Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı və “Azercell Telekom” MMC-in baş sponsorluğu ilə “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı keçirilir.
Festivalda bir sıra digər qurumlarla yanaşı, AMEA da ziyarətçilərinə onları maraqlandıran texnoloji həllər, məhsul və yeniliklər təqdim edir.
Festivalın ikinci günündə sərgini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Müdafiə sənayesi naziri Mədət Quliyev və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev AMEA-nın pavilyonu ilə yaxından tanış olublar.
AMEA pavilyonuna baxış zamanı dövlət rəsmilərinə bu qurumda əldə olunan nailiyyətlər, festivalda nümayiş olunan texnoloji yeniliklər haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, AMEA-da uzun illərdir müxtəlif istiqamətlər üzrə aparılan məqsədyönlü işlərin, fundamental tədqiqatların nəticəsi olan bu yerli innovativ məhsullar müasir texnoloji tələblərə cavab verir.
Dövlət nümayəndələri AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təqdim etdiyi mikrokompüterə böyük maraq göstəriblər. İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov müxtəlif təyinatlı pilotsuz uçuş aparatlarının adaptasiya oluna bilən idarəetmə sisteminin funksiyalarını həyata keçirmək üçün işlənib hazırlanmış bu layihə haqqında ətraflı məlumat verib. O, sərgidə nümayiş olunan AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Elm və Texnologiyalar Parkı” MMC-nin birgə layihəsi olan “Şahin” dronunun imkanları barədə danışıb.

State officials got acquainted with the pavilion of ANAS at the “Teknofest Azerbaijan” festival
As it is known, “Teknofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology festival is being held for the first time in Azerbaijan jointly organized by the Turkish Technology Team Foundation, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey and with the general sponsorship of “Azercell Telecom” LLC.
Along with a number of other organizations, ANAS also presents technological solutions, products and innovations to its visitors.
Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Rashad Nabiyev, Minister of Defence Industry Madat Guliyev and head of State Border Service of the Republic of Azerbaijan colonel-general Elchin Guliyev visited the exhibition on the second day of the festival.
During the inspection of the pavilion of ANAS, state officials were informed in detail about the achievements of this organization and technological innovations demonstrated at the festival. It was noted that this local innovative products, which are the result of purposeful work and fundamental research carried out in various directions at ANAS for many years, meet modern technological requirements.
State representatives showed great interest in the microcomputer presented by the Institute of Control Systems of ANAS. General director of the Institute, academician Ali Abbasov gave detailed information about this project, which was developed to implement the functions of an adaptive control system for unmanned aerial vehicles for various purposes. He spoke about the capabilities of the “Shahin” drone, a joint project of the “Science and Technology Park” LLC, a resident of the Institute of Control Systems of ANAS and the High Technology Park.