AMEA-da Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti Müzəffər Şəkərlə görüş keçirilib
Mayın 26-da AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, prof., Dr. Müzəffər Şəkərlə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İradə Hüseynova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik Arif Həşimov qonağı salamlayaraq onu AMEA-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, iki qardaş ölkə arasında bütün sahələrdə yüksək səviyyədə münasibətlərin olduğunu, “Teknofest Azərbaycan” festivalı sayəsində isə yeni dövrün – texnoloji əməkdaşlığın başladığını söyləyib. Qeyd edib ki, dost və qardaş Türkiyə Respublikası son illərdə yeni texnologiyalar və hərbi sənayedə yüksək nailiyyətlər əldə edib və indi bir çox dünya ölkələri pilotsuz uçuş aparatları və digər sahələrdə Türkiyənin təcrübəsini öyrənməyə çalışırlar. Qardaş ölkənin uğurlarının qürur yaratdığını dilə gətirən akademik Arif Həşimov AMEA və Türkiyə Elmlər Akademiyasının texnologiya sahəsində əməkdaşlığının perspektivlərindən danışıb və əhəmiyyətinə toxunub.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, prof., Dr. Müzəffər Şəkər də öz növbəsində AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib, Azərbaycanın elm məbədinə daha əvvəl ziyarət etməyi planlaşdırdığını, lakin ötən iki il ərzində pandemiyaya görə, bunun baş tutmadığını vurğulayıb. Rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verən M.Şəkər Türkiyə Elmlər Akademiyasının təməllərinin hələ 18-ci əsrin sonları – 19-cu əsrin əvvəllərində atılmağa başlandığını, bir sıra səbəblərə görə, fəaliyyətinə fasilə verildiyini, rəsmi olaraq isə 1993-cü ildə təsis olunduğunu deyib.
“Teknofest Azərbaycan” festivalı çərçivəsində ölkəmizdə olduğunu diqqətə çatdıran M.Şəkər bu gün elmi-texniki tərəqqinin, texnoloji inkişafın, innovativ ideyaların dövlətlərin müstəqilliyində, azadlıqlarının təmin edilməsində xüsusi önəm daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, Türkiyə daxili imkanlar, tədqiqatlar və yerli mühəndislər sayəsində texniki sahədə tarixi nailiyyətlər əldə edib.
M.Şəkər hazırda Türkiyə Elmlər Akademiyasında texnoloji tədqiqatlardan əlavə, insan sağlamlığının qorunması, biotexnologiyalar, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması istiqamətində önəmli araşdırmaların aparıldığını vurğulayıb. O, bu prosesin Türkiyənin özəl sektoru, ali təhsil müəssisələri və aidiyyəti nazirliyinin birgə iştirakı ilə həyata keçirildiyini deyib.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti son illərdə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gəlmiş və “Teknofest Azərbaycan”da sərgilənmək üçün ölkəmizə gətirilmiş 45-ə yaxın elmi əsərin AMEA-ya bağışlanacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında elmi əlaqələrin təməllərinin Mövlana Cəlaləddin Rumi ilə Şəms Təbriziyə söykəndiyini, görkəmli sufi şairlərinin Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin simvolları olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin atdıqları addımlar iki ölkənin mənəvi-siyasi birliyinin əyani göstəricisidir və dünyada münasibətləri bu səviyyədə olan hər hansı bir başqa dövlətlər yoxdur. “Teknofest Azərbaycan” festivalının bu münasibətlərin daha da güclənməsinə rəvac verəcəyini deyən akademik ölkələrimiz arasında elmin bütün sahələrində əməkdaşlıq təməllərinin atılmasının vacibliyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova isə çıxışında qardaş Türkiyənin 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycana hər cür dəstəyi verdiyini və Bakıda keçirilən Zəfər paradında yaxından iştirak etdiyini söyləyib. Həmçinin rəhbərlik etdiyi Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsində Azərbaycan və Türkiyə xalqlarının genetik strukturunun öyrənildiyini diqqətə çatdırıb. “Teknofest”in Türkiyədən kənarda ilk dəfə Azərbaycanda keçirilməsinin önəmini qeyd edən akademik bu gün ən böyük gücün elm və texnologiya olduğunu deyib, Bölmədə aparılan tədqiqatlarda texnoloji yeniliklərdən geniş istifadə edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, bölmənin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Türkiyədə koronavirusa qarşı vaksinlərin hazırlanması üzrə elmi qrupda aktiv iştirak etdiyini bildirib. O, “Teknofest Azərbaycan” festivalının ölkəmizdə yeni texnologiyaların inkişafına öz töhfəsini verəcəyini və festivalın nəticələrinin bəhrəsini yaxın illərdə görəcəyimizi deyib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva isə bu günlərdə Türkiyə səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, 2013-cü ildə AMEA ilə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. O, sözügedən sənəddən irəli gələrək tərəflər arasında 3 layihə müsabiqəsinin həyata keçirildiyini və Azərbaycandan alim və mütəxəssislərin TÜBİTAK-ın çağırışlarında aktiv iştirak etdiklərini söyləyib. Həmçinin hazırda TÜBİTAK-ın ekspertlər bazasının (PYS) AMEA-nın istifadəsinə açılması üzrə razılığın əldə olunduğunu və PYS-dən istifadə üzrə ilkin təlimlərin keçirildiyini deyib.
