AMEA-da Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti Müzəffər Şəkərlə görüş keçirilib
Mayın 26-da AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, prof., Dr. Müzəffər Şəkərlə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İradə Hüseynova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik Arif Həşimov qonağı salamlayaraq onu AMEA-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, iki qardaş ölkə arasında bütün sahələrdə yüksək səviyyədə münasibətlərin olduğunu, “Teknofest Azərbaycan” festivalı sayəsində isə yeni dövrün – texnoloji əməkdaşlığın başladığını söyləyib. Qeyd edib ki, dost və qardaş Türkiyə Respublikası son illərdə yeni texnologiyalar və hərbi sənayedə yüksək nailiyyətlər əldə edib və indi bir çox dünya ölkələri pilotsuz uçuş aparatları və digər sahələrdə Türkiyənin təcrübəsini öyrənməyə çalışırlar. Qardaş ölkənin uğurlarının qürur yaratdığını dilə gətirən akademik Arif Həşimov AMEA və Türkiyə Elmlər Akademiyasının texnologiya sahəsində əməkdaşlığının perspektivlərindən danışıb və əhəmiyyətinə toxunub.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, prof., Dr. Müzəffər Şəkər də öz növbəsində AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib, Azərbaycanın elm məbədinə daha əvvəl ziyarət etməyi planlaşdırdığını, lakin ötən iki il ərzində pandemiyaya görə, bunun baş tutmadığını vurğulayıb. Rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verən M.Şəkər Türkiyə Elmlər Akademiyasının təməllərinin hələ 18-ci əsrin sonları – 19-cu əsrin əvvəllərində atılmağa başlandığını, bir sıra səbəblərə görə, fəaliyyətinə fasilə verildiyini, rəsmi olaraq isə 1993-cü ildə təsis olunduğunu deyib.
“Teknofest Azərbaycan” festivalı çərçivəsində ölkəmizdə olduğunu diqqətə çatdıran M.Şəkər bu gün elmi-texniki tərəqqinin, texnoloji inkişafın, innovativ ideyaların dövlətlərin müstəqilliyində, azadlıqlarının təmin edilməsində xüsusi önəm daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, Türkiyə daxili imkanlar, tədqiqatlar və yerli mühəndislər sayəsində texniki sahədə tarixi nailiyyətlər əldə edib.
M.Şəkər hazırda Türkiyə Elmlər Akademiyasında texnoloji tədqiqatlardan əlavə, insan sağlamlığının qorunması, biotexnologiyalar, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması istiqamətində önəmli araşdırmaların aparıldığını vurğulayıb. O, bu prosesin Türkiyənin özəl sektoru, ali təhsil müəssisələri və aidiyyəti nazirliyinin birgə iştirakı ilə həyata keçirildiyini deyib.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti son illərdə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gəlmiş və “Teknofest Azərbaycan”da sərgilənmək üçün ölkəmizə gətirilmiş 45-ə yaxın elmi əsərin AMEA-ya bağışlanacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında elmi əlaqələrin təməllərinin Mövlana Cəlaləddin Rumi ilə Şəms Təbriziyə söykəndiyini, görkəmli sufi şairlərinin Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin simvolları olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin atdıqları addımlar iki ölkənin mənəvi-siyasi birliyinin əyani göstəricisidir və dünyada münasibətləri bu səviyyədə olan hər hansı bir başqa dövlətlər yoxdur. “Teknofest Azərbaycan” festivalının bu münasibətlərin daha da güclənməsinə rəvac verəcəyini deyən akademik ölkələrimiz arasında elmin bütün sahələrində əməkdaşlıq təməllərinin atılmasının vacibliyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova isə çıxışında qardaş Türkiyənin 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycana hər cür dəstəyi verdiyini və Bakıda keçirilən Zəfər paradında yaxından iştirak etdiyini söyləyib. Həmçinin rəhbərlik etdiyi Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsində Azərbaycan və Türkiyə xalqlarının genetik strukturunun öyrənildiyini diqqətə çatdırıb. “Teknofest”in Türkiyədən kənarda ilk dəfə Azərbaycanda keçirilməsinin önəmini qeyd edən akademik bu gün ən böyük gücün elm və texnologiya olduğunu deyib, Bölmədə aparılan tədqiqatlarda texnoloji yeniliklərdən geniş istifadə edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, bölmənin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Türkiyədə koronavirusa qarşı vaksinlərin hazırlanması üzrə elmi qrupda aktiv iştirak etdiyini bildirib. O, “Teknofest Azərbaycan” festivalının ölkəmizdə yeni texnologiyaların inkişafına öz töhfəsini verəcəyini və festivalın nəticələrinin bəhrəsini yaxın illərdə görəcəyimizi deyib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva isə bu günlərdə Türkiyə səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, 2013-cü ildə AMEA ilə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. O, sözügedən sənəddən irəli gələrək tərəflər arasında 3 layihə müsabiqəsinin həyata keçirildiyini və Azərbaycandan alim və mütəxəssislərin TÜBİTAK-ın çağırışlarında aktiv iştirak etdiklərini söyləyib. Həmçinin hazırda TÜBİTAK-ın ekspertlər bazasının (PYS) AMEA-nın istifadəsinə açılması üzrə razılığın əldə olunduğunu və PYS-dən istifadə üzrə ilkin təlimlərin keçirildiyini deyib.
