Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı və “Azercell Telekom” MMC-in baş sponsorluğu ilə “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı keçirilir.
Festivalda bir sıra digər qurumlarla yanaşı, AMEA da ziyarətçilərinə onları maraqlandıran texnoloji həllər, məhsul və yeniliklər təqdim edir.
Festivalın ikinci günündə sərgini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Müdafiə sənayesi naziri Mədət Quliyev və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev AMEA-nın pavilyonu ilə yaxından tanış olublar.
AMEA pavilyonuna baxış zamanı dövlət rəsmilərinə bu qurumda əldə olunan nailiyyətlər, festivalda nümayiş olunan texnoloji yeniliklər haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, AMEA-da uzun illərdir müxtəlif istiqamətlər üzrə aparılan məqsədyönlü işlərin, fundamental tədqiqatların nəticəsi olan bu yerli innovativ məhsullar müasir texnoloji tələblərə cavab verir.
Dövlət nümayəndələri AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təqdim etdiyi mikrokompüterə böyük maraq göstəriblər. İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov müxtəlif təyinatlı pilotsuz uçuş aparatlarının adaptasiya oluna bilən idarəetmə sisteminin funksiyalarını həyata keçirmək üçün işlənib hazırlanmış bu layihə haqqında ətraflı məlumat verib. O, sərgidə nümayiş olunan AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Elm və Texnologiyalar Parkı” MMC-nin birgə layihəsi olan “Şahin” dronunun imkanları barədə danışıb.

Как известно, при совместной организационной поддержке Фонда турецкой технологической команды (Т3), Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Министерства промышленности и технологий Турецкой Республики и при генеральном спонсорстве ООО «Azercell Telekom» в Азербайджане впервые проходит Фестиваль авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан».
Наряду с другими организациями, свою инновационную продукцию и технологические решения представляет на фестивале и Национальная академия наук Азербайджана.
На второй день фестиваля с выставкой и с павильоном НАНА в частности ознакомились министр цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рашад Набиев, министр оборонной промышленности страны Мадат Гулиев и начальник Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики, генерал-полковник Эльчин Гулиев.
Во время ознакомления с павильоном НАНА представители организации подробно рассказали официальным лицам государства о достижениях, полученных в Академии наук, и демонстрируемых на фестивале технологических новинках. Отмечалось, что инновационная продукция, являющаяся результатом многолетних целенаправленных работ и фундаментальных исследований, которые велись в НАНА в различных сферах, отвечает современным технологическим требованиям.
Гостей очень заинтересовал микрокомпьютер, представленный на выставке Институтом систем управления НАНА. Генеральный директор института, академик Али Аббасов подробно рассказал о данном проекте, разработанном для выполнения функций адаптивной системы управления беспилотными летательными аппаратами различного назначения. Также академик рассказал о возможностях дрона «Шахин», который является совместным проектом Института систем управления и резидента Парка высоких технологий – ООО «Парк науки и технологий».