Müasir dövrdə qadınlar müxtəlif sahələrdə kişilərlə çiyin-çiyin çalışır və bir çox uğurlara imza atırlar. Belə ki, tarixə nəzər salsaq diplomatik əlaqələr quran, Nobel və digər mükafatlara layiq görülən, aviasiya sahəsində hünər göstərən, elmdə öz töhfəsini verən və s. kimi qadınları görmək mümkündür. Belə qadınlardan biri də Azərbaycanın görkəmli oftalmoloq-alimi, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor, akademik Zərifə Əziz qızı Əliyevadır.
6-7 mart 2023-cü il tarixlərində AMEA-nın akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini əziz tutaraq anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Dəyişən dünyada qadın: Şərq və Qərb baxışı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans təşkil edəcək. Konfrans Misir Ərəb Respublikası Milli Məclisinin Bint Bələd üzrə Qadınlar Cəmiyyəti, İraq Respublikası Strateji Araşdırmalar mərkəzi, Çin Xalq Respublikasının Hebey Universiteti, Rusiya Federasiyasının Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-tədqiqat İnstitutu və Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyi R.B.Süleymanov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun iştirakı ilə onlayn keçiriləcək.
AMEA akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslq İnstitutu beynəlxalq konfransa tezislərin qəbulunu elan edir.
Konfransın əhatə etdiyi mövzular:
1. Tarix və ədəbiyyatda qadın;
2. Elm və təhsildə qadın;
3. İncəsənət və mədəniyyətdə qadın;
4. Müasir dövrdə qadın problemləri;
5. Günümüzdə qadın.
Tezislər Azərbaycan, türk, ingilis, rus, ərəb dillərində qəbul edilir.
Məruzə tezislərinin mətni 200-250 sözdən ibarət olmaqla, Microsoft Word redaktorunda “Times New Roman” şriftilə - 14, sətirlərarası interval 1,5 olmaqla yazılmalıdır. Tezislər konfransın elektron ünvanına womensconference@mail.ru göndərilməlidir.
Tezislərin qəbulunun son tarixi 20 yanvar 2023-cü ildir. Qəbul olunan tezislərin elanı 10 fevral 2023-cü ildir.
Ünvan: Bakı şəhəri, H.Cavid pr. 117 (AMEA-nın Əsas binası,VII mərtəbə, akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, 715-ci otaq)

Институт востоковедения проведет международную конференцию, посвященную  100-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой
21.12.2022 18:10
Институт востоковедения проведет международную конференцию, посвященную 100-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой
В наше время женщины работают наравне с мужчинами в различных сферах и добиваются успехов. Если посмотреть в историю можно увидеть женщин, которые сыграли важную роль в дипломатических отношениях, были лауреатами Нобелевской и других премий, проявили себя в области авиации, внесли вклад в науку и т. д. Одной из таких выдающихся женщин является азербайджанский учёный-офтальмолог, заслуженный деятель науки, доктор медицинских наук, профессор, академик Зарифа Азиз кызы Алиева.
Институт востоковедения имени академика З.Буниятова НАНА объявляет прием тезисов на международную конференцию, посвященную 100-летию со дня рождения Зарифы Алиевой на тему «Женщины в меняющемся мире: восточный и западный взгляды». Конференция будет проведена 6 и 7 марта 2023 года в онлайн-режиме совместно с участием Женского общества Бинт Балад Парламента Арабской Республики Египет, Центром стратегических исследований Республики Ирак, Хэбэйским университетом Китайской Народной Республики, НИИ истории, экономики и права Российской Федерации и Институтом востоковедения имени Р.Б.Сулейманова Министерства образования и науки Республики Казахыстан.
Темы конференции:
1. Женщина в истории и литературе
2. Женщина в науке и образовании
3. Женщина в искусстве и культуре
4. Женские проблемы в современном мире
5. Женщина сегодня
Тезисы принимаются на азербайджанском, турецком, английском, русском и арабском языках.
Текст тезисов доклада должен быть объемом 200-250 слов и написан в редакторе Microsoft Word шрифтом «Times New Roman» 14, межстрочный интервал 1,5. Тезисы должны быть отправлены на электронный адрес конференции: womensconference@мail.ru
Крайний срок подачи тезисов: 20 января 2023 г. Объявление о приеме тезисов: 10 февраля 2023 г. Статьи будут опубликованы по окончании конференции.
Адрес: город Баку, пр. Г. Джавида 117 (Главный корпус НАНА, VII этаж, Институт Востоковедения им. академика З.Буниятова, каб. 715)