2023-cü ildə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib
Yanvarın 5-də AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə cari ildə Akademiyanın qarşısında duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti üzvlərinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə akademik İsa Həbibbəyli müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən danışıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Heydər Əliyev İli” elan olunmuş 2023-cü ilin ölkəmizin ictimai-siyasi həyatı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Akademiyada həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üç iclasında müzakirələr aparılıb, keçiriləcək elmi konfranslar və çap ediləcək nəşrlərlə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib. AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, ilk növbədə respublika üzrə həyata keçiriləcək elmi konfranslar və hazırlanacaq nəşrlər müzakirə olunaraq aidiyyəti dövlət qurumlarına təqdim olunub. AMEA rəhbəri bildirib ki, sözügedən tədbirlər içərisində Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyləri münasibətilə Azərbaycan-Türkiyə birgə beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi də əksini tapıb.
Akademiyanın tabeliyində olan və əhatə etdiyi elmi müəssisə və təşkilatlarda qarşıdakı həftədən etibarən “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar tədbirlərin keçirilməsinin müəyyən olunduğunu bildirən AMEA-nın prezidenti bu qəbildən olan silsilə tədbirlərin Akademiyanın regionlardakı elmi bölmələrində və mərkəzlərində də təşkil olunacağını nəzərə çatdırıb. Qeyd olunub ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlər və nəşr ediləcək elmi əsərlər Heydər Əliyev epoxasının reallıqlarını və ideallarını cəmiyyətə çatdırmaqla bərabər, həm də müstəqil Azərbaycan dövlətinin müasir mərhələsinin möhtəşəm nailiyyətlərinin elmi əsaslarla əks etdirilməsini də əhatə etməlidir.
Tədbirdə Akademiya rəhbəri, həmçinin AMEA-da 2023-cü ildə keçiriləcək struktur islahatları və diqqət mərkəzinə çəkilməsi əhəmiyyətli olan elmi problemlər haqqında da tapşırıqlar verib. Akademiyada elektron sənəd dövriyyəsinə keçid, problem şuralarının fəaliyyətinin optimallaşdırılması, yekun elmi hesabatların müzakirələrinin miqyasının genişləndirilməsi və sair kimi məsələlər ətrafında da müzakirələr aparılıb.
Müşavirədə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri müzakirəyə çıxarılan məsələlər ətrafında fikir və mülahizələrini bildiriblər.

5-го января под председательством президента НАНА, академика Исы Габиббейли состоялось совещание, на котором обсуждались задачи, стоящие перед НАНА в текущем году.
На мероприятии, которое проходило при участии членов Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли говорил о вопросах, вынесенных на обсуждение.
Сказав, что 2023-й год, объявленный Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «Годом Гейдара Алиева», имеет важное значение в общественно-политической жизни нашей страны, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что мероприятия, которые будут реализованы в Академии в рамках «Года Гейдара Алиева», обсуждались на трех заседаниях Президиума НАНА, были приняты соответствующие постановления, связанные с научными конференциями, которые планируется провести, и печатными изданиями, которые будут подготовлены, вся необходимая информация была направлена в соответствующие государственные структуры. Президент Академии отметил, что по случаю 100-летних юбилеев общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики планируется провести азербайджано-турецкую совместную международную научную конференцию.
Сообщив, что мероприятия в связи с «Годом Гейдара Алиева» будут проводиться в научных учреждениях и организациях, которые находятся под ведомством НАНА и которые она охватывает, начиная со следующей недели, академик Иса Габиббейли добавил, что подобные мероприятия будут организованы и в региональных научных отделениях и центрах НАНА. Отмечалось, что мероприятия, которые будут проведены, и научные труды, которые будут изданы в рамках «Года Гейдара Алиева», должны донести до общественности реалии и идеалы эпохи Гейдара Алиева, а также отразить на основе научных фактов великие достижения независимого Азербайджанского государства на современном этапе.
На совещании руководитель Академии также дал поручения в связи со структурными реформами, которые будут проведены в НАНА в 2023 году, и научными проблемами, которые следует держать в центре внимания. Были рассмотрены такие вопросы, как переход в Академии к электронному документообороту, оптимизация деятельности проблемных советов, расширение масштаба обсуждения итоговых научных отчетов и т.д.
В ходе совещания члены Президиума НАНА высказали свои мысли и мнения по поводу вынесенных на обсуждение вопросов.