AMEA-da ölkə başçısının sərəncamlarından irəli gələn vəzifələr müəyyən olunub
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova 60 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda müzakirəyə çıxarılan birinci məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” 6 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı və qarşıda duran vəzifələr barədə olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının 7 may 2021-ci il tarixli “Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan olunub. Akademik qeyd edib ki, bu Sərəncamın işığında Şuşada yenidən “Xarıbülbül” musiqi festivalı, Vaqif Poeziya Günləri keçirilib, Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin, Bülbülün ev-muzeyinin bərpadan sonra açılışı olub, Güllələnmiş heykəllər abidəsi, Xan qızı bulağı yenidən qurulub və digər ədəbi-mədəni tədbirlər həyata keçirilib.
2022-ci il martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində TÜRKSOY-un iclasında Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsinin və bundan irəli gələrək ölkə başçısının müvafiq Sərəncam imzalamasının tarixi hadisə olduğunu deyən AMEA rəhbəri bildirib ki, bu addımla ilk növbədə Türk dünyasının və ümumilikdə bütün dünyanın gözü Şuşada həyata keçirilən geniş quruculuq işlərinə yönələcək və Türk dünyasının inteqrasiyasına öz əməli töhfəsini verəcək.
Bu Sərəncamdan irəli gələrək AMEA-nın da üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü bildirən akademik İsa Həbibbəyli Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin müəssisələrinin baş direktorlarına həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı təkliflərin hazırlanmasına dair müvafiq tapşırıqlarını verib. Həmçinin AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin türkiyəli həmkarlarının dəstəyi ilə Şuşada seysmoloji stansiyasının qurulmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasın gündəliyində duran növbəti məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 28 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, sözügedən sənəddən irəli gələrək Akademiyada yerli və beynəlxalq əhəmiyyətli forum, konfrans, simpozium, dəyirmi masa və seminarların keçirilməsi, Ulu Öndərin irsinə həsr olunmuş əsərlərin, kitablar və monoqrafiyaların nəşri nəzərdə tutulur.
Akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə AMEA-da “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq konsepsiyası”, “Heydər Əliyev və Azərbaycanın neft strategiyası”, “Bir millət, iki dövlət”, “Heydər Əliyev: dahilik, zaman və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq konfransların keçiriləcəyini, “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası”, “Heydər Əliyev: şəxsiyyətin və fəaliyyətin miqyası”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi problemləri”, “Təsviri sənətdə Heydər Əliyev obrazı” monoqrafiyalarının, “Azərbaycan alimlərinin Heydər Əliyevlə bağlı xatirələri” kitabının və Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ının III  cildinin hazırlanacağını söyləyib.
Bundan əlavə, Ulu Öndərin həyatı və fəaliyyətini bütün yönləri ilə əks etdirəcək “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın (2023-2024-cü illərdə) hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın Redaksiya heyəti və İşçi qrupunun tərkibi təsdiqlənib.
İclasda akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər Planı haqqında da müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının 3 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə əlaqədar AMEA-da Komissiya yaradılıb və elmi müəssisə və təşkilatlardan müvafiq təkliflər yığılıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, təkliflər əsasında “Peşə patologiyalarının tədqiqi və müalicəsi: nailiyyətlər və aktual problemlər”, “Görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə Əliyeva: vətəndaşlıq missiyası və həkimlik andı” mövzusunda yerli və beynəlxalq konfransların keçirilməsi, “Həyat Elmləri və Biotibb” jurnalının xüsusi nömrəsinin hazırlanması, akademik Zərifə Əliyevaya həsr olunmuş monoqrafiyanın və biblioqrafiyasının hazırlanması, çapı və digər tədiblərin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Akademik Rəhim Rəhimovun 100 illik yubileyi, Radiasiya Problemləri İnstitutunun əyani doktorantı Kənan Həsənovun Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna göndərilməsi və “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının Rəyasət Heyəti arasında 2022-2024-cü illər üzrə kollektiv Saziş”in təsdiq edilməsi haqqında qərarlar qəbul edilib.
