AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə və Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan dilinin İKT problemləri, İKT-nin Azərbaycan dili problemləri” adlı respublika elmi-praktiki konfransı seksiya iclasları ilə davam edir.
Tədbirin ikinci günündə AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədova, filologiya elmləri doktoru Məsud Mahmudov; filologiya elmləri doktoru Nadir Məmmədli, iqtisad elmləri doktoru Əlövsət Əliyev; AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, filologiya elmləri doktoru Sayalı Sadıqova; AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli; texnika elmləri doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev; AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmlinin həmsədrliyi ilə 6 seksiya iclasının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Seksiya iclaslarında “Kompüter dilçiliyinin meydana gəlməsi və inkişaf tendensiyaları”, “Azərbaycan dilinin milli korpusunun linqvistik tədqiqatlarda rolu”, “Dil iqtisadiyyatı biliklər iqtisadiyyatının tərkib hissəsi kimi”, “Real vaxt rejimində Azərbaycan dili üçün nitqi tanıma sisteminin işlənməsi”, “Rəqəmsal iqtisadiyyat və transformasiyaların Azərbaycan dilində termin və anlayışlar bazasının formalaşdırılması problemləri”, “Azərbaycan dilində antiplagiat sistemlərinin yaradılması problemləri və onların həlli yolları haqqında”, “E-dövlət mühitində Azərbaycan dili normalarına on-line nəzarət sisteminin konseptual və arxitektur-texnoloji əsasları”, “Milli terminoloji informasiya sisteminin formalaşmasının arxitektur-texnoloji prinsipləri haqqında” və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.
İclaslarda, həmçinin milli onomastika sisteminin formalaşması aspektləri, milli dil korpusunda Azərbaycan dilinin tədqiqi məsələləri, ali təhsil müəssisələrində dərs cədvəlinin qurulması üçün intellektual dialoq sistemi, Azərbaycan dilində nitq texnologiyalarının tətbiqi, jurnalistikada mətnlərin intellektual linqvistik təminatı problemləri, korpus dilçiliyi və leksikoqrafiya və s. istiqamətlərdə fikir mübadiləsi aparılacaq.
Qeyd edək ki, konfrans AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, eləcə də Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

В Институте информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики секционными заседаниями продолжает свою работу республиканская научно-практическая конференция «Проблемы использования азербайджанского языка в сфере ИКТ, проблемы применения ИКТ в развитии азербайджанского языка», посвященная 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева и Международному дню родного языка.
Во второй день мероприятия предусмотрено проведение 6-ти секционных заседаний, сопредседателями которых будут член-корреспондент НАНА Масума Мамедова и доктор филологических наук Масуд Махмудов; доктор филологических наук Надир Мамедли и доктор экономических наук Аловсат Алиев; член-корреспондент НАНА Рамиз Алыгулиев и доктор филологических наук Саялы Садыгова; член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и доктор философии по филологии Мехман Гасанли; доктор технических наук, доцент Зарифа Джабраилова и доктор философии по филологии Хикмет Гулиев; член-корреспондент НАНА Камиль Айдазаде и доктор философии по филологии Баба Магеррамли.
На секционных заседаниях будут прослушаны доклады и пройдут дискуссии, охватывающие такие темы, как «Возникновение компьютерной лингвистики и тенденции ее развития», «Роль национального корпуса азербайджанского языка в лингвистических исследованиях», «Экономика языка как составная часть экономики знаний», «Разработка системы распознавания речи в режиме реального времени для азербайджанского языка», «Проблемы формирования базы терминов и понятий цифровой экономики и трансформаций на азербайджанском языке», «О проблемах создания систем антиплагиата на азербайджанском языке и способах их решения», «Концептуальные и архитектурно-технологические основы системы онлайн-контроля за нормами азербайджанского языка в пространстве электронного государства», «Об архитектурно-технологических принципах формирования национальной терминологической информационной системы» и т.д.
На заседаниях также пройдет обмен мнениями по таким направлениям, как аспекты формирования национальной ономастической системы, вопросы исследования азербайджанского языка в национальном лингвистическом корпусе, интеллектуальная диалоговая система для составления расписания уроков в высших учебных заведениях, применение речевых технологий в азербайджанском языке, проблемы интеллектуального лингвистического обеспечения текстов в журналистике, корпусная лингвистика и лексикография и т.д.
Отметим, что конференция проходит при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви и Института языкознания имени Насими НАНА, а также Института информационных технологий и Института систем управления Министерства науки и образования.