Akademik Arif Həşimov: “AMEA fəaliyyətini davam etdirəcək və akademiyaya olan diqqət daha da artacaq”
29.07.2022 15:00
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 2022-ci il 28 iyul tarixli Fərmanından irəli gələn vəzifələrin icrası üçün müəyyən tədbirləri müəyyənləşdirdik.
Bunu AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən akademik Arif Həşimov söyləyib. Akademik bildirib ki, Fərman ölkəmizdə elm və təhsilin daha sıx inteqrasiyası, bu sahədə proseslərin birgə aparılması cəhətdən mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Məlumdur ki, uzun illər ərzində elm və təhsilin inkişafında belə bir inteqrasiyanın aparılması üçün müəyyən hazırlıq işləri həyata keçirilirdi. Təhsil sistemində bakalavriat və magistratura pillələri ayrılmışdı. Bildiyimiz kimi, magistratura elmi dərəcə verilən bir pillədir. Əgər universitetlərdə elmi dərəcə verilən pillə varsa, magistr hazırlanırsa, mütləq onlar elmi tədqiqatla əlaqəli olmalıdır. Elmi tədqiqatlarla da əlaqəsi olması üçün artıq bunların vəhdət şəklində idarə edilməsi zəruridir. AMEA-da magistratura təhsilinin olmasına baxmayaraq, tədqiqatların birgə aparılması və koordinasiya olunması, mövzuların seçilməsi, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşməsi və onların respublikamızın bu günü, sabahı, gələcəyi üçün istiqamətləndirilməsi, bir mərkəzdən idarə olunması məsələləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Fərmanın əhəmiyyəti təkcə bu gün bizim verdiyimiz qiymətlə bitmir, gələcəkdə onun qiyməti veriləcək və daha da qiymətləndiriləcək. Çünki Fərmanda elə mühüm məsələlər qarşıya qoyulub ki, bunların həllini müəyyən müsahibə və yazılarda göstərmək çətindir. Artıq elmi-tədqiqat institutlarımız öz fəaliyyətlərində təhsilin inteqrasiyasını bilavasitə görəcəklər. Hazırda da bizim institutlarımızın əməkdaşları təhsil müəssisələrində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar. Ancaq bu pedaqoji fəaliyyətin onların tabe olduqları və yeni yaradılan Elm və Təhsil Nazirliyi və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi ilə bilavasitə aparılması onun səmərəliliyinin daha da artırılmasına xidmət edəcəkdir.
“Akademiyanın elmi ictimaiyyəti bu Fərmanı çoxdan gözləyirdi. Azərbaycanda zamanın tələbinə, ölkəmizin dünyada tutduğu mövqeyə uyğun olaraq islahatlar aparılır. Yenilənmənin bu formada getməsi AMEA-nın ictimaiyyətini çox sevindirdi. Milli Elmlər Akademiyası öz fəaliyyətini davam etdirəcək və əvvəlki kimi akademiyaya olan diqqət daha da artacaq. Akademiya da öz qarşısına qoyduğu vəzifələrin icrasında dövlətə söykənərək, onun qayğısını görərək daha da fəal iştirak edəcək. Respublikamız üçün elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsilin inteqrasiyasında daha fəal iştirak edəcək. Yəqin ki, biz bunun nəticələrini bir neçə ildən sonra daha dolğun şəkildə görəcəyik”, - deyə akademik Arif Həşimov bildirib.

At today's meeting of the Presidium of ANAS, we identified certain measures to fulfill the tasks arising from the Decree of President Ilham Aliyev “On some measures to improve management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan” dated July 28, 2022.
This was stated by the acting president of ANAS academician Arif Hashimov. The academician noted that the Decree is important from the point of view of closer integration of science and education in our country, joint processes in this area. It is known that for many years certain preparatory work has been carried out to implement such integration in the development of science and education. The bachelor's and master's degrees were allocated in the education system. If universities have a stage at which an academic degree is awarded and if a master's degree is being prepared, then they must necessarily be related to scientific research. Their management in the form of uniformity is necessary in order for it to be relevant to scientific research. Our research institutes will already directly see the integration of education in their activities. And currently, employees of our institutes are engaged in pedagogical activities in educational institutions. However, the implementation of this pedagogical activity directly with the subordinate and newly created Ministry of Science and Education and the State Agency for Science and Higher Education will contribute to further improving its effectiveness.
“The scientific community of the Academy has been waiting for this Decree for a long time. Reforms are being carried out in Azerbaijan in accordance with the requirements of the time, the position that our country occupies in the world. The update in this form made the public very happy ANAS. The National Academy of Sciences will continue its activities and as before, attention to the Academy will grow. Relying on the state and taking care of it, the academy will take an even more active part in fulfilling the tasks assigned to it. She will be more actively involved in the training of scientific personnel for our republic, the integration of science and education. We will probably see the results of this process more fully in a few years,” academician Arif Hashimov said.