Akademik Arif Həşimov: “AMEA fəaliyyətini davam etdirəcək və akademiyaya olan diqqət daha da artacaq”
29.07.2022 15:00
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 2022-ci il 28 iyul tarixli Fərmanından irəli gələn vəzifələrin icrası üçün müəyyən tədbirləri müəyyənləşdirdik.
Bunu AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən akademik Arif Həşimov söyləyib. Akademik bildirib ki, Fərman ölkəmizdə elm və təhsilin daha sıx inteqrasiyası, bu sahədə proseslərin birgə aparılması cəhətdən mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Məlumdur ki, uzun illər ərzində elm və təhsilin inkişafında belə bir inteqrasiyanın aparılması üçün müəyyən hazırlıq işləri həyata keçirilirdi. Təhsil sistemində bakalavriat və magistratura pillələri ayrılmışdı. Bildiyimiz kimi, magistratura elmi dərəcə verilən bir pillədir. Əgər universitetlərdə elmi dərəcə verilən pillə varsa, magistr hazırlanırsa, mütləq onlar elmi tədqiqatla əlaqəli olmalıdır. Elmi tədqiqatlarla da əlaqəsi olması üçün artıq bunların vəhdət şəklində idarə edilməsi zəruridir. AMEA-da magistratura təhsilinin olmasına baxmayaraq, tədqiqatların birgə aparılması və koordinasiya olunması, mövzuların seçilməsi, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşməsi və onların respublikamızın bu günü, sabahı, gələcəyi üçün istiqamətləndirilməsi, bir mərkəzdən idarə olunması məsələləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Fərmanın əhəmiyyəti təkcə bu gün bizim verdiyimiz qiymətlə bitmir, gələcəkdə onun qiyməti veriləcək və daha da qiymətləndiriləcək. Çünki Fərmanda elə mühüm məsələlər qarşıya qoyulub ki, bunların həllini müəyyən müsahibə və yazılarda göstərmək çətindir. Artıq elmi-tədqiqat institutlarımız öz fəaliyyətlərində təhsilin inteqrasiyasını bilavasitə görəcəklər. Hazırda da bizim institutlarımızın əməkdaşları təhsil müəssisələrində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar. Ancaq bu pedaqoji fəaliyyətin onların tabe olduqları və yeni yaradılan Elm və Təhsil Nazirliyi və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi ilə bilavasitə aparılması onun səmərəliliyinin daha da artırılmasına xidmət edəcəkdir.
“Akademiyanın elmi ictimaiyyəti bu Fərmanı çoxdan gözləyirdi. Azərbaycanda zamanın tələbinə, ölkəmizin dünyada tutduğu mövqeyə uyğun olaraq islahatlar aparılır. Yenilənmənin bu formada getməsi AMEA-nın ictimaiyyətini çox sevindirdi. Milli Elmlər Akademiyası öz fəaliyyətini davam etdirəcək və əvvəlki kimi akademiyaya olan diqqət daha da artacaq. Akademiya da öz qarşısına qoyduğu vəzifələrin icrasında dövlətə söykənərək, onun qayğısını görərək daha da fəal iştirak edəcək. Respublikamız üçün elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsilin inteqrasiyasında daha fəal iştirak edəcək. Yəqin ki, biz bunun nəticələrini bir neçə ildən sonra daha dolğun şəkildə görəcəyik”, - deyə akademik Arif Həşimov bildirib.

Академик Ариф Гашимов: «НАНА продолжит свою деятельность и внимание к академии еще больше возрастет»
29.07.2022 15:00
На сегодняшнем заседании Президиума НАНА мы определили определенные меры для выполнения задач, вытекающих из Указа Президента Ильхама Алиева «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года.
Об этом заявил исполняющий обязанности президента НАНА академик Ариф Гашимов. Академик отметил, что Указ имеет важное значение с точки зрения более тесной интеграции науки и образования в нашей стране, совместного проведения процессов в этой сфере. Известно, что на протяжении многих лет проводилась определенная подготовительная работа по осуществлению такой интеграции в развитии науки и образования. В системе образования были выделены ступени бакалавриата и магистратуры. Как мы знаем, магистратура-это уровень, на котором присуждается научная степень. Если в университетах есть ступень, на которой присуждается ученая степень и если готовится степень магистра, то они обязательно должны быть связаны с научными исследованиями. Управление ими уже в форме единообразия необходимо для того, чтобы оно имело отношение и к научным исследованиям. Несмотря на наличие в НАНА магистратуры, вопросы совместного проведения и координации исследований, выбора тем, определения приоритетных направлений и их направления на сегодня, завтра, будущее нашей республики, управления из одного центра имели особое значение. Значение Указа не только не заканчивается той ценой, которую мы даем сегодня, но в будущем он будет оценен еще больше. Потому что в Указе поставлены такие важные вопросы, решение которых трудно показать в определенных интервью и записях. Наши научно-исследовательские институты уже непосредственно увидят интеграцию образования в своей деятельности. И в настоящее время сотрудники наших институтов занимаются педагогической деятельностью в учебных заведениях. Однако осуществление этой педагогической деятельности непосредственно с подведомственными им и вновь созданными Министерством науки и образования и Государственным агентством по науке и высшему образованию будет способствовать дальнейшему повышению ее эффективности.
«Научное сообщество академии давно ждало этого Указа. В Азербайджане проводятся реформы в соответствии с требованиями времени, позицией, которую занимает наша страна в мире. Обновление в такой форме очень обрадовало общественность НАНА. Национальная академия наук продолжит свою деятельность и как и прежде, внимание к академии будет расти. Опираясь на государство и заботясь о нем, академия будет принимать еще более активное участие в выполнении поставленных перед ней задач. Она будет более активно участвовать в подготовке научных кадров для нашей республики, интеграции науки и образования. Наверное, мы увидим результаты этого процесса более полно через несколько лет», - сказал академик Ариф Гашимов.