilib
Mayın 27-də AMEA-nın Əsas binasında 28 May - Müstəqillik Günü münasibətilə Akademiyanın Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları ilə görüş keçirilib.
Akademiyanın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov tədbiri giriş sözü ilə açaraq 44 günlük Vətən müharibəsi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin olunduğunu, Azərbaycanın öz gücü hesabına tarixi ədaləti bərpa etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, xalqımızın və ordumuzun Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında “Dəmir yumruq” kimi birləşməsi Vətən müharibəsi dövründə qələbəmizi şərtləndirən başlıca amillərdən biri olub.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının da Vətən müharibəsi dövründə həm ön, həm arxa, həm də informasiya cəbhəsində aktiv iştirak etdiyini deyən akademik Arif Həşimov Silahlı Qüvvələrimizə daim dəstək nümayiş etdirildiyini, alimlərimizin mətbuatda, beynəlxalq konfranslarda və sosial şəbəkələrdə erməni təbliğatına qarşı fəal mübarizə apardıqlarını diqqətə çatdırıb.
Akademiyanın Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşlarının daim diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edən AMEA rəhbəri onlardan texniki sahədə çalışanların elmə yönləndirilməsinin vacibliyini, gələcəkdə doktoranturaya qəbul olunanların müəyyən qayğı ilə əhatə olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsində öz tarixi torpaqları uğrunda mübarizə aparırdı və bu, ədalət uğrunda aparılan müharibə idi: “Ordumuz və xalqımız Ali Baş Komandanın ətrafında birləşərək ədaləti bərpa etmək uğrunda döyüşürdü və ona görə də “Dəmir yumruq” bu müharibənin simvoluna çevrildi. Vətən müharibəsi, həmçinin müasir müharibə aparmağın bir nümunəsi idi. Azərbaycanın apardığı müharibə ən müasir texnologiya əsasında qurulmuş müharibə idi. Cənab  Prezident ötən illər ərzində daim ordumuzun müasir texnika ilə təmin edilməsinə və onu idarə edə biləcək yeni nəslin yetişdirilməsi məsələsinə diqqətlə yanaşırdı. Şübhəsiz ki, Azərbaycan Prezidentinin apardığı ideoloji mübarizə də önəmli idi. Ölkə başçısının xarici mediaya verdiyi müsahibələrdə meydana qoyduğu aydın, qəti, kamil ideoloji mövqe bu müharibənin dünya miqyasında dərk olunmasına, obyektiv şərh edilməsinə və qələbə ilə başa çatmasına kömək etdi. Həm ideoloji cəbhədə gedən müharibə, həm döyüş cəbhəsində gedən müharibə, həm də arxa cəbhədə yekdillik bir-birini tamamladı. Bu, bizim qələbəmizin düsturudur. Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi ümummilli lideri və İlham Əliyev kimi lideri var. Buna görə də İlham Əliyevin adı Azərbaycan tarixinə Qalib Ali Baş Komandan kimi qızıl hərflərlə yazıldı”.
Daha sonra çıxış edən Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi təşkilat Vətən müharibəsi dövründə aktiv olub, ordumuza ianələr edib və müxtəlif zəruri ləvazimatlar göndərib. Həmçinin həmin müddətdə Vətən müharibəsində iştirak etmiş AMEA əməkdaşlarının ailə üzvlərinə daim diqqət və qayğı göstərildiyini vurğulayıb.
Akademiyanın Vətən müharibəsində 24 əməkdaşının iştirak etdiyini və onların ölkə başçısının müvafiq sərəncamları ilə ordenlərlə təltif olunduqlarını deyən professor Habil Qurbanov Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun əməkdaşı Manaf Bəhmənli və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşı Mahsun Bağırzadənin şəhidlik zirvəsinə ucaldıqlarını diqqətə çatdırıb. O cümlədən Vətən müharibəsindən sonra bir neçə qazinin Akademiyanın təşkilatlarında işə götürüldüklərini söyləyib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Bərdə Seysmik Stansiyasının müdiri Gəray Əsədov, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Radif Mustafayev və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Ruslan Məhəmmədov çıxış edərək döyüş təəssüratlarını bölüşüb, ölkə rəhbərliyi tərəfindən onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə isə çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsi ilə xalqımızın qürurunun bərpa edildiyini və başımızın ucaldıldığını, müharibə iştirakçılarının hər birinin gələcək nəsillərə nümunə olduğunu söyləyib.
Daha sonra xatirə şəkli çəkdirilib.
