AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi və Şəki Regional Elmi Mərkəzi 2023-cü ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabat veriblər
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (Şəki REM) 2023-cü il üzrə illik hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin üzvləri, bölmənin elmi müəssisələrin direktorları, direktor müavinləri, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, şöbə müdirləri, gənc alim və mütəxəssislər, sahibkarlar və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə YEB-də və Şəki REM-də 2023-cü il ərzində əldə olunan nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA bölmələrinin hesabat iclaslarının Rəyasət Heyətinin Böyük akt zalında keçirilməsinin bölmələrdə əldə olunan yüksək elmi nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
O, 2023-cü il ərzində ölkə başçısının müvafiq Sərəncamlarından irəli gələn vəzifələrin və dövlət proqramlarının icrası istiqamətində Akademiyanın bölmələrinə daxil olan institut və təşkilatlar qarşısında qoyulmuş məsələlərin tam şəkildə yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri, həmçinin “Heydər Əliyev İli”nə töhfə olaraq AMEA bölmələri, o cümlədən Yer Elmləri Bölməsinin də iştirakı ilə Ulu Öndərin zəngin həyatını və fəaliyyətini əks etdirən 50-yə yaxın fundamental monoqrafik əsərin işıq üzü gördüyünü bildirib.
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamın icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 9 yanvar 2024-cü il tarixli qərarı barədə danışan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi bölmələri tərəfindən Sərəncamının icrası ilə bağlı Akademiyanın Tədbirlər planının hazırlanması üçün müvafiq təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyini və bu təkliflər əsasında AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsinin hazırlandığını qeyd edib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı” təsdiq edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər tədbirin 2024-cü ildə ölkəmizdə keçirilməsinə dair qərarın qəbul edilməsinin dünya liderləri sırasında xüsusi mövqeyə malik olan Prezident İlham Əliyevə göstərilən siyasi dəstəyin, Azərbaycanın beynəlxalq arenada malik olduğu hörmət və nüfuzunun göstəricisi olduğunu bildirib. Bu mötəbər tədbirin ölkəmizdə baş tutmasının Azərbaycan elmi ictimaiyyəti qarşısında da mühüm vəzifələr qoyduğunu söyləyən AMEA prezidenti COP29-un alimlərimizin dünya alimləri ilə sıx əlaqələr qurmağa, yeni layihələrdə iştirak etməyə imkan verən əhəmiyyətli tədbirlərdən olduğuna diqqət çəkib.
AMEA rəhbəri ötən il Akademiya ilə bağlı qəbul olunmuş dövlət əhəmiyyətli sənədlər haqqında çıxış edərək, bu sənədlər arasında “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanını, “Azərbaycan Respublikasında elmi ekspedisiyaların təşkili və aparılması Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2016-cı il 2 avqust tarixli Qərarını xüsusi qeyd edib. O, həmçinin Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının A.A. Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun adlarının dəyişdirilməsi və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 30 sentyabr tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturu”nda dəyişiklik edilməsi haqqında” Qərarının icrasından irəli gələn məsələlər barədə məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə AMEA-nın A.A. Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun və Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun bazasında müvafiq olaraq Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu, eləcə də Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Qarabağa Böyük Qayıdışla bağlı AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın tam qələbəsi və Ermənistanın kapitulyasiyası ilə əlamətdar olan Böyük Zəfərin ölkənin tarixində yeni bir dövr açdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, 19-20 sentyabr 2023-cü il tarixində həyata keçirilən anti-terror əməliyyatı ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü tam şəkildə barpa olunub.
Bu müharibə və anti-terror əməliyyatını nəinki Azərbaycanın, eləcə də dünya hərb tarixinin nadir hadisəsi kimi qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib ki, 44 günlük müharibə, ondan sonrakı lokal hərbi və anti-terror əməliyyatlarının müasir dövdə hərbi strategiya va taktikanın hazırlanması və tətbiqi prosesində istifadə edilməsi, nüfuzlu hərbi akademiya və mərkəzlərdə tətbiq edilməsi təsadüfi deyil.
“44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan Qələbədən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə böyük quruculuq va yenidənqurma ilə Böyük Qayıdış epopeyasının da əsası qoyulmuşdur”, - deyən AMEA rəhbəri həm Böyük Zəfər, həm də Böyük Qayıdışın vahid tarixi prosesin tərkib hissəsi olub, bir-biri ilə sıx bağlı olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, İkinci Qarabağ müharibəsi və Böyük Qayıdış Azərbaycanın hərb tarixinə yenidən nəzər salınması və müasir çağırışlar əsasında yenidən öyrənilməsini də zəruri etmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli müasir dövrün çağırışlarını nəzərə alaraq Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı şöbəsinin yaradılması zərurətinin meydana çıxdığını söyləyib. O, Akademiyada Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı şöbəsinin yaradılmasını Qarabağa Böyük Qayıdışla bağlı görülən işlərə elmin dəstəyini ifadə edən əhəmiyyətli bir addım kimi qiymətləndirib.
