Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub
Dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru Əziz Sancar Molekulyar Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) olub.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, eləcə də MBBİ-nin əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş Genomun quruluşu və ekspressiyası, Hüceyrənin membran sistemləri, Bioadaptasiya və Populyasiya genomiksi laboratoriyalarında aparılan elmi işlərlə, həmçinin akademik Cəlal Əliyevin kitabxanası və iş otağı ilə tanış olub.
Akademik İradə Hüseynova qonağa rəhbərlik etdiyi institutun yaranma və inkişaf tarixi, strukturu, burada aparılan tədqiqat işləri, əldə olunan uğurlar, hazırlanan kadr potensialı, müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və qrant layihələrində iştirakı barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin yaranması və əsaslı inkişaf etdirilməsi akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlıdır. Cəlal Əliyevin yaratdığı ənənəyə uyğun olaraq Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda gənclərin elmi fəaliyyəti və dünya elminə inteqrasiyası üçün bütün imkanlar yaradılıb.
İnstitut direktoru Əziz Sancar yaradıcılığının bu elm ocağında xüsusi yeri olduğunu vurğulayıb, dünya şöhrətli alimi MBBİ-də görməkdən böyük fəxr hissi keçirdiyini deyib.
MBBİ-də olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Nobel mükafatçısı institutun kadr potensialını, burada elmi-tədqiqat istiqamətində aparılan işləri yüksək qiymətləndirib, əməkdaşlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
O, Nobel mükafatını qazanmasına səbəb olan DNT təmiri sahəsindəki araşdırmaları və bioloji saatın tənzimlənməsinin əsaslarından danışıb. Əziz Sancar Nobel mükafatının əldə olunması istiqamətində təcrübələrini MBBİ alimləri ilə bölüşüb.
Sonda o, institutun “Xatirələr kitabı”na ürək sözlərini yazaraq, MBBİ-nin gənc əməkdaşlarının genetika sahəsindəki tədqiqatlarının Azərbaycanda və ümumilikdə Türk dünyasında insanlığa faydalı olacağına inamını bildirib.
Nobel mükafatçısı müəllifi olduğu “Hayatı və bilimi” adlı kitabını MBBİ-yə hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, Türk dünyasının elm fədaisi Əziz Sancar Azərbaycana AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin dəvəti ilə gəlib. Alim iyunun 6-dək davam edəcək səfəri müddətində AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclasında “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək, həmçinin bir sıra müəssisələrdə görüşlər keçirəcək.

Nobel Prize laureate Aziz Sancar visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies
The eminent scientist, Nobel Prize laureate, honorary member of ANAS, Professor of Biochemistry and Biophysics at the University of North Carolina School of Medicine Aziz Sancar, visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, director of State Agency for Science and Higher Education at the Ministry of Science and Education Ulker Sattarova, vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova, head of the Department of the international relations and work with the international scientific organizations of the Administration of the Presidium of ANAS, PhD in biology, docent Esmira Alirzayeva, head of public relations, press and information Department of the Presidium Administration of ANAS, PhD in philology, docent Agahuseyn Shukurov as well as the employees of IMBB participated in the meeting.
Nobel Prize laureate Aziz Sancar got acquainted with the scientific research conducted in the laboratories of the Institute with modern equipments. The world-famous scientist also became familiar with the library and study room of the academician Jalal Aliyev.
Academician Irada Huseynova informed the distinguished guest about the history, development, structure, researches, achievements, training of staff capacity, international relations and grant projects of the Institute. She underlined that the formation and development of new areas of biological science in Azerbaijan was associated with the name of academician Jalal Aliyev. The academician added that all conditions had been created in the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies for youths’ scientific activity and integration into world science according to the tradition of Jalal Aliyev.
The director of the Institute highlighted that she was proud to see Aziz Sancar at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
Professor Aziz Sancar expressed his satisfaction with his visit to the Institute and highly assessed the staff capacity and scientific research conducted in the laboratories of the Institute and wished the employees of the Institute success in their future activities.
Aziz Sancar also talked about his researches in the sphere of DNA Repair that won him a Nobel Prize and the basis of regulation of the biological clock and shared his experiences with the scientists of IMBB.
In the end, Aziz Sancar wrote his heartfelt words in the Guest Book and expressed his confidence that the researches of the young scientists of IMBB in the sphere of genetics will benefit Azerbaijan, the Turkic World and all mankind.
Nobel Prize laureate Aziz Sancar presented his book “Hayatı və bilimi” (“Life and Science”) to the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
It should be mentioned that the Nobel Prize laureate visited Azerbaijan at the invitation of the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli. Nobel Prize laureate Aziz Sancar will report on the theme “Turkic world science policy: realities and challenges” at the special meeting of ANAS and held meetings in several institutions during his visit, which is scheduled to last until June 6.