AMEA-da “Heydər Əliyev 100: Türkiyə Yüz İli” mövzusunda tədbir keçirilib
Sentyabrın 29-da AMEA-nın Əsas binasında Türkiyə-Azərbaycan Yüzüncü İl Platformasının təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev 100: Türkiyə Yüz İli” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyə-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun həmsədri, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü Şamil Ayrım, Türkiyə-Azərbaycan Yüzüncü İl Platformasının sədri Elmin Sadıqov, Türkiyənin Marmara Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin sədri Akkan Suver, Milli Məclisin üzvləri, ali və orta təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Sonra qardaş Türkiyənin əldə etdiyi uğurlardan bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, çoxəsrlik dövlətçilik tariximizin şanlı səhifələrini yaşadığımız bugünlərdə ordumuz Qarabağda Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın suverenliyinin tam bərpa olunması kimi tarixi missiyanı yerinə yetirdi.
Bir il öncə məhz bu gün Prezident İlham Əliyevin 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzaladığını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, ötən müddət ərzində ölkəmizdə və dünyada Ulu Öndərlə bağlı keçirilən tədbirlər, çap olunan nəşrlər Ümummilli Liderin zəngin irsi ilə yanaşı, Azərbaycan dövlətinin nailiyyətlərinin təbliğinə, Azərbaycançılıq ideologiyasının möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə xidmət etmişdir.
Türkiyə-Azərbaycan dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin bu gün özünün ən yüksək dövrünü yaşadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu münasibətlərin təməlində Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” və Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın kədəri kədərimiz, sevinci sevincimizdir” sözlərinin dayandığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Türkiyə-Azərbaycan birliyi bütün dünya üçün qardaşlığın, birliyin, həmrəyliyin nümunəsinə çevrilib.
AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, ötən bir il ərzində Ulu Öndərin 100 illiyi bütün dünyada, xüsusilə Türkiyədə yüksək səviyyədə, eyni zamanda Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi isə ölkəmizdə ən ali səviyyədə qeyd olunub və davam etməkdədir. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da da Ulu Öndərin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyini, dövlətlərimizin uğurunun bütün elmi platformalarda alimlərimiz tərəfindən təbliğ olunduğunu vurğulayıb.
Ümummilli Liderin Azərbaycanın taleyində müstəsna rol oynadığını və xilaskarlıq missiyası ilə dövlətimizin müstəqilliyini qoruyub saxladığını deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, həmçinin Mustafa Kamal Atatürk Türkiyəni xarici düşmənlərdən təmizləyərək müstəqil dövlətlər sırasına qoşub.
“Ötən 100 ildə Türkiyə böyük inkişaf yolu keçərək dünyanın aparıcı və söz sahibi ölkələrindən birinə çevrilib. Xüsusilə son 22 ildə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyində iqtisadiyyatı güclü, NATO üzvü kimi dünyanın ən güclü ordularından birinə malik, hərbi sənayesi inkişaf etmiş, dünyanın diqqət mərkəzində olan ölkələrdən biridir. Eyni zamanda Azərbaycan son 20 ildə Prezident İlham Əliyevin liderliyində çox böyük inkişaf yolu keçib, Ulu Öndərin atdığı təməllər üzərində sürətlə inkişaf edən güclü dövlətə çevrilib”, - deyə AMEA rəhbəri bildirib.
Vətən müharibəsində qardaş Türkiyə xalqının və liderinin Azərbaycana verdiyi dəstəyi xatırladan natiq həmin dəstəyin, həmçinin sentyabrın 19-20-də Qarabağda aparılan antiterror tədbirləri zamanı Rəcəb Tayyib Ərdoğanın BMT kimi dünyanın ən ali kürsüsündən “Qarabağ Azərbaycan torpağıdır” deməsinin son illərdə Azərbaycan və Türkiyə Prezidentlərinin liderliyində yaşadığımız tarixi epoxanın ən önəmli anlarından olduğunu deyib.
Sonra Türkiyə-Azərbaycan Yüzüncü İl Platformasının sədri Elmin Sadıqov rəhbərlik etdiyi platformanın “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirdiyi tədbirlərdən danışıb. Azərbaycan tarixində 16-cı əsrdə Şah İsmayıl Xətainin, 18-ci əsrdə Nadir şahın, 21-ci əsrdə isə Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin liderliyində dövlətimizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu söyləyib.
Türkiyə-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun həmsədri, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü Şamil Ayrım çıxışında AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Görkəmli dövlət xadiminin vaxtilə Türkiyə parlamentindəki çıxışlarını, həmçinin Naxçıvanda Hüseyn Cavidin məqbərəsinin açılışında Ümummilli Liderin ona qarşı göstərdiyi diqqəti, Atatürkə, Türkiyəyə qarşı sevgisini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin liderliyində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini deyən Şamil Ayrım bildirib ki, “Qarabağ Azərbaycandır” və qardaş Türkiyə daim bizim yanımızdadır: “Heydər Əliyevin yetişdirdiyi lider bu gün Qafqazda tarix yazır və bundan sonra da Azərbaycana qarşı təhdid dili ilə danışanlar “Dəmir yumruğ”un gücünü görəcəklər”.
Tədbirdə, həmçinin Türkiyənin Marmara Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin sədri Akkan Suver, Akademiyanın Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı və başqaları çıxış edərək Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığından, ölkələrimizin son illərdə əldə etdiyi uğurlardan danışıb, bu birliyin dünya var olduqca davam edəcəyini söyləyiblər.

29-го сентября в Главном здании НАНА при организации платформы «Турция-Азербайджан: общее столетие» состоялось мероприятие, посвященное 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, сопредседатель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан, член Великого национального собрания Турции Шамиль Айрым, председатель платформы «Турция-Азербайджан: общее столетие» Эльмин Садыгов, председатель Фонда стратегических и социальных исследований «Marmara Group» Аккан Сувер, депутаты Милли Меджлиса, представители высших и средних учебных заведений и т.д.
Вначале прозвучали государственные гимны Азербайджанской Республики и Турецкой Республики.
Затем был продемонстрирован видеоролик, повествующий об успехах, достигнутых братской страной.
Открыв мероприятие вступительной речью, академик Иса Габиббейли сообщил, что мы живем в славный период многовековой истории государственности, недавно наша армия под руководством Верховного главнокомандующего провела в Карабахе антитеррористические мероприятия, в результате которых был полностью восстановлен суверенитет Азербайджана, и тем самым была выполнена важная историческая миссия.
Напомнив, что год назад именно в этот день Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева», академик Иса Габиббейли отметил, что за истекший период в республике и за ее пределами прошли многочисленные мероприятия и были выпущены в свет многочисленные издания, которые служат пропаганде не только богатого наследия Великого лидера, но и достижений Азербайджанского государства, а также укреплению и расширению идеологии азербайджанства.
Сказав, что сегодня дружеские и братские отношения между Азербайджаном и Турцией переживают наивысший расцвет, руководитель НАНА подчеркнул, что основой этих связей служат слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства» и Мустафы Кемаля Ататюрка «Горе Азербайджана – наше горе, радость Азербайджана – наша радость», и сегодня турецко-азербайджанское единство является примером братства, единства и солидарности для всего мира.
На протяжении текущего года, отметил академик, 100-летие Великого лидера отмечалось на высшем уровне во всем мире, особенно в Турции, а в нашей стране на высшем уровне отмечалось и продолжает отмечаться 100-летие Турецкой Республики. Президент НАНА подчеркнул, что и в Академии наук прошел ряд мероприятий, посвященных 100-летию Общенационального лидера и Турецкой Республики, выпущены в свет многочисленные издания, на всех научных платформах ученые пропагандируют успехи, достигнутые нашими государствами.
Сказав, что Великий лидер сыграл исключительную роль в судьбе Азербайджана, выполнил миссию спасителя и сохранил независимость нашего государства, академик Иса Габиббейли добавил, что в свое время Мустафа Кемаль Ататюрк очистил Турцию от иностранных врагов и вывел ее в ряд независимых государств.
Руководитель НАНА продолжил: «Пройдя за истекшие 100 лет большой путь развития, Турция превратилась в одно из ведущих государств мира, обладающих правом голоса. За последние 22 года под руководством Президента Реджепа Тайипа Эрдогана Турция стала страной с мощной экономикой, сильнейшей армией и развитой военной промышленностью, превратилась в одну из стран, находящихся в центре внимания всего мира. В то же время, за последние 20 лет Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева прошел большой путь развития, опираясь на заложенный Общенациональным лидером фундамент, и превратился в сильное государство».
Академик Иса Габиббейли напомнил о поддержке, оказанной Азербайджану братским турецким народом и его лидером во время Отечественной войны, и отметил, что эта поддержка, а также слова Реджепа Тайипа Эрдогана «Карабах – это азербайджанская земля», произнесенные накануне реализованных в Карабахе антитеррористических мероприятий с трибуны такой влиятельной организации, как ООН, являются важнейшими событиями исторической эпохи, которую мы проживаем в последние годы под руководством президентов Азербайджана и Турции.
Далее председатель платформы «Турция-Азербайджан: общее столетие» Эльмин Садыгов рассказал о мероприятиях, реализованных руководимой им платформой в рамках «Года Гейдара Алиева». Он подчеркнул, что в истории Азербайджана территориальная целостность государства была восстановлена в 16-м веке под руководством Шаха Исмаила Хатаи, в 18-м веке – Надир шаха, а в 21-м веке – Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева.
В своем выступлении сопредседатель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан, член Великого национального собрания Турции Шамиль Айрым выразил удовлетворение от визита в НАНА и поделился своими воспоминаниями об Общенациональном лидере, рассказал о выступлениях выдающегося государственного деятеля в парламенте Турции, внимании Великого лидера к нему во время открытия мавзолея Гусейна Джавида в Нахчыване, любви Гейдара Алиева к Ататюрку и Турции.
Сказав, что под руководством Президента Ильхама Алиева, являющегося достойным преемником Общенационального лидера, наша страна восстановила свою территориальную целостность, Шамиль Айрым добавил, что братская Турция всегда находится рядом с Азербайджаном: «Карабах – это Азербайджан! Лидер, которого подготовил Гейдар Алиев, сегодня пишет историю на Кавказе, и те, кто будут говорить с Азербайджаном на языке угроз, почувствуют силу «Железного кулак»а».
На мероприятии также выступили председатель Фонда стратегических и социальных исследований «Marmara Group» Аккан Сувер, генеральный директор Института кавказоведения НАНА, член-корреспондент Муса Гасымлы и другие, которые говорили о братстве Азербайджана и Турции, успехах, достигнутых нашими странами за последние годы, и подчеркнули, что единство двух государств будет продолжаться всегда.