Sonda AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşlarına həsr olunan xatirə guşəsinin açılışı baş tutub.

27-го мая в Главном здании Академии наук состоялась встреча с сотрудниками НАНА, которые принимали участие в Отечественной войне. Встреча была приурочена ко Дню независимости – 28 Мая.
Мероприятие, которое прошло при организационной поддержке Союза свободных профсоюзов Академии наук, вступительным словом открыл и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который сообщил, что в результате 44-дневной Отечественной войны была обеспечена территориальная целостность нашей страны, Азербайджан своими силами восстановил историческую справедливость. Академик отметил, что одним из основных факторов, обусловивших нашу победу в Отечественной войне, стало сплочение нашего народа и армии вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в единый железный кулак.
Сказав, что научные учреждения и организации НАНА принимали активное участие в Отечественной войне как на передовой, так и в тылу, а также на информационном фронте, академик Ариф Гашимов добавил, что, наряду с поддержкой, которая оказывалась нашим Вооруженным силам, ученые вели активную борьбу против армянской пропаганды и на страницах печати, и на международных конференциях и в социальных сетях.
И.о. президента НАНА сообщил, что сотрудники Академии наук, которые принимали участие в Отечественной войне, всегда находятся в центре внимания, и подчеркнул, что необходимо направить их в науку и окружить соответствующей заботой тех, кто поступит в будущем в докторантуру.
Затем выступил вице-президент НАНА, генеральный директор Института литературы имени Низами Гянджеви, академик Иса Габиббейли, который отметил, что в ходе Отечественной войны азербайджанский народ вел борьбу за свои исторические земли, это была война, которая велась во имя справедливости: «Объединившись вокруг Верховного главнокомандующего, наша армия и наш народ боролся за восстановление справедливости, поэтому «Железный кулак» превратился в символ этой войны. Отечественная война также стала примером современной войны, которая опиралась на применение современных технологий. Все последние годы господин Президент уделял большое внимание вопросу оснащения нашей армии современной техникой и подготовки кадров, умеющих ею управлять. Несомненно, важное значение имеет и идеологическая борьба, которую вел Президент Азербайджанской Республики. Ясная, стойкая, совершенная идеологическая позиция, которую глава государства представил во время интервью, данных зарубежным СМИ, сыграла огромную роль в объективном восприятии и принятии этой войны в мировом масштабе. И борьба на идеологическом фронте, и война, которая велась на передовой, и единство в тылу – все эти факторы дополнили друг друга. Это – формула нашей победы. Азербайджанский народ счастлив, что у него есть такой общенациональный лидер, как Гейдар Алиев, и такой лидер, как Ильхам Алиев. Имя Ильхама Алиева вписалось в историю Азербайджана золотыми буквами как имя Верховного главнокомандующего – Победителя».
Далее выступил председатель Союза свободных профсоюзов, профессор Габиль Гурбанов, который сообщил, что руководимая им организация вела активную деятельность и в период Отечественной войны, перечисляла пожертвования в фонд армии и направляла на фронт все необходимое. Также он подчеркнул, что в дни войны внимание и забота уделялись семьям сотрудников НАНА, которые были на передовой.
Сказав, что в Отечественной войне приняли участие 24 сотрудника Академии наук, которые были награждены в соответствии с распоряжениями главы государства орденами, профессор Габиль Гурбанов сообщил, что сотрудник Института катализа и неорганической химии Манаф Бахманли и сотрудник Ленкоранского регионального научного центра Махсун Багирзаде стали шехидами. Он отметил, что после Отечественной войны несколько гази были приняты на работу в НАНА.
В ходе встречи также выступили руководитель Бардинской сейсмической станции функционирующего при НАНА Республиканского центра сейсмологической службы Герай Асадов, ведущий научный сотрудник Института философии и социологии, доктор философии по философии Радиф Мустафаев и начальник Штаба гражданской обороны Института почвоведения и агрохимии Руслан Мамедов, которые поделились своими воспоминаниями о днях войны и выразили благодарность руководству республики за оказанные им внимание и заботу.
В своем выступлении председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде отметила, что в ходе 44-дневной Отечественной войны была восстановлена национальная гордость нашего народа, который сегодня может жить с высоко поднятой головой, и подчеркнула, что каждый участник войны является примером для следующих поколений.
Затем была сделана памятная фотография.
В заключение состоялось открытие памятного стенда, посвященного сотрудникам Академии наук, которые принимали участие в Отечественной войне.