Akademik Əli Abbasov: “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında sərgilənən PUA-nın real nümunəsinin hazırlanması üçün müvafiq qurumlarla razılıq əldə olunub”
03.06.2022 18:05
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasında çıxış edib.
İclasda rəhbərlik etdiyi qurumun “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında iştirakı ilə bağlı təəssüratlarını bölüşən alim festivalın dövlət, özəl şirkətlər və akademik müəssisələrin birgə əməkdaşlığı modelində keçirilən tədbirlərdən olduğunu vurğulayıb.
Akademik Əli Abbasov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun tədbirdə 2 eksponatla təmsil olunduğunu bildirərək, festivalda Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Elm və Texnologiya Parkı” MMC (ETP), Xüsusi Konstruktor Bürosu, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun birgə hazırladığı pilotsuz uçuş aparatları (PUA) üçün uçuş idarəedicisi və “Elm və Texnologiyalar Parkı” MMC-də istehsal olunan “Şahin” müşahidə təyinatlı PUA-nın nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, bu eksponatlara müxtəlif nazirliklər, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məsul şəxsləri,  “Baykar Teknoloji” şirkətinin baş direktoru Haluk Bayraktar, eləcə də digər xarici şirkətlərin nümayəndələri tərəfindən böyük maraq göstərildiyini qeyd edib.
Baş direktor təqdim olunan PUA-nın real nümunəsinin hazırlanması üçün müvafiq qurumlarla razılığın əldə olunduğunu da bildirib.
Çıxışının sonunda akademik Əli Abbasov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalı çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq üçün imkanların yarandığını, perspektivlərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.

Академик Али Аббасов: «Было достигнуто соглашение с соответствующими структурами для разработки реального образца выставленного на фестивале «TEKNOFEST Азербайджан» БПЛА»
03.06.2022 18:05
Генеральный директор Института систем управления НАНА, академик Али Аббасов выступил на специальном заседании Президиума НАНА, посвященном итогам участия Академии наук на фестивале «TEKNOFEST Азербайджан».
Поделившись впечатлениями от участия руководимого им учреждения на фестивале «TEKNOFEST Азербайджан», ученый подчеркнул, что фестиваль является одним из мероприятий, прошедших в рамках сотрудничества государства, частных компаний и академических структур.
Академик Али Аббасов сообщил, что Институт систем управления был представлен на фестивале двумя экспонатами: системой управления полетом для беспилотных летательных аппаратов (БПЛА), разработанной совместно с резидентом Парка высоких технологий – ООО «Парк науки и технологий», Особым конструкторским бюро и Научно-исследовательским институтом прикладной математики Бакинского государственного университета, и БПЛА для проведения наблюдений «Шахин», произведенным в ООО «Парк науки и технологий». Ученый отметил, что эти экспонаты вызвали большой интерес у должностных лиц различных министерств и Государственной пограничной службы, генерального директора компании «Baykar Teknoloji» Халука Байрактара, а также представителей других иностранных компаний.
Генеральный директор подчеркнул, что было достигнуто соглашение с соответствующими структурами для разработки реального образца БПЛА, выставленного на мероприятии.
В заключение своего выступления академик Али Аббасов сообщил, что в рамках фестиваля «TEKNOFEST Азербайджан» появились возможности и определились перспективы для сотрудничества с местными и зарубежными компаниями.