Akademik Arif Həşimov Özbəkistan Elmlər Akademiyasında olub
AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Özbəkistan səfəri çərçivəsində bu ölkənin Elmlər Akademiyasında olub.
Akademik Arif Həşimov Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Bexzod Yuldaşev, vitse-prezidentlər Sirojiddin Mirzayev, Baxrom Abdülxalimov və Fizika-Texnika Elmləri Bölməsinin rəhbəri Sadulla Baxromovla görüşüb.
Görüşdə iki ölkənin Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq imkanları, onun genişləndirilməsi və gələcək inkişafı məsələləri müzakirə olunub.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Elmlər Akademiyası arasında elmi əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənəddə qarşılıqlı maraq kəsb edən və dövlətlərin iqtisadi və sosial inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən elmi və elmi-texniki problemlər üzrə birgə tədqiqatların aparılması, birgə elmi konfransların, simpoziumların, seminarların, görüşlərin təşkili, kadr hazırlığı, informasiya və nəşr mübadiləsi və s. məsələlər nəzərdə tutulur.

Academician Arif Hashimov visited the Academy of Sciences of Uzbekistan
Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov visited the Academy of Sciences of Uzbekistan within his visit.
Academician Arif Hashimov met with President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, academician Bekhzod Yuldashev, vice-presidents Sirozhiddin Mirzayev, Bahrom Abdulkhalimov and head of the Department of Physical and Technical Sciences Sadulla Bakhromov.
The meeting discussed the possibilities of cooperation between the academies of sciences of the two countries, issues of its expansion and further development.
After the discussions, a memorandum of understanding on scientific cooperation was signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Academy of Sciences of Uzbekistan.
The document includes joint research on scientific and scientific-technical problems of mutual interest and important for the economic and social development of states, the organization of joint scientific conferences, symposiums, seminars, meetings, staff training, information and publication exchange and etc. issues are foreseen.