Sonda tərəflər qarşılıqlı xatirə hədiyyələri təqdim ediblər. Prof., Dr. Müzəffər Şəkər Türkiyə Elmlər Akademiyasının “İslamda elm və texnologiya” beşcildiyini akademik Arif Həşimova təqdim edib.

On May 26, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov met with president of the Turkish Academy of Sciences, prof. Dr. Muzaffer Seker, who is on a visit to our country within the framework of the “Teknofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology festival.
Vice-presidents of Anas, academicians Isa Habibbayli, Irada Huseynova, head of the Scientific-organizational Department of the Presidium of ANAS, PhD in Physics, associate professor Rustam Rustamov, head of the Department of International Scientific Cooperation, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva and head of the Information Department, PhD in philology Aghahuseyn Shukurov also attended the meeting.
Speaking at the event, academician Arif Hashimov welcomed the guest and expressed his satisfaction with seeing him at ANAS, said that there are high-level relations between the two fraternal countries in all areas and thanks to the festival “Teknofest Azerbaijan” a new era – technological cooperation has begun. He noted that the friendly and brotherly Republic of Turkey has gained new technologies and high achievements in the military industry in recent years and now many countries of the world are trying to study Turkey's experience in unmanned aerial vehicles and other areas. Academician Arif Hashimov spoke about the prospects of cooperation between ANAS and the Turkish Academy of Sciences in the field of technology and touched upon its importance.
President of the Turkish Academy of Sciences, prof., Dr. Muzaffar Seker, in turn, expressed his satisfaction with visiting ANAS, said that he plans to visit the temple of science in Azerbaijan earlier, but over the past two years, due to the pandemic, it did not happen. He is the one who gives guidance to his people, Seker said that the foundations of the Turkish Academy of Sciences began to be laid at the end of the 18th-early 19th centuries, due to a number of reasons, their activity was interrupted and they were officially founded in 1993.
Noting that he was in our country within the framework of the “Teknofest Azerbaijan” festival, M.Seker said that scientific and technical progress, technological development and innovative ideas are of particular importance in the independence and freedom of states. He said that Turkey has achieved historical achievements in the technical field thanks to domestic opportunities, research and local engineers.
M.Seker stressed that, in addition to technological research, the Turkish Academy of Sciences is currently conducting important studies aimed at protecting human health, biotechnology and increasing the country's defense capacity. He said that this process was carried out with the joint participation of the Turkish private sector, higher education institutions and the relevant ministry.
The president of the Turkish Academy of Sciences noted that nearly 45 scientific works brought to our country for exhibition in “Teknofest Azerbaijan” will be donated to ANAS as a result of recent research.
Then, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli said that the foundations of scientific relations between the two countries are based on Mevlana Jalaladdin Rumi and Shams Tabrizi and that prominent sufi poets are symbols of Azerbaijan-Turkey friendly and brotherly relations. He noted that the steps taken by the Presidents of Azerbaijan and Turkey today are a clear indicator of the moral and political unity of the two countries and there are no other states in the world whose relations are at this level. Noting that the festival “Teknofest Azerbaijan " will contribute to the strengthening of these relations, the academician stressed the importance of laying the foundations of cooperation between our countries in all fields of science.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that brotherly Turkey supported Azerbaijan in the 44-day Patriotic War and took an active part in the victory parade in Baku. She also noted that the Division of Biological and Medical Sciences, led by her, studied the genetic structure of the peoples of Azerbaijan and Turkey. Noting the importance of holding ”Teknofest” in Azerbaijan for the first time outside Turkey, the academician said that today the greatest power is science and technology and emphasized that technological innovations are widely used in the Division research. In addition, a member of the division, corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov said that he actively participated in the scientific group on the preparation of vaccines against coronavirus in Turkey. He said that “Teknofest Azerbaijan” festival will contribute to the development of new technologies in our country and we will see the results of the festival in the coming years.
Head of the Department of İnternational Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva informed about the meetings held within the framework of her visit to Turkey. She noted that in 2013, an agreement on cooperation was signed between ANAS and the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK). According to the document, she said that 3 project contests were held between the parties and scientists and specialists from Azerbaijan took an active part in the calls of TUBITAK. She also said that the agreement on the opening of the TUBITAK expert base (PYS) for the use of ANAS has been reached and the initial training on the use of PYS has been conducted.
At the end, the parties presented mutual memorable gifts. Prof., Dr. Muzaffar Seker introduced academician Arif Hashimov that “Science and technology in Islam” of the Turkish Academy of Sciences was five.