Rəyasət Heyətinin iclasında “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda məruzə dinlənilib
19.09.2024 11:15
Xəzər dənizinin səviyyəsi son 100 ildə 3 dəfə kəskin dəyişərək, dənizin orta illik səviyyəsi 1930-1977-ci illərdə 3,2 metr enib, 1978-1995-ci illərdə isə 2,5 metrə qədər yüksəlib. Bu proses nəticəsində respublikanın təqribən  850 km uzunluqlu sahil xətti zonasında 50 min hektara qədər torpaq sahəsi subasmaya məruz qalıb.
Bu sözləri AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AR ETN-nin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərkən deyib.
Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1996-2023-cü illərdə 2 metr endiyini deyən alim bu prosesin hazırda davam etdiyini, həmin müddətdə respublikamızın dənizsahili zonasında dəniz suları altından 38 min ha torpaq sahəsinin çıxdığını vurğulayıb.
“Xəzərətrafı 5 ölkə içərisində dənizin səviyyəsinin qalxıb-enməsindən ən çox ziyan çəkən dövlət Azərbaycan Respublikasıdır. Hazırda Xəzərsahili ərazidə əhalimizin yarıdan çoxu, sənaye potensialının isə 80 faizə qədəri yerləşir. Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1978-1995-ci illərdə kəskin qalxması sahil zonasında yerləşən sənaye və kənd təsərrüfatı infrastrukturlarına xeyli ziyan vurmuşdur”, - deyə professor Əmir Əliyev diqqətə çatdırıb.
Professor Əmir Əliyev çıxışında Xəzərin ekoloji problemləri ilə bağlı öz təkliflərini də səsləndirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub.

A report on “Changes in the Level of the Caspian Sea in Modern Times: Causes and Consequences” was presented at the meeting of the Presidium
19.09.2024 11:15
“The level of the Caspian Sea has undergone three sharp changes over the past 100 years, with the average annual sea level dropping by 3.2 meters between 1930 and 1977 and rising by up to 2.5 meters between 1978 and 1995. As a result of this process, up to 50,000 hectares of land in the 850 km coastal zone of the republic were flooded”-said Professor Amir Aliyev, Doctor of geographical sciences and head of the Department of the Institute of Geography of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan named after academician H.Aliyev, delivering a report on “Changes in the Level of the Caspian Sea in Modern Times: Causes and Consequences” at the meeting of the Presidium.
He mentioned that the Caspian Sea’s level decreased by 2 meters between 1996 and 2023, and this process is ongoing, with 38,000 hectares of land in the coastal zone of our republic emerging from under the sea during that period.
“Azerbaijan Republic is the state that has suffered the most from the fluctuations in the Caspian Sea’s level among the five Caspian littoral states. Currently, more than half of our population and around 80% of our industrial potential are located in the Caspian coastal area. The sharp rise in the Caspian Sea level between 1978 and 1995 caused significant damage to industrial and agricultural infrastructure located in the coastal zone,”-said Professor Amir Aliyev.
After the presentation, extensive discussions were held on the topic, and several important decisions were adopted by the Presidium.