Sonra AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini akademik Fəxrəddin Qədirov bölmənin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, AMEA Ümumi Yığıncağının və Rəyasət Heyətinin aidiyyəti qərarlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov qeyd edib ki, 2023-cü ildə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 14 problemi əhatə edən 43 mövzu, 47 elmi tədqiqat işi, 26 mərhələ üzrə elmi tədqiqat işi yerinə yetirilmiş, 18 mərhələ, 13 elmi-tədqiqat işi başa çatdırılmışdır. Hesabat ilində YEB-in əhatə dairəsində olan elmi müəssisədə 1 tətbiq işi tamamlanmış, 1 patent alınmış, təsərrüfat müqaviləsi əsasında 139 elmi-tətbiqi iş yerinə yetirilmişdir.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə 7 monoqrafiya, 12 kitab və 20 dərslik, 268 məqalə (108-i xaricdə), 185 tezisin (51-i xaricdə) nəşr edildiyini, onlardan 76-nın “Web of Science” və “Scopus” bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdıran məruzəçi bildirib ki, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin əhatə dairəsində olan elmi müəssisələrdə onlarla elmi konfrans, seminar, görüş və digər tədbirlər keçirilmiş, alimlərin Heydər Əliyevə həsr edilmiş kitabları, məqalələri və müsahibələri dərc edilmişdir.
O, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, qrantlar və təltiflər elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də AMEA-nın müəssisələrinin saytlarının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şəki REM-in 2023-cü il üzrə elmi və  elmi-təşkilati  fəaliyyəti  haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin baş direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü təqdim edərək bildirib ki, Şəki REM tərəfindən 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarları, AMEA prezidentinin sərəncamları əsas götürülərək, habelə dövlət proqramlarının icrasından irəli gələn işlər yerinə yetirilmişdir.
Məruzəçi hesabat ilində Şəki REM-də 7 yeni prioritet istiqamətdə, 8 şöbədə və 8 mövzu üzrə elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirildiyini, 4 kitabın, 53 məqalə və 28 tezisin nəşr olunduğunu bildirib. O, tədqiqatların əsasən təbii fəlakətlərin və texnogen sferadakı baş verə biləcək təhlükələrin proqnozlaşdırılması və operativ məlumatlandırılması, regionlar üzrə ekosistemə dair tədqiqatların aparılması, ekoturizm potensialından səmərəli istifadənin yollarının müəyyənləşdirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi və təbii ehtiyatların, o cümlədən bioloji müxtəlifliyin tədqiqi və səmərəli istifadəsi, regionlarda yabanı bitkilərin genetik ehtiyatlarının təbii areallarında tədqiqi, mühafizəsi, bərpası, çoxaldılması, reintroduksiyası və səmərəli istifadəsi üzrə fəaliyyətin həyata keçirilməsi, Azərbaycan Respublikasının şimal-qərb bölgəsinin tarixinin milli-mənəvi irsinin öyrənilməsi, “Azərbaycançılıq” ideologiyasına aid məsələlərin işlənib hazırlanması, Azərbaycanın insan, heyvan və bitki genefondunun tədqiqi, genetik kolleksiyalarının və məlumat bazalarının yaradılması  istiqamətləri üzrə aparıldığını qeyd edib.
Yusif Şükürlü, həmçinin bölmənin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatlarını diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Yer Elmləri Bölməsinin və Şəki REM-in 2023-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.
İclasda aparılan müzakirələrdə Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru akademik Akif Əlizadə, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Geologiya və Geofizika İnstitutunun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Abbasov, ETN akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, həmin institutun Xəzər dənizi üzrə mütəxəssisi c.ü.f.d. Elnur Səfərov, sahibkar Mehman Tağıyev və başqaları çıxış edərək əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildiriblər. Çıxış edənlər Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası, elm və istehsalatın əlaqələndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən, Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamın önəmindən, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP 29-un ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər, genişprofilli elmi istiqamət olan ekogeo ilə bağlı, Xəzər dənizinin şelf zonası, həmçinin dərinliyin geodinamikası məsələləri ilə bağlı dövlət proqramlarının hazırlanması, müştərək elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli YEB-in və Şəki REM-in 2023-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri gənc alimlərin elmə cəlb olunması, gənc elmlər doktorlarının sayının artırılması, elmlə istehsalatın inteqrasiyasının təşkili, elm sahələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, o cümlədən kollektiv fundamental elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində müvafiq tapşırıqlarını verib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Surxay Əkbərovun 70 və AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Hüseynovun 60 illik yubileylərinin Akademiyada keçirilməsinə dair qərarlar qəbul edilib.

