Məlum olduğu kimi, mayın 26-da Bakıda “Teknofest Azərbaycan” festivalına start verilib. Festival çərçivəsində keçirilən sərgidə AMEA üçün də geniş sahəni əhatə edən xüsusi pavilyon ayrılıb.
Tədbirdə AMEA-da aparılmış uzunmüddətli tədqiqatların nəticəsi olan rəqabətədözümlü, intellektual texnoloji məhsulları nümayiş etdirmək üçün Akademiyanın 6 elmi-tədqiqat müəssisəsi və akademiyanın nəzdində fəaliyyət göstərən Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) 5 rezidenti iştirak edir.
Sərgidə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində təşkil olunan sərgidə iştirakı ilə bağlı İşçi qrupunun rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev, İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov, Akademiyanın bir sıra elmi müəssisələrinin rəhbərləri və digər məsul şəxslər AMEA-nın pavilyonuna baxış keçiriblər.
Sərgidə VİP tur zamanı “BAYKAR Teknoloji” şirkətinin baş direktoru Haluk Bayraktar AMEA-nın pavilyonu ilə yaxından tanış olub, əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. Eləcə də Türkiyə Elmlər Akaemiyasının prezidenti, prof., Dr. Müzəffər Şəkər, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə və digər elm və texnologiya sahəsi üzrə tanınmış nümayəndələr pavilyona baxış keçirib, təqdim olunan layihələrə maraqlarını ifadə ediblər.
Akademik Rasim Əliquliyev AMEA pavilyonuna ziyarətçilər tərəfindən böyük diqqət göstərildiyini bildirib, pavilyonun bir çox xarici şirkətlərin böyük marağına səbəb olduğunu deyib. Qeyd edib ki, “Teknofest Azərbaycan” festivalı Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasına böyük imkanlar açır və əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasında mühüm rol oynayır.
AMEA-nın pavilyonunda yer alan institutların, eləcə də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rəsmi nümayəndələri pavilyonu ziyarət edənlərə təmsil etdikləri müəssisələrin elmi və innovativ yenilikləri, əldə olunan son texnoloji nailiyyətlər, o cümlədən pilotusuz uçuş aparatları, robotlar, “ağıllı” qurğular, mikrosxemlər, mühərrik, hidravlika yağları və s. haqqında ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, “Teknofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyi və Selçuk Bayraktarın rəhbərlik etdiyi “Türkiye Teknoloji Takımı” – T3 Vəqfinin təşkilatçılığı ilə 2018-ci ildən etibarən hər il keçirilir (indiyədək 4 dəfə təşkil olunub). Türkiyədən kənarda ilk “Teknofest” mayın 26-29-da Azərbaycanda, Bakı Kristal Zalı və ətrafındakı Dənizkənarı Bulvar ərazisində keçirilir.

Как известно, 26-го мая в Баку стартовал Фестиваль авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан». На выставке, которая проходит в рамках фестиваля, для НАНА выделен специальный павильон, охватывающий широкую площадь.
На мероприятии НАНА представлена шестью научно-исследовательскими учреждениями и пятью резидентами функционирующего под ведомством Академии наук Парка высоких технологий, которые демонстрируют конкурентоспособную интеллектуальную технологическую продукцию, являющуюся результатом многолетних исследований, которые проводились в НАНА.
На выставке приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА, руководитель Рабочей группы по участию НАНА на выставке, которая проходит в рамках фестиваля «Teknofest Азербайджан», академик Расим Алигулиев, заведующий Управлением делами НАНА, профессор Эльтон Мамедов, руководители ряда научных учреждений Академии и прочие ответственные лица.
В ходе VİP-тура с павильоном НАНА ознакомился генеральный директор компании «BAYKAR Teknoloji» Халук Байрактар, который высоко оценил полученные в Академии наук достижения. Также с павильоном НАНА ознакомились президент Академии наук Турции, профессор Музаффер Шекер, председатель Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Ульви Мехтиев, первый вице-президент ГНКАР, академик Хошбахт Юсифзаде и другие известные в области науки и технологий лица. Гости проявили большой интерес к представленным здесь проектам.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что посетители с особым вниманием отнеслись к павильону НАНА, который вызвал также большой интерес многих зарубежных компаний. Академик отметил, что фестиваль «Teknofest Азербайджан» открывает широкие возможности для интеграции отечественной науки в мировую и играет важную роль в налаживании необходимых связей.
Официальные представители институтов Академии наук и резидентов Парка высоких технологий НАНА, продукция которых демонстрируется на выставке, подробно рассказали посетителям о научных инновациях учреждений, которые они представляют, полученных технологических достижениях, в том числе беспилотных летательных аппаратах, роботах, «умных» устройствах, микросхемах, моторных и гидравлических маслах и т.д.
Отметим, что фестиваль авиации, космоса и технологий «Teknofest» проводится ежегодно с 2018 года при организационной поддержке Министерства промышленности и технологий Турецкой Республики и Фонда турецкой технологической команды (Т3), которым руководит Сельчук Байрактар. До сих пор было организовано 4 фестиваля. За пределами Турции фестиваль проводится впервые. Мероприятие будет проходить в течение четырех дней, с 26 по 29 мая в Бакинском кристальном зале (Baku Crystal Hall) и на территории Бакинского приморского бульвара.