Akademik Əli Abbasov: “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında sərgilənən PUA-nın real nümunəsinin hazırlanması üçün müvafiq qurumlarla razılıq əldə olunub”
03.06.2022 18:05
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasında çıxış edib.
İclasda rəhbərlik etdiyi qurumun “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında iştirakı ilə bağlı təəssüratlarını bölüşən alim festivalın dövlət, özəl şirkətlər və akademik müəssisələrin birgə əməkdaşlığı modelində keçirilən tədbirlərdən olduğunu vurğulayıb.
Akademik Əli Abbasov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun tədbirdə 2 eksponatla təmsil olunduğunu bildirərək, festivalda Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Elm və Texnologiya Parkı” MMC (ETP), Xüsusi Konstruktor Bürosu, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun birgə hazırladığı pilotsuz uçuş aparatları (PUA) üçün uçuş idarəedicisi və “Elm və Texnologiyalar Parkı” MMC-də istehsal olunan “Şahin” müşahidə təyinatlı PUA-nın nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, bu eksponatlara müxtəlif nazirliklər, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məsul şəxsləri,  “Baykar Teknoloji” şirkətinin baş direktoru Haluk Bayraktar, eləcə də digər xarici şirkətlərin nümayəndələri tərəfindən böyük maraq göstərildiyini qeyd edib.
Baş direktor təqdim olunan PUA-nın real nümunəsinin hazırlanması üçün müvafiq qurumlarla razılığın əldə olunduğunu da bildirib.
Çıxışının sonunda akademik Əli Abbasov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalı çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq üçün imkanların yarandığını, perspektivlərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.

Academician Ali Abbasov: “An agreement has been reached with the relevant agencies to produce a real sample of UAVs exhibited at the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival
03.06.2022 18:05
General director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician Ali Abbasov made a speech at a special meeting of the Presidium of ANAS dedicated to the results of the participation of the Academy in the festival “TEKNOFEST Azerbaijan”.
At the meeting, the scientist shared his impressions about the participation of his organization in the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival and emphasized that the festival was one of the events held in the model of joint cooperation of public, private companies and academic institutions.
Academician Ali Abbasov noted that the Institute of Control Systems was represented with 2 exhibits at the event and noted that the festival was demonstrated by a resident of the High Technology Park “Science and Technology Park” LLC (PST), a special Design Bureau, a flight controller for unmanned aerial vehicles (UAV) jointly developed by the Scientific Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University, He noted that great interest was shown to these exhibits by various ministries, officials of the State Border Service, general director of “Baykar Teknoloji” company Haluk Bayraktar, as well as representatives of other foreign companies.
The general director also said that agreement has been reached with the relevant bodies for the preparation of the real sample of the presented UAV.
At the end of his speech, academician Ali Abbasov noted that, within the framework of the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival, opportunities for cooperation with local and foreign companies were created, prospects were determined.