AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi 2022-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil müəssisələrinin və KİV-in nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib. Yanvar ayı ərzində AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi, Humanitar, İctimai və Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin 2022-ci ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatların dinlənildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli göstəricilərin ötən illə müqayisədə yüksək olduğunu, xüsusilə Azərbaycan alimlərinin impakt faktorlu jurnallarda çıxan məqalələrinin sayının artdığını, tətbiq olunan işlərin miqyasının genişləndiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Akademiyanın Kimya Elmləri Bölməsinin 2022-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatı ictimaiyyətə təqdim edilir.
Sonra Kimya Elmləri Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, ötən il “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikası 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Şuşa İli” çərçivəsində, eləcə də AMEA-nın Ümumi yığıncağının 27 aprel 2022 ci il tarixli qərarının, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2021-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin yerinə yetirilməsi və ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması ilə bağlı işlər görülüb.
Akademik qeyd edib ki, ölkə başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” çərçivəsində Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu tərəfindən 2022-ci ildə Şəmkir və Yenikənd SES-lərdə aparılan sistematik elmi-tədqiqat işləri nəticəsində onların hidrotexniki qurğularının su mühitində korroziya sürətləri təyin olunub və korroziyaya qarşı katod mühafizəsi üsulu təklif edilib.
Eyni zamanda “Azərbaycan Respublikasında işğaldan azad edilmiş ərazilərin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”nın Tədbirlər Planı və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş AMEA-nın Tədbirlər planına əsasən Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu tərəfindən Tərtər rayonunda 1 ha ərazidə piramidal yolka, çinar və kiparis tingləri “Qarabağ-4” bitki boy stimulaşdırıcı istifadə edilməklə əkilib. Boy stimullaşdırıcı istifadə edilən bitkilərin kök sisteminin və gövdəsinin böyük fərqlə inkişaf etdiyi aşkar olunub.
Hesabat ilində AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələri və respublikanın kimya elmləri sahəsində digər elm və təhsil müəssisələrində fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar sahəsində 50 mühüm elmi və tətbiqi xarakterli nəticələr əldə edilib. İnstitutlar tərəfindən təklif edilən 5 iş müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirilib, müsbət nəticələr əldə olunub.
Belə ki, quyularda və neftçıxarma borularında asfalt, qətran və parafinçökmənin qarşısının alınması məqsədi ilə “Parkorin-22 A” parafinçökmə inhibitor-depressant və “Parkorin-22” parafinçökmə inhibitorunun istehsalı təşkil olunub. Şəmkir və Yenikənd SES-lərdə aparılan sistematik elmi-tədqiqat işləri nəticəsində adı çəkilən SES-lərin hidrotexniki qurğularının su mühitində korroziya sürətləri təyin olunub, SES-lərin su hövzələrinin kimyəvi və bakterioloji tərkibi müəyyənləşdirilib. Bəzi d.f- elementlərinin əsasında alınmış nanoqurukuşlu kompozitərin neftlərin reoloji xassələrinə, ən əsası axıcılığına təsiri araşdırılıb, tədqiqatlar nəticəsində neftin kinematik özlülüyün ~65-70%, qətranın miqdarı isə 50% aşağı düşdüyü müəyyən edilib. Dodesilfenolun formaldehid və ammonyakla kondesləşmə məhsulunun formaldehid və aminosirkə turşusu ilə reaksiya məhsulunun karbonatlaşmış kalsium duzu olan AKİ-124, formaldehid və p-benzoy turşusu ilə reaksiya məhsulunun karbonatlaşmış kalsium duzu olan AKİ-134 yeni yüksək qələvili çoxfunksiyalı aşqarlar sintez edilib.
Hesabat ilində bölmənin institutlarında 12 problemi əhatə edən 42 mövzu və 117 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 2 mövzu və 64 iş tamamlanıb. Bölmənin institutlarında 22 Azərbaycan patenti alınıb.
