Martın 18-də AMEA-nın Əsas binasında Tarix və Etnologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Türk sivilizasiyasının dirçəlişi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə foyedə türk dünyasının qədim tarixini, mədəniyyətini və milli dəyərlərini əks etdirən sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara ən xoş arzularını çatdırıb.
Novruzun Azərbaycan xalqının milli birlik bayramı olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Mərkəzi Asiya ölkələrində və Türkiyədə də rəsmi şəkildə qeyd olunan bu bayramı Türk dünyasının inteqrasiyasında mühüm faktorlardan biri kimi səciyyələndirib. Bildirib ki, Novruz bayramı adət-ənənələrimizin qorunmasına, milli-mənəvi dəyərlərimizin unudulmamasına, nəsildən-nəslə ötürülməsinə, milli birliyə, dostluğa, həmrəyliyə xidmət edən ümumxalq bayramıdır.
“Artıq dördüncü ildir ki, Azərbaycan xalqı bütün Türk dünyasının qədim bayramı olan Novruzu qalib ölkə, qalib xalq olaraq qarşılayır”, - deyə bildirən AMEA rəhbəri bu il bu bayramın müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə olaraq işğaldan azad edilmiş Xankəndidə, Xocalıda, Ağdərədə, Xocavənddə və bütün digər ərazilərimizdə qeyd edildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü il 19-20 sentyabr tarixli antiterror tədbirləri nəticəsində qazandığımız zəfərlər sayəsində indi ölkəmizin hər yerində Novruz bayramının təntənəsi, əhval-ruhiyyəsi yaşanmaqdadır. Bu il Novruz tonqalının işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda alovlandığını söyləyən alim qeyd edib ki, bu, Prezident İlham Əliyevin bütövlükdə Türk dünyası qarşısındakı ən böyük tarixi xidmətidir.
O, dövlət başçısının fevralın 14-də keçirilən andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı Türk dünyasının əhəmiyyətini xüsusi vurğuladığını deyib. Prezident İlham Əliyevin “Biz beynəlxalq təşkilatlarla bağlı bundan sonra da öz addımlarımızı atacağıq, ilk növbədə, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səylərimizi davam etdirəcəyik. Bu bizim üçün prioritetdir”, - fikirlərini xatırladıb.
AMEA rəhbəri Türk dünyasının qədim bayramlarından olan Novruzun, əslində, Türk soylarının qardaşlığından xəbər verdiyini söyləyib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra konfrans öz işini Dünya Türkologiya Mərkəzinin sədri, Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri tarix elmləri doktoru Güllü Yoloğlunun moderatorluğu ilə davam etdirib.
Tədbirdə “İraq türkmanlarının dili və tarixi haqqında”, “Kərkük türkmanlarının ibtidai inancları”, “Azərbaycan ərazisində Türk damğalarının mövcudluğu və yerləşdiyi areal”, “Qədim türk yeməklərinin innovasiyası”, “Qaraçay türklərinin adətləri”, “Qaqauz türklərində “Qurd” simvolu” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

В НАНА начала свою работу международная научная конференция «Возрождение тюркской цивилизации»
18-го марта в Главном здании Академии наук при организации Института истории и этнологии НАНА начала свою работу международная научная конференция «Возрождение тюркской цивилизации».
Вначале гости ознакомились с выставкой, отражающей древнюю историю, культуру и ценности тюркского мира.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли поздравил присутствующих с праздником Новруз и пожелал им всего наилучшего.
Сказав, что Новруз – это праздник национального единства азербайджанского народа, академик Иса Габиббейли назвал этот праздник, который официально отмечается в странах Центральной Азии и Турции, одним из важных факторов интеграции тюркского мира. Академик отметил, что Новруз – это общенародный праздник, служащий сохранению обычаев, традиций и национальных духовных ценностей, их передаче следующим поколениям, а также национальному единству, дружбе, солидарности.
Руководитель НАНА подчеркнул, что уже четвертый год, как азербайджанский народ празднует Новруз-байрам, являющийся древним праздником тюркского мира, в качестве народа-победителя, а в этом году впервые в истории независимого Азербайджана этот праздник отмечается и в освобожденных от оккупации Ханкенди, Ходжалы, Агдере, Ходжавенде и других территориях.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в результате 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических мероприятий, проведенных 19-20 сентября 2023 года, под руководством Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева были одержаны исторические победы, благодаря которым сегодня во всех уголках нашей страны празднуется Новруз-байрам и разжигаются праздничные костры, и все это – самая большая историческая заслуга Президента Ильхама Алиева перед всем тюркским миром.
В своей речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля, продолжил руководитель НАНА, глава государства особо подчеркнул значимость тюркского мира и отметил: «Мы будем и дальше предпринимать свои шаги, связанные с международными организациями, продолжим наши усилия, в первую очередь, в рамках Организации тюркских государств. Это для нас приоритет».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Новруз, являющийся одним из древних праздников тюркского мира, знаменует собой братство тюркских родов, и пожелал успехов работе конференции.
Затем мероприятие продолжило свою работу под модераторством председателя Всемирного центра тюркологии, заведующей отделом Института истории и этнологии доктора исторических наук Гюллю Йологлу.
На конференции были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «О языке и истории иракских туркманов», «Первобытные верования киркукских туркманов», «Обычаи тюрков-карачаевцев», «Символ волка у тюрков-гагаузов» и т.д.