Bakıda ilk dəfə keçirilən elm, inkişaf, bilik, texnologiya bayramı olan “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının üçüncü günündə festival çərçivəsində təşkil olunan sərgiyə Azərbaycan və Türkiyənin elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri tərəfindən böyük diqqət göstərilib. Elm və təhsil ictimaiyyəti nümayəndələri sərgidə AMEA üçün ayrılmış pavilyonla yaxından maraqlanıblar.
AMEA-nın pavilyonunu ziyarət edənlər arasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Türkiyə Respublikasının Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Mehmet Cahit, Ankara Universitetinin rektoru, professor Necdet Ünüvar, eləcə də Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, müxtəlif ali əhsil müəssisələrinin və AMEA institutlarının əməkdaşları, həmçinin tələbələr və məktəblilər yer alıb.
AMEA pavilyonuna baxış keçirən elm və təhsil ictimaiyyəti nümayəndələrinə pilotsuz uçuş aparatları, Azərbaycanda ilk dəfə tətbiq olunan 3D holoqram texnologiyası, robotlar, süni intellekt sistemləri, müxtəlif yağlar, sürkü materialları və digər innovativ layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib.
Festivalı ziyarət edənlər təqdim olunan layihələri yüksək qiymətləndiriblər, bu mötəbər tədbirin Türk dünyasının ən qabaqcıl texnologiyalarını hazırlayacaq müəssisə və təşkilatlara böyük imkanlar açdığını vurğulayıblar.
Türkiyənin dövlət qurumları tərəfindən pavilyona baxış zamanı AMEA ilə Türkiyənin müvafiq elm və təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə layihələrin icra edilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Представители научного и образовательного сообщества Азербайджана и Турции проявили большой интерес к выставке, организованной в рамках впервые проходящего в Баку праздника науки, развития, знаний и технологий – Фестиваля авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан». На третий день фестиваля гости ознакомились и с павильоном, выделенным на выставке для НАНА.
Павильон Академии наук посетили исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Мехрибан Иманова, министр транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики Мехмет Джахит Турхан, ректор Университета Анкары, профессор Недждет Унувар, а также представители Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (ТюркПа) и Министерства образования Азербайджанской Республики, сотрудники институтов НАНА и различных высших учебных заведений, студенты и школьники.
При ознакомлении с павильоном Академии наук представители организации подробно рассказали гостям о беспилотных летательных аппаратах, впервые примененной в Азербайджане технологии 3D-голограммы, роботах, системах искусственного интеллекта, различных маслах, смазочных материалах и прочих инновационных проектах.
Посетители фестиваля высоко оценили представленные проекты и подчеркнули, что это престижное мероприятие открывает большие возможности для учреждений и организаций тюркского мира, занятых разработкой передовых технологий.
Во время ознакомления представителей государственных структур Турции с павильоном состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как налаживание сотрудничества между соответствующими научными и образовательными учреждениями НАНА и Турции, реализация совместных проектов и т.д.