Bölməyə daxil olan institutların əməkdaşları tərəfindən 6 kitab (1-i xaricdə), 16 monoqrafiya (1-i xaricdə), 403 məqalə (229-u xaricdə), 794 tezis (191-i xaricdə), 3 dərslik, “Web of Science” və “Scopus” bazalarında 217, digər bazalarda isə 118 məqalə (ümumilikdə 335 məqalədən 132-si Q1 və Q4 kateqoriyalı jurnallarda) işıq üzü görüb, alimlərin əsərlərinə 3750 istinad qeydə alınıb.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, “Scimago” reytinq agentliyinin 2021-ci ildəki göstəricilərinə əsasən, Azərbaycan kimya elmi dünya üzrə 70-ci yerdə qərarlaşıb.
Bölmənin kadr potensialı barədə də danışan D.Tağıyev AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin tərkibində 10 həqiqi, 11 müxbir üzv, 81 elmlər, 254 fəlsəfə doktorunun fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Qeyd edilib ki, elmi dərəcəsi olan bir elmi işçiyə 3,57elmi əsər və 11,2 istinad düşür.
Bölmə institutlarında 40 magistrant, 163 doktorant və dissertant təhsil alır.
Məruzədə, həmçinin elmi kadrların hazırlanması, müqavilələr üzrə həyata keçirilmiş işlər, beynəlxalq əlaqələr, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltif və mükafatlar barədə də məlumat verib, problemlər və qarşıda duran vəzifələri diqqətə çatdırılıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında akademiklər – Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, Vaqif Abbasov, Vaqif Fərzəliyev, Abel Məhərrəmov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli və Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli kimyaçı alimlərin 2022-ci ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan kimya elminin inkişaf prosesində olduğunu diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bölmənin müəssisələrində tətbiqi xarakterli işlərin sayının artmasını müsbət qiymətləndirərək qeyd edib ki, qrant layihələrində, eləcə də Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” Tədqiqat və İnnovasiya Proqramında alimlərimizin iştirakı genişləndirilməlidir. Elm və Təhsil Nazirliyi birgə Azərbaycan alimlərinin elmimetrik göstəricilərinin təhlilinin aparılacağını, AMEA-da bu işlə yeni yaradılmış Elektron Akademiya şöbəsinin məşğul olacağını söyləyib.
AMEA rəhbəri Akademiyanın bütün elmi bölmələrində yeni nəsil kadrların yetişdirilməsi işinə diqqətin artırılmasının vacibliyini bildirərək 40 yaşadək elmlər doktorluğunu müdafiə edənlərin sayının ciddi dərəcədə az olduğunu söyləyib, bu istiqamətdə institutlarda əməli addımların atılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Rəyasət Heyətinin iclasında Kimya Elmləri Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat qənaətbəxş hesab edilib və müvafiq qərar qəbul olunub.

Отделение химических наук НАНА отчиталось за свою деятельность в 2022 году
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советник министра науки и образования Ниджат Мамедли, генеральные директора научных учреждений и организаций, соответствующие лица, представители высших учебных заведений и СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей важные результаты, полученные учеными Отделения химических наук НАНА в 2022 году.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с повесткой дня заседания. Сообщив, что на заседаниях Президиума НАНА, которые проходили в январе текущего года, были заслушаны отчеты о деятельности Лянкяранского регионального научного центра, отделений гуманитарных, общественных, физико-математических и технических наук в 2022 году, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что полученные результаты превышают прошлогодние показатели, особенно возросло число статей азербайджанских ученых, опубликованных в журналах с импакт-фактором, расширен масштаб примененных на практике работ.
Руководитель НАНА сообщил, что на сегодняшнем заседании Президиума вниманию общественности будет представлен отчет о деятельности Отделения химических наук Академии в 2022 году.
Затем был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА в 2022 году. Представив отчет, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Дильгам Тагиев сообщил, что в прошлом году велись работы, нацеленные на реализацию мероприятий, предусмотренных в документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «Плане мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», Распоряжении главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша», постановлении Общего собрания НАНА от 27 апреля 2022 года, «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2021-2025 годы», а также на повышение оборонной мощи страны.
Академик отметил, что в рамках утвержденного Распоряжением главы государства «Плана мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы» Институт катализа и неорганической химии провел в отчетном году систематические научно-исследовательские работы на Шамкирской и Еникендской ГЭС, в результате которых были выявлены скорости коррозии, происходящей на их гидротехнических сооружениях в водной среде, и был предложен метод катодной защиты от коррозии.
В то же время, согласно Плану мероприятий «Государственной программы восстановления и устойчивого развития освобожденных от оккупации территорий Азербайджанской Республики на 2021-2025 годы» и Плану мероприятий НАНА, утвержденному постановлением Президиума НАНА от 12 января 2021 года, в Тертерском районе на 1 гектаре земли Институтом нефтехимических процессов были высажены саженцы пирамидальных елок, платанов и кипарисов с использованием стимулятора роста растений «Карабах-4». Было выявлено, что корневые системы и стволы растений, при высадке которых был использован стимулятор роста, развиваются намного быстрее.
В ходе фундаментальных и прикладных исследований, которые велись в прошлом году в научных учреждениях Отделения химических наук НАНА и в других научных и образовательных учреждениях республики, охватывающих область химических наук, были получены 50 важных результатов, 5 из предложенных институтами работ прошли испытания в различных организациях, были получены положительные результаты.
Так, было налажено производство ингибитора-депрессанта парафиноотложений  «Parkorin-22 A» и ингибитора парафиноотложений «Parkorin-22», действие которых направлено на предотвращение появления асфальто-смолисто-парафиновых отложений в скважинах и промысловых трубопроводах, был определен химический и бактериологический состав водных бассейнов Шамкирской и Еникедской ГЭС и т.д.
Исследования, которые велись в 2022 году в институтах отделения, охватывали 12 проблем, 42 темы и 117 работ, завершены 2 темы и 64 работы, получены 22 патента республиканского уровня.
В отчетном году сотрудниками институтов, входящих в состав отделения, изданы 6 книг (1 – за рубежом), 16 монографий (1 – за рубежом), 403 статьи (229 – за рубежом), 794 тезиса (191 – за рубежом), 3 учебника, 217 статей опубликованы в престижных журналах, которые входят в базы «Web of Science» и «Scopus», 118 статей – в журналах, индексируемых в других базах (в целом 335 статей, 132 из них – в журналах категорий Q1 и Q4), на труды ученых ссылались 3750 раз.
Докладчик подчеркнул, что по данным рейтингового агентства «Scimago» за 2021-й год химическая наука Азербайджана занимает 70-е место в мире.
Говоря о кадровом потенциале отделения, академик Дильгам Тагиев сообщил, что в Отделении химических наук НАНА заняты 10 действительных членов, 11 членов-корреспондентов, 81 доктор наук и 254 доктора философии, на каждого научного сотрудника, имеющего ученую степень, приходится 3,57 научных трудов и 11,2 ссылок.
В институтах отделения обучаются 40 магистрантов и 163 докторанта и диссертанта.
В докладе также говорилось о подготовке научных кадров, мероприятиях, реализованных по договорам, международных связях, интеграции науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и премиях, существующих проблемах и предстоящих задачах.
После прослушивания отчета прошли дискуссии. В своих выступлениях академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Расим Алигулиев, Вагиф Аббасов, Вагиф Фарзалиев, Абель Магеррамов, Адиль Гарибов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов, советник министра науки и образования Ниджат Мамедли и ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов озвучили свои мысли и предложения.
Далее выступил академик Иса Габиббейли. Президент НАНА высоко оценил деятельность ученых-химиков в 2022 году. Сказав, что химическая наука Азербайджана находится в процессе развития, академик Иса Габиббейли положительно оценил рост числа работ прикладного характера, которые ведутся в учреждениях отделения, и подчеркнул, что необходимо расширить участие наших ученых в грантовых проектах, а также в Программе Европейского Союза по исследованиям и инновациям «Горизонт Европа». Руководитель Академии наук сообщил, что наукометрические показатели азербайджанских ученых будут анализироваться совместно с Министерством науки и образования, в НАНА эту работу будет выполнять созданный недавно отдел «Электронная Академия».
Отметив, что во всех научных отделениях НАНА необходимо уделять особое внимание подготовке новых кадров, академик Иса Габиббейли добавил, что число ученых, защитивших докторские диссертации до 40-а лет, незначительно, и подчеркнул, что в этом направлении в институтах должны осуществляться практические мероприятия.
На заседании Президиума отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук в 2022 году был признан удовлетворительным, в связи с этим было принято соответствующее постановление.