Sonda tərəflər qarşılıqlı xatirə hədiyyələri təqdim ediblər. Prof., Dr. Müzəffər Şəkər Türkiyə Elmlər Akademiyasının “İslamda elm və texnologiya” beşcildiyini akademik Arif Həşimova təqdim edib.

26-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с президентом Академии наук Турции, профессором Музаффером Шекером, который находится с визитом в нашей стране для участия на Фестивале авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан».
На встрече также приняли участие вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ирада Гусейнова, начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов, заведующая Отделом международного научного сотрудничества, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.
Поприветствовав гостя, академик Ариф Гашимов отметил, что между двумя братскими странами на высоком уровне налажены взаимосвязи во всех сферах, и добавил, что фестиваль «Teknofest Азербайджан» знаменует собой начало нового этапа сотрудничества в области развития технологий. И.о. президента НАНА сообщил, что в последние годы дружественная и братская Турецкая Республика достигла значительных успехов в области разработки новых технологий и развития военной промышленности, и в настоящее время многие страны мира стараются изучить опыт Турции в сфере применения беспилотных летательных аппаратов и т.д. Подчеркнув, что успехи братской страны вызывают чувство гордости, академик Ариф Гашимов рассказал о перспективах и значении сотрудничества между НАНА и Академией наук Турции в области развития технологий.
В свою очередь, президент Академии наук Турции, профессор Музаффер Шекер поблагодарил руководство НАНА за сердечный прием и отметил, что планировал посетить храм наук Азербайджана намного раньше, однако не смог этого сделать из-за пандемии коронавируса. Рассказав о руководимой им организации, Музаффер Шекер сообщил, что Академия наук Турции начала создаваться еще в конце XVIII – начале XIX века, затем по ряду причин она была вынуждена приостановить свою деятельность, а официально была учреждена в 1993 году.
Отметив, что находится в Азербайджане по случаю проведения фестиваля «Teknofest Азербайджан», Музаффер Шекер подчеркнул, что сегодня научно-технический прогресс, развитие технологий и реализация инновационных идей играют огромную роль в обеспечении независимости и свободы государств, и благодаря внутренним ресурсам, проводимым исследованиям и отечественным инженерам Турция добилась исторических успехов в технической сфере.
Музаффер Шекер сообщил, что в настоящее время, наряду с технологическими исследованиями, в Академии наук Турции ведутся важные исследования в области охраны здоровья человека, биотехнологий, повышения обороноспособности страны, и данный процесс осуществляется при совместном участии частного сектора, высших учебных заведений и соответствующего министерства Турции.
Президент Академии наук Турции отметил, что около 45-ти научных работ, которые были созданы в ходе исследований за последние годы и привезены для демонстрации на «Teknofest Азербайджан», будут переданы в дар НАНА.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что основы научных связей между двумя странами были заложены в ходе деятельности Мовланы Джелаледдина Руми и Шамса Тебризи, и добавил, что выдающиеся поэты-суфии являются символами дружеских, братских взаимоотношений между Азербайджаном и Турцией. Сказав, что деятельность президентов Азербайджана и Турции является наглядным свидетельством духовного и политического единства двух стран, академик отметил, что в мире нет других стран, взаимоотношения между которыми развиваются на столь высоком уровне. Вице-президент НАНА выразил свою уверенность в том, что фестиваль «Teknofest Азербайджан» еще более углубит эти связи, и подчеркнул, что необходимо развивать сотрудничество между нашими странами по всем направлениям научной деятельности.
В своем выступлении вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила, что во время 44-дневной Отечественной войны братская Турция оказала Азербайджану всяческую поддержку и приняла самое непосредственное участие на параде Победы, который прошел в Баку. Ученый сообщила, что в руководимом ею Отделении биологических и медицинских наук изучается генетическая структура азербайджанского и турецкого народов. Отметив значение проведения фестиваля «Teknofest» за пределами Турции именно в Азербайджане, академик добавила, что сегодня развитие науки и технологий является показателем силы того или иного государства, и подчеркнула, что технологические новинки широко применяются и в ходе исследований, которые проводятся в отделении. Помимо этого, ученый сообщила, что член отделения, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов принимает активное участие в разработках вакцин против коронавируса, которые проводятся в Турции. Академик Ирада Гусейнова отметила, что фестиваль «Teknofest Азербайджан» внесет весомый вклад в развитие новых технологий в стране, последствия проведения фестиваля станут заметны в самые ближайшие годы.
Далее выступила заведующая Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, которая рассказала о проведенных ею встречах в рамках визита в Турцию. Она сообщила, что в 2013 году между НАНА и Советом по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК) был подписан договор о сотрудничестве, в соответствии с которым были организованы 3 конкурса проектов, и добавила, что азербайджанские ученые и специалисты принимают активное участие в проектах ТЮБИТАК. Эсмира Алирзаева также отметила, что в настоящее время получено соглашение о предоставлении экспертной базы ТЮБИТАК (PYS) в пользование НАНА, в связи с чем уже прошли первые тренинги.
В заключение стороны обменялись памятными подарками. Профессор Музаффер Шекер преподнес академику Арифу Гашимову пятитомник «Наука и технологии в Исламе», изданный Академией наук Турции.