İclasda aparılan müzakirələrdə akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Qurban Yetirmişli, professorlar Kərim Şükürov, Habil Qurbanov, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli və Vaqif Bəhmənli çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

8 декабря состоялось очередное заседание президиума Национальной Академии Наук Азербайджана.
В заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены президиума, генеральные директора и соответствующие лица научных учреждений и организаций НАНА.
Сперва члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыговому была вручена Почетная грамота НАНА в связи с 60-летним юбилеем.
Первый вопрос, вынесенный на обсуждение на заседании, касался Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 6 декабря 2022 года «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год». Президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в свете Указа Главы государства от 7 мая 2021 года «Об объявлении города Шуша культурной столицей Азербайджана» в Шуше вновь состоялись музыкальный фестиваль «Харибюльбюль», Дни поэзии Вагифа, были восстановлены музейно-мавзолейный комплекс Вагифа, дом-музей Бюльбюля, был реконструирован родник Хан кызы и проведены другие литературно-культурные мероприятия.
Глава НАНА сказал, что на заседании ТЮРКСОЙ в Бурсе 31 марта 2022 года историческим событием стало объявление города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год и подписание соответствующего Указа главой страны, и что этим шагом, в первую очередь, внимание тюркского мира и всего мира будет направлено на широкомасштабные строительные работы, проводимые в Шуше.
Исходя из этого распоряжения, академик Иса Габиббейли, отметил, что на НАНА также возложены определенные задачи и дал генеральным директорам учреждений Отделения гуманитарных и общественных наук соответствующие поручения по подготовке предложений о мерах, которые будут реализованы.
Затем Президиумом НАНА было принято соответствующее решение.
Следующим вопросом повестки дня заседания стало Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 28 ноября 2022 года об утверждении «Плана мероприятий по объявлению 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева» и предстоящие задачи. Глава НАНА отметил, что, на основании указанного документа, в Академии планируется проведение местных и международных форумов, конференций, симпозиумов, круглых столов, а также издание работ, книг и монографий, посвященных наследию великого лидера.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в этом направлении в НАНА будут проведены такие конференции, как "Гейдар Алиев и концепция азербайджанства", "Гейдар Алиев и нефтяная стратегия Азербайджана", "Одна нация, два государства", "Гейдар Алиев: гениальность, время и современность", будут написаны монографии "Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Национальная Академия Наук Азербайджана", "Гейдар Алиев: масштаб личности и деятельности", "Гейдар Алиев и проблемы истории Азербайджана", "Образ Гейдара Алиева в изобразительном искусстве", а также будет подготовлена книга" Воспоминания азербайджанских ученых о Гейдаре Алиеве " и выйдет в свет III том"Красной книги" Азербайджана.
Кроме того, академик сообщил, что будет подготовлена “Энциклопедия Гейдара Алиева”(в 2023-2024 годах), которая будет отражать жизнь и деятельность великого лидера.
На заседании также обсуждался План Мероприятий НАНА в связи со 100-летием со дня рождения академика Зарифы Алиевой. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с празднованием 100-летнего юбилея академика Зарифы Алиевой, исходя из распоряжения главы государства от 3 ноября 2022 года, в НАНА создана комиссия и собраны соответствующие предложения от научных учреждений и организаций. Глава НАНА отметил, что планируется провести конференции на тему «Исследование и лечение профессиональных патологий: достижения и современные проблемы», «Выдающийся ученый-офтальмолог академик Зарифа Алиева: гражданская миссия и врачебная клятва», а также планируется издание монографии и библиографии, посвященной академику Зарифе Алиевой.
Затем на заседании был обсужден ряд научно-организационных вопросов.
На заседании свои мнения и предложения также высказали академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Ирада Гусейнова, члены-корреспонденты НАНА Муса Гасымлы, Гурбан Етирмишли, профессора Керим Шукуров, Габиль Гурбанов, доктора исторических наук Эйнулла Мадатли и Вагиф Бахманлы.