Akademik Arif Həşimova özbəkistanlı nazirdən təşəkkür və dəvət məktubu göndərilib
Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyevin imzası ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimova Özbəkistan Respublikasının innovativ inkişaf naziri İbrohim Abdurahmonov tərəfindən təşəkkür və Daşkənd şəhərində keçiriləcək “İnnoWeek.uz” Beynəlxalq İnnovativ İdeyalar Həftəsində iştirakla bağlı məktub göndərilib. Məktubda deyilir:
“AMEA-nın prezidenti v.i.e, akademik A.M.Həşimova
Hörmətli Arif Məmməd oğlu!
İcazə verin, göstərdiyiniz qəbula və Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin nümayəndə heyətinin təcrübə keçməsi zamanı sərf etdiyiniz vaxta görə Sizə təşəkkürümü bildirim. Biz elm və innovasiya sahəsində qarşılıqlı faydalı əlaqələrin inkişafına verdiyiniz töhfəni yüksək qiymətləndiririk.
Bu səfər nazirliyin nümayəndələri üçün böyük məlumat bazası və əvəzsiz təcrübə qazandırdı.
Eyni zamanda, operativliyinə, peşəkar səviyyəsinə, eləcə də iki ölkənin idarələri arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəallığına görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin əməkdaşı –  Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş mütəxəssisi Hüseynova Aytən Bəxtiyar qızının fəaliyyətini xüsusi qeyd etmək istərdim.
Əminəm ki, elm və innovasiya sahəsində ixtisaslaşma və təcrübə mübadiləsi üzrə bu təşəbbüs bu sahədə səmərəli ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlanğıcını qoymuşdur.
Həmçinin icazə verin, Sizi bu ilin 17-22 oktyabr tarixlərində Daşkənddə keçiriləcək “Innoweek.uz-2022” innovativ ideyalar həftəsinə dəvət edim.
Nazir        akademik İ.Abdurahmonov”
Qeyd edək ki, bu günlərdə akademik Arif Həşimov AMEA-da Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb və qonaqlar bir sıra tədbirlərdə iştirak ediblər.

Академику Арифу Гашимову было направлено благодарственное и пригласительное письмо от министра инновационного развития Узбекистана
07.10.2022 19:14
С подписью заместителя министра иностранных дел Азербайджанской Республики Махмуда Мамедгулиева и.о. президента НАНА, академику Арифу Гашимову было направлено благодарственное и пригласительное письмо от министра инновационного развития Республики Узбекистан Иброхима Абдурахмонова. Министр пригласил руководителя НАНА принять участие на неделе инновационных идей «Innoweek.uz-2022», которая будет проходить в городе Ташкенте. В письме говорится:
«И.о. президента Национальной академии наук Азербайджана Гашимову А.М.
Уважаемый Ариф Мамед оглу!
Позвольте Вас поблагодарить за прием, который Вы оказали, и время, которое вы уделили в период стажировки делегации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан. Мы высоко ценим Ваш вклад в развитие взаимовыгодных связей в сфере науки и инновации.
Данный визит дал огромную информативную базу и бесценный опыт для представителей министерства.
Вместе с тем, хотел бы отдельно выделить сотрудника аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана Гусейнову Айтен Бахтияр гызы – главного специалиста отдела международного сотрудничества за ее оперативность, профессиональный уровень, а также активность в развитии сотрудничества между ведомствами двух стран.
Я уверен, что данная инициатива по стажировкам и обмену опытом в области науки и инновации положила начало новому этапу в плодотворных двусторонних отношениях в данной сфере.
Также позвольте пригласить Вас на неделю инновационных идей «Innoweek.uz-2022», которая будет проходить 17-22 октября этого года в г. Ташкенте.
С уважением, министр, академик И. Абдурахмонов».
Отметим, что недавно академик Ариф Гашимов встретился в НАНА с делегацией Министерства инновационного развития Республики Узбекистан. Гости также приняли участие в ряде мероприятий.