AMEA prezidenti Nobel mükafatçısı ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan banqladeşli Nobel Sülh mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusla görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın tarixi, burada fəaliyyət göstərən elmi bölmələrin işi, eləcə də AMEA-nın elmi istiqamətləri barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Rəhbərlik etdiyi qurumun beynəlxalq elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi mərhələsində olduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri Nobel mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusun həm alim, həm də vətəndaş cəmiyyətinin lideri kimi Azərbaycanda yaxşı tanındığını xüsusi vurğulayıb. Həmçinin ötən ilin oktyabr ayında AMEA-da keçirilmiş “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, çətinliklər, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda onlayn formada çıxış etmiş Məhəmməd Yunusa təşəkkürünü bildirib.
Nobel Sülh mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunus çıxış edərək AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə “Kasıbların bankiri” əsəri haqqında yazdığı geniş həcmli elmi məqaləyə görə minnətdarlığını çatdırıb. O, apardığı elmi araşdırmalarından söz açaraq, xüsusən sosial biznes sahəsindəki fəaliyyəti və qazandığı uğurlar barədə ətraflı məlumat verib. Nobel mükafatına gedən yolun əsas problemlərini diqqətə çatdıran banqladeşli professor Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının beynəlxalq elmi əlaqələrini yüksək qiymətləndirib, özünün də bu münasibətlərə töhfə verə biləcəyini qeyd edib.
Sonda professor Məhəmməd Yunus və görüş iştirakçıları AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar. Qonaqlara binanın zəngin memarlıq xüsusiyyətləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Bəhmənli, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Rəhimoğlu, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Şükürov və Akademiyanın bir qrup əməkdaşı iştirak ediblər.

Президент НАНА встретился с лауреатом Нобелевской премии
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с лауреатом Нобелевской премии мира профессором Мухаммадом Юнусом (Бангладеш), который находится с визитом в нашей стране.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли подробно рассказал гостю об истории НАНА, деятельности научных отделений, а также направлениях научных исследований, которые ведутся в Академии наук. Сказав, что руководимая им организация расширяет свои международные научные связи, президент НАНА особо подчеркнул, что лауреат Нобелевской премии профессор Мухаммад Юнус хорошо известен в Азербайджане и как ученый, и как лидер гражданского общества. Академик выразил благодарность Мухаммаду Юнусу за его онлайн-выступление на международной научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, реалии, успехи и вызовы», которая состоялась в НАНА в ноябре прошлого года.
В своем выступлении лауреат Нобелевской премии мира профессор Мухаммад Юнус поблагодарил президента НАНА за обширную научную статью, написанную академиком о книге «Банкир для бедных». Говоря о своих научных исследованиях, Мухаммад Юнус подробно рассказал о своей деятельности и достигнутых успехах в сфере социального бизнеса. Профессор также рассказал об основных проблемах пути, ведущего к Нобелевской премии, высоко оценил международные научные связи Национальной академии наук Азербайджана и подчеркнул, что и сам будет способствовать их расширению.
В заключение профессор Мухаммад Юнус и другие гости Академии наук ознакомились со зданием Президиума НАНА и получили подробную информацию об архитектурных особенностях здания.
На встрече приняли участие народный писатель Чингиз Абдуллаев, и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, главный редактор «Халг газети» Афлатун Амашов, заместитель директора Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» Вагиф Бахманли, президент Международного евразийского фонда печати Умуд Рагимоглу, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров и группа сотрудников Академии наук.