Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub
Dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru Əziz Sancar Molekulyar Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) olub.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, eləcə də MBBİ-nin əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş Genomun quruluşu və ekspressiyası, Hüceyrənin membran sistemləri, Bioadaptasiya və Populyasiya genomiksi laboratoriyalarında aparılan elmi işlərlə, həmçinin akademik Cəlal Əliyevin kitabxanası və iş otağı ilə tanış olub.
Akademik İradə Hüseynova qonağa rəhbərlik etdiyi institutun yaranma və inkişaf tarixi, strukturu, burada aparılan tədqiqat işləri, əldə olunan uğurlar, hazırlanan kadr potensialı, müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və qrant layihələrində iştirakı barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin yaranması və əsaslı inkişaf etdirilməsi akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlıdır. Cəlal Əliyevin yaratdığı ənənəyə uyğun olaraq Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda gənclərin elmi fəaliyyəti və dünya elminə inteqrasiyası üçün bütün imkanlar yaradılıb.
İnstitut direktoru Əziz Sancar yaradıcılığının bu elm ocağında xüsusi yeri olduğunu vurğulayıb, dünya şöhrətli alimi MBBİ-də görməkdən böyük fəxr hissi keçirdiyini deyib.
MBBİ-də olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Nobel mükafatçısı institutun kadr potensialını, burada elmi-tədqiqat istiqamətində aparılan işləri yüksək qiymətləndirib, əməkdaşlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
O, Nobel mükafatını qazanmasına səbəb olan DNT təmiri sahəsindəki araşdırmaları və bioloji saatın tənzimlənməsinin əsaslarından danışıb. Əziz Sancar Nobel mükafatının əldə olunması istiqamətində təcrübələrini MBBİ alimləri ilə bölüşüb.
Sonda o, institutun “Xatirələr kitabı”na ürək sözlərini yazaraq, MBBİ-nin gənc əməkdaşlarının genetika sahəsindəki tədqiqatlarının Azərbaycanda və ümumilikdə Türk dünyasında insanlığa faydalı olacağına inamını bildirib.
Nobel mükafatçısı müəllifi olduğu “Hayatı və bilimi” adlı kitabını MBBİ-yə hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, Türk dünyasının elm fədaisi Əziz Sancar Azərbaycana AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin dəvəti ilə gəlib. Alim iyunun 6-dək davam edəcək səfəri müddətində AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclasında “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək, həmçinin bir sıra müəssisələrdə görüşlər keçirəcək.

Всемирно известный ученый, лауреат Нобелевской премии, почетный член НАНА, профессор факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины (США) Азиз Санджар посетил Институт молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) Министерства науки и образования.
На встрече приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, директор Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Улькер Саттарова, вице-президент НАНА, директор ИМББ академик Ирада Гусейнова, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров, сотрудники ИМББ.
Вначале лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар ознакомился с научными исследованиями, которые ведутся в оснащенных современным оборудованием лабораториях института, а также с библиотекой и рабочим кабинетом академика Джалала Алиева.
Академик Ирада Гусейнова рассказала гостю об истории создания и развития руководимого ею института, структуре учреждения, проводимых здесь исследованиях, достигнутых успехах, подготовке кадрового потенциала, международных связях и участии в грантовых проектах. Академик сообщила, что формирование и развитие новых направлений биологической науки в Азербайджане связано с именем академика Джалала Алиева; в соответствии с заложенной Джалалом Алиевым традицией в Институте молекулярной биологии и биотехнологий созданы все условия для научной деятельности молодежи и интеграции в мировую науку.
Директор института подчеркнула, что испытывает чувство гордости от того, что всемирно известный ученый посетил ИМББ.
Выразив удовлетворение посещением ИМББ, лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар высоко оценил кадровый потенциал учреждения и проводимые здесь научные исследования, и пожелал сотрудникам института успехов в дальнейшей деятельности.
Азиз Санджар также рассказал об исследованиях в сфере восстановления ДНК, принесших ему Нобелевскую премию, и регулировании биологических часов, поделился своим опытом с учеными ИМББ.
В заключение он сделал записи в Книгу пожеланий и выразил уверенность в том, что исследования молодых сотрудников ИМББ в области генетики принесут пользу Азербайджану, тюркскому миру и всему человечеству в целом.
Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар подарил ИМББ свою книгу «Hayatı və bilimi» («Жизнь и наука»).
Отметим, что выдающийся деятель науки тюркского мира Азиз Санджар прибыл в Азербайджан по приглашению президента НАНА академика Исы Габиббейли. В рамках визита, который продлится до 6-го июня, Азиз Санджар выступит на специальном заседании Общего собрания НАНА с докладом «Научная политика тюркского мира: реалии и призывы», а также проведет встречи в ряде учреждений республики.