Bakıda ilk dəfə keçirilən elm, inkişaf, bilik, texnologiya bayramı olan “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının üçüncü günündə festival çərçivəsində təşkil olunan sərgiyə Azərbaycan və Türkiyənin elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri tərəfindən böyük diqqət göstərilib. Elm və təhsil ictimaiyyəti nümayəndələri sərgidə AMEA üçün ayrılmış pavilyonla yaxından maraqlanıblar.
AMEA-nın pavilyonunu ziyarət edənlər arasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Türkiyə Respublikasının Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Mehmet Cahit, Ankara Universitetinin rektoru, professor Necdet Ünüvar, eləcə də Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, müxtəlif ali əhsil müəssisələrinin və AMEA institutlarının əməkdaşları, həmçinin tələbələr və məktəblilər yer alıb.
AMEA pavilyonuna baxış keçirən elm və təhsil ictimaiyyəti nümayəndələrinə pilotsuz uçuş aparatları, Azərbaycanda ilk dəfə tətbiq olunan 3D holoqram texnologiyası, robotlar, süni intellekt sistemləri, müxtəlif yağlar, sürkü materialları və digər innovativ layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib.
Festivalı ziyarət edənlər təqdim olunan layihələri yüksək qiymətləndiriblər, bu mötəbər tədbirin Türk dünyasının ən qabaqcıl texnologiyalarını hazırlayacaq müəssisə və təşkilatlara böyük imkanlar açdığını vurğulayıblar.
Türkiyənin dövlət qurumları tərəfindən pavilyona baxış zamanı AMEA ilə Türkiyənin müvafiq elm və təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə layihələrin icra edilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Representatives of science and education community showed great interest in the pavilion of ANAS
The exhibition, organized on the third day of the “TEKNOFEST Azerbaijan” Aerospace and Technology Festival, which was held for the first time in Baku, was paid great attention to by representatives of the science and education community of Azerbaijan and Turkey. Representatives of the science and education community were closely interested in the pavilion allocated for ANAS at the exhibition.
Among those who visited the pavilion were executive director of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Imanova, Minister of Transport and Infrastructure of Turkey Mehmet Jahit, Ankara University Rector prof. Dr. Necdet Unuvar, as well as representatives of the Parliamentary Assembly of Turkic-Speaking Countries (TURKPA) and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, employees of various higher educational institutions and institutes of ANAS, as well as students and schoolchildren.
Representatives of the science and education community who viewed the pavilion of ANAS were informed about unmanned aerial vehicles, 3D hologram technology, robots, artificial intelligence systems, various oils, lubricants and other innovative projects.
The festival visitors highly appreciated the projects presented and emphasized that this prestigious event opens up great opportunities for enterprises and organizations that will develop the most advanced technologies of the Turkic world.
During the viewing of the pavilion by the Turkish state bodies, the sides exchanged views on the establishment of cooperation relations between ANAS and relevant scientific and educational institutions of Turkey, implementation of joint projects.