Akademik İsa Həbibbəyli: “90 ildir qeyd edilən “Türk Dili bayramı” ilk dəfə Türkiyədən kənarda, Azərbaycanla, xalqımızla birgə keçirilir”
26.09.2023 17:39
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu günlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam təmin olunması ilə nəticələnmiş lokal antiterror tədbirlərinin yaratdığı reallıqlar ölkəmizlə yanaşı, Türk dünyasında da sevinclə qarşılanmışdır.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş “Uluslararası Oğuz Türkcəsi Konfransı”nda çıxışında deyib.
Konfransın olduqca əlamətdar dövrə təsadüf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, antiterror tədbirlərinin keçirildiyi ərəfələrdə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın BMT kimi dünyanın ən ali qurumunun kürsüsündən “Qarabağ Azərbaycan torpağıdır” deməsi və “Qarabağda heç bir status qəbul edilə bilməz” bəyanatı müstəqillik dövründə 85 milyonluq türk xalqının və onun liderinin Azərbaycana verdiyi dəstəyin ən bariz nümunəsidir: “Bu günlər Azərbaycan, Türkiyə və Türk dünyası üçün çox böyük bir əlamətdar dövrdür. Müasir Türk dünyasının iki böyük lideri, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sentyabrın 25-də Naxçıvanda keçirdiyi zirvə görüşü, həmin görüş çərçivəsində İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin təməlinin qoyulması, “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında Qars-Naxçıvan dəmir yolu layihəsinə dair Niyyət Protokol”unun və digər sənədlərin imzalanması Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam bərpa etməsindən sonra yaranmış reallıqlar çərçivəsində yüksək qiymətə malik tarixi hadisədir”.
Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun 1932-ci il sentyabrın 26-da Mustafa Kamal Atatürkün başçılığı ilə keçirdiyi Birinci Türk Dili Qurultayında həmin tarixin “Türk Dili bayramı” kimi qeyd olunması haqqında qərar qəbul etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən 90 il ərzində bu əlamətdar günün qardaş ölkədə yüksək səviyyədə keçirildiyini bildirib. AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu 90 ildir qeyd etdiyi “Türk Dili bayramı”nı ilk dəfə Türkiyədən kənarda, Azərbaycanla, xalqımızla birgə keçirir.
“Bizim üçün şərəfdir ki, bu əlamətdar bayramı AMEA-da Türkiyənin mötəbər qurumları və Türk dünyasının alim və şairləri ilə birgə qeyd edirik. Konfransın bu salonda keçirilməsi də özünəməxsus əlamətdar hadisədir. Çünki 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Birinci Türkoloji Qurultay burada keçirilmişdir. Ötən 100 ilə yaxın müddət ərzində Türk dünyasının dili, ədəbiyyatı, mənəviyyatı çox inkişaf etmişdir və bu konfrans 2026-cı ildə keçirəcəyimiz İkinci Türkoloji Qurultayın bir növ başlanğıcıdır”.
Akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörənliklə səsləndirdiyi “Bir millət, iki dövlət” anlayışının indiki dövrdə də müstəqil türk dövlətlərinin, Türk dünyasının strategiyasının müəyyənləşməsində həlledici rol oynadığını söyləyib. Qeyd edib ki, Türkiyə və Azərbaycanın, eləcə də digər türk dövlətlərinin bütün platformalarda bir-birini dəstəkləməsi, Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin genişlənməsi ümumilikdə Türk dünyasının birliyinin daha da möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli daha sonra Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun başqanı, professor Dərya Örsə və Türk Dil Qurumunun başqanı, professor Osman Mertə AMEA adından hədiyyələr təqdim edib.

Академик Иса Габиббейли: «День турецкого языка, который отмечается на протяжении 90 лет, впервые проводится за пределами Турции в Азербайджане, вместе с нашим народом»
26.09.2023 17:39
Реалии, которые возникли в эти дни в результате локальных антитеррористических мероприятий, реализованных под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и ознаменовавшихся полным обеспечением территориальной целостности Азербайджана, были встречены с радостью не только в нашей стране, но и во всем тюркском мире.
Эти слова президент НАНА, академик Иса Габиббейли произнес во время своего выступления на международной конференции «Огузские языки», посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики.
Сказав, что конференция проходит в очень знаменательный период, академик Иса Габиббейли отметил, что слова Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана «Карабах – это азербайджанская земля» и его заявление «В Карабахе не может быть и речи о каком-либо статусе», произнесенные им накануне проведения антитеррористических мероприятий с трибуны такой влиятельной организации, как ООН, являются наглядным примером поддержки 85-миллионного турецкого народа и его лидера, оказанной Азербайджану в период независимости: «Эти дни – знаменательный период для Азербайджана, Турции и всего тюркского мира. Встреча двух великих лидеров современного тюркского мира – Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, которая состоялась 25-го сентября в Нахчыване, закладка в рамках этой встречи фундамента газопровода Игдыр-Нахчыван, подписание «Протокола о намерениях между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой по проекту железной дороги Карс-Нахчыван» и других документов – все это важнейшие исторические события, произошедшие в рамках реалий, возникших после полного восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности».
Руководитель НАНА сообщил, что 26-го сентября 1932 года Турецкое лингвистическое общество провело под руководством Мустафы Кемаля Ататюрка Первый лингвистический конгресс, на протяжении 90 лет эта дата на высоком уровне отмечалась в братской стране как День турецкого языка, и добавил, что в этом году впервые этот праздник отмечается за пределами Турции в Азербайджане, вместе с нашим народом.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Для нас большая честь отмечать этот знаменательный праздник в НАНА вместе с влиятельными научными организациями Турции, учеными и поэтами тюркского мира. Проведение конференции в этом салоне – само по себе знаменательное событие, так как с 26-го февраля по 6-е марта 1926 года здесь проходил Первый тюркологический съезд. За истекшие почти 100 лет язык, литература, духовность тюркского мира прошли долгий путь развития, и эта конференция в своем роде знаменует собой преддверие Второго тюркологического съезда, который мы проведем в 2026 году».
Сказав, что дальновидные слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства» и в настоящий период играют решающую роль в определении стратегии независимых тюркских государств, всего тюркского мира, руководитель НАНА отметил, что поддержка, которую оказывают друг другу Турция и Азербайджан, а также другие тюркские государства на всех платформах, и расширение деятельности Организации тюркских государств внесут свою лепту в еще большее укрепление единства тюркского мира в целом.
Затем академик Иса Габиббейли преподнес президенту Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессору Дерья Орсу и главе Турецкого лингвистического общества, профессору Осману Мерту подарки от имени НАНА.