Отделение наук о Земле и Шекинский региональный научный центр НАНА представили отчеты о своей деятельности в 2023 году
Состоялось заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), посвященное обсуждению годовых отчетов Отделения наук о Земле (ОНЗ) и Шекинского регионального научного центра (ШРНЦ) по итогам 2023 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены ОНЗ, генеральные и исполнительные директора, ученые секретари научных учреждений отделения, а также авторы важных научных результатов, заведующие отделами, молодые ученые и специалисты, предприниматели и соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей достижения, полученные в 2023 году в ОНЗ и ШРНЦ, изданные научные труды, книги и т.д.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что проведение отчетных заседаний отделений в Большом актовом зале здания Президиума НАНА приведет к доведению полученных важных научных результатов до внимания широкой общественности.
Руководитель НАНА сообщил, что в 2023 году задачи, поставленные в соответствующих распоряжениях главы государства и государственных программах перед институтами и организациями, которые входят в состав отделений Академии наук, были полностью выполнены; также в рамках «Года Гейдара Алиева» при участии отделений НАНА, в том числе Отделения наук о Земле, были выпущены около 50-ти фундаментальных монографических трудов, посвященных жизни и многогранной деятельности Общенационального лидера.
Говоря о постановлении Президиума НАНА от 9 января 2024 года, связанного с выполнением Распоряжения главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира», академик Иса Габиббейли отметил, что научные отделения НАНА представили Президиуму соответствующие предложения, на основе которых был подготовлен проект Плана мероприятий НАНА, связанный с выполнением указанного Распоряжения.
На заседании «План мероприятий НАНА, связанный с выполнением Распоряжения Президента Ильхама Алиева об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира» от 25 декабря 2023 года», был утвержден.
Сказав, что в текущем году в Азербайджане состоится 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, академик Иса Габиббейли добавил, что решение об этом является показателем уважения и авторитета, которыми обладают наша республика и ее лидер – Президент Ильхам Алиев – на международной арене; проведение столь престижного мероприятия в нашей стране ставит перед научной общественностью Азербайджана важные задачи, COP29 создаст возможности для налаживания тесных научных связей между учеными различных стран мира и участия отечественных ученых в новых проектах.
Руководитель НАНА рассказал о важных документах, принятых в прошлом году в связи с деятельностью Академии наук, среди которых особо отметил Указ Президента Азербайджанской Республики от 3 ноября 2023 года «Об утверждении Устава Национальной академии наук Азербайджана» и Постановление Кабинета министров Азербайджанской Республики от 1 ноября 2023 года о внесении изменений в «Правила организации и проведения научных экспедиций в Азербайджанской Республике», утвержденные 2 августа 2016 года. Академик также говорил о мероприятиях, реализованных в соответствии с принятым недавно Постановлением Кабинета министров об утверждении новых названий двух институтов НАНА, согласно которому на базе Института истории имени А.А.Бакиханова и Института археологии, этнографии и антропологии были созданы соответственно Институт истории и этнологии имени А.А.Бакиханова и Институт археологии и антропологии.
Говоря о задачах, стоящих перед НАНА в связи с Великим возвращением в Карабах, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что после исторической Победы, одержанной Азербайджаном под руководством Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева во Второй Карабахской войне, и полного восстановления территориальной целостности республики начался новый этап развития страны. Академик отметил, что ход этой войны и антитеррористических мероприятий – редкое событие в военной истории не только Азербайджана, но и всего мира, и неслучайно, что соответствующие операции изучаются сегодня в престижных военных академиях и центрах.
Руководитель НАНА продолжил: «После Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, началась эпопея Великого возвращения, обусловленная широкими созидательными и восстановительными работами на освобожденных от оккупации территориях». Академик подчеркнул, что и Великая Победа, и Великое возвращение – это составные части единого исторического процесса, они тесно связаны друг с другом, и необходимо заново взглянуть на военную историю Азербайджана, опираясь на вызовы современности.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, учитывая вызовы современности, возникла необходимость в создании в Институте истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА Отдела истории Карабахской войны и движения Великого возвращения, добавив при этом, что создание данного отдела станет значимым шагом, нацеленным на поддержку процесса Великого возвращения в Карабах со стороны науки и ученых.
Затем на мероприятии был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2023 году. Представляя отчет, заместитель председателя Ученого совета отделения академик Фахраддин Гадиров сообщил, что в отчетном году в центре внимания находились вопросы, нацеленные на реализацию мероприятий, предусмотренных в документах «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», «Государственная программа по геологическому изучению недр Земли и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы», постановлений Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик отметил, что в прошлом году в научных учреждениях, которые охватывает Отделение наук о Земле, велись научные исследования, охватывающие 14 проблем, 43 темы, 47 научно-исследовательских работ и 26 этапов, были завершены 18 этапов, 13 научно-исследовательских работ и 1 прикладная работа, получен 1 патент, на основе хозяйственного договора были выполнены 139 научно-прикладных работ.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений отделения, академик Фахраддин Гадиров сообщил, что в отчетном году были изданы 7 монографий, 12 книг и 20 учебников, 268 статей (108 – за рубежом), 185 тезисов (51 – за рубежом), 76 из статей были опубликованы в журналах с импакт-фактором, которые входят в базы «Web of Science» и «Scopus».
Докладчик отметил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в научных учреждениях, которые охватывает ОНЗ, прошли десятки конференций, семинаров, встреч и других мероприятий, изданы посвященные Гейдару Алиеву книги, статьи и интервью ученых.
Помимо этого, академик представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мероприятиях по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве, грантах и наградах, состоянии электронной науки, деятельности по обогащению виртуальной энциклопедии «Википедия», а также состоянии сайтов научных учреждений и страниц в социальных сетях.
Далее директор Шекинского регионального научного центра доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлу представил отчет о научной и научно-организационной деятельности ШРНЦ в 2023 году. Ученый сообщил, что в центре велись работы, нацеленные на выполнение задач, поставленных в указах и распоряжениях Президента Азербайджанской Республики, постановлениях Кабинета министров и Президиума НАНА, распоряжениях президента НАНА, а также в государственных программах.
Докладчик отметил, что в отчетном году в 8-ми отделах центра велись работы по 7-ми новым приоритетным направлениям, охватывающим 8 тем, были изданы 4 книги, 53 статьи и 28 тезисов. Юсиф Шукюрлу подчеркнул, что исследования охватывали, в основном, такие сферы, как прогнозирование и оперативное информирование о природных катаклизмах и техногенных угрозах, изучение экосистемы по регионам, выявление путей рационального применения туристического потенциала (экотуризм), охрана окружающей среды, изучение и рациональное использование природных ресурсов, в том числе биологического разнообразия, изучение, охрана, восстановление, увеличение, реинтродукция и рациональное использование генетических запасов диких растений в регионах, изучение истории и национально-духовного наследия северо-западного региона Азербайджанской Республики, разработка вопросов, связанных с идеологией азербайджанства, исследование генофонда человека, животных и растений в Азербайджане, создание генетических коллекций, баз данных и т.д.
Кроме этого, докладчик рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, интеграции науки и образования, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчетов о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук и Земле и Шекинского регионального научного центра в 2023 году удовлетворительными и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.
В дискуссиях приняли участие генеральный директор Института геологии и геофизики Министерства науки и образования (МНО) академик Акиф Ализаде, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы Академии наук член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, ведущий научный сотрудник Отдела грязевого вулканизма Института геологии и геофизики доктор философии по геолого-минералогическим наукам, доцент Орхан Аббасов, генеральный директор Института географии имени академика Г.Алиева МНО доктор географических наук Закир Эминов, специалист этого института по вопросам Каспийского моря доктор философии по географии Эльнур Сафаров, предприниматель Мехман Тагиев и другие, которые высказали свои мысли о полученных важных результатах. В выступлениях говорилось об интеграции науки и образования в Азербайджане, координации науки и производства, значении Распоряжения об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира» и проведения 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29 в нашей стране, а также выдвинули свои предложения, связанные с проведением исследований в области экологической географии, разработкой государственных программ по вопросам шельфовой зоны Каспийского моря и глубинной геодинамики, реализации совместных научных исследований и т.д.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность ОНЗ и ШРНЦ в 2023 году и рассказал о задачах, которые стоят перед ними. Руководитель НАНА дал соответствующие поручения в связи с привлечением молодых кадров в науку, увеличением численности молодых докторов наук, интеграцией науки и производства, расширением связей между отраслями науки, в том числе проведением коллективных фундаментальных научных исследований.
На заседании также были приняты постановления о проведении в Академии наук 70-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Сурхая Акперова и 60-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Вели